Eisa 2017-2018

CASTLE ACOUSTICS Knight 2

CASTLE ACOUSTICS Knight 2

"Zamkowy Rycerz" - chociaż tylko podstawkowy, to nazwa wciąż do czegoś zobowiązuje. Nie tylko do walecznej treści, ale też do eleganckiej formy. Monitor firmy Castle, jako jedyna konstrukcja w tym teście, ma obudowę wykończoną naturalnym fornirem, a nie drewnopodobną imitacją.

Czy "Rycerz" jest szlachetnie urodzony? Jego antenaci pochodzą z Anglii, ale kilka lat temu cała rodzina, na skutek pogarszających się warunków ekonomicznych w starej ojczyźnie, przeniosła się do Chin, w okolice Shenzen, gdzie kultywowane są tradycje starych rodów - po sąsiedzku, a w zasadzie w jednym majątku, wręcz pod jednym wielkim dachem...

Schronienie znalazła tam spora grupa "zasłużonych". Jeszcze nie w alei zasłużonych... Właśnie dzięki chińskiej interwencji, która pozwoliła przetrwać wielu doskonale znanym markom, których nigdy byśmy nie podejrzewali o to, że są skazane na "wymarcie". Jednak wiele z tych, które nie znalazły się w koncernie IAG lub innych tamtejszych... już zniknęło z rynku. KEF lepszy? Jeszcze wcześniej kupiła go chińska fi rma GP Batteries...

Seria Knight składa się z pięciu modeli, lecz nie znajdziemy w niej żadnego głośnika centralnego ani "surroundów". Co prawda w roli tych ostatnich mogą wystąpić mniej wyspecjalizowane konstrukcje, zwłaszcza podstawkowe, ale z brakiem dedykowanego centralnego trudno będzie sobie poradzić w systemach wielokanałowych. Lecz co nas to obchodzi, gdy testujemy parę audiofi lskich monitorów?

No właśnie, piszę o tym przekornie po to, by pokazać, że są jeszcze takie obszary, w których nie uwzględnia się "interesów" kina. Może nie aż "obszary", lecz enklawy i nisze, gdyż w całej ofercie Castle znajdziemy w sumie sporo głośników centralnych - to seria Knight, mimo że wcale nie najdroższa, ma specjalne prawa, pozycję i kreowana jest jako ostoja czystego stereo.

Dwa modele podstawkowców plus trzy modele kolumn wolnostojących w cenie od półtora tysiąca (Knight 1) do pięciu tysięcy (Knight 5) złotych za parę - uderzają w najważniejszy segment rynku.

Rycerski wygląd

Castle Knight 2 jest więc większym z dwóch monitorów tej serii, ale nie przerasta wyraźnie rywali w tym teście. Wyróżnia się, o czym wspomniałem we wstępie, obudową. Trzeba ten wątek rozwinąć, bowiem przewaga Castle polega nie tylko na zastosowaniu naturalnych oklein, ale też na ich bardzo dużym wyborze - teoretycznie jest dostępnych aż osiem opcji i nie są to tylko różne kolory tego samego forniru, lecz także różne gatunki drewna. Piszę "teoretycznie", bo tak sytuację przedstawia w swoim katalogu producent, natomiast w praktyce dostępność wszystkich opcji w Polsce, czy u jakiegokolwiek dystrybutora, może być ograniczona.

Fornir jest dobierany i kładziony tak, aby obudowy jednej pary tworzyły lustrzane odbicie; warunek ten spełnia również biegnąca łukiem, dolna krawędź maskownicy. Kolejnym elementem stylu Castle jest bardzo klasyczna, wręcz nieco staroświecka, forma skrzynki, z zaoblonymi bocznymi krawędziami. Niby drobiazg, ale wraz z naturalnym fornirem i czymś jeszcze - cieniowaniem okolic krawędzi (mocniejsze bejcowanie) - określa ostatecznie ciepłą estetykę, która odcina się od chłodniejszej nowoczesności, widocznej w innych monitorach tego testu.

Przetworniki i głośniki

Same przetworniki, które przecież mają wpływ na wygląd, są też w takim klimacie, choć ich detale wskazują, że nie są to wykopaliska. Głośnik wysokotonowy ma membranę kopułkowo-pierścieniową (na zewnątrz 25-mm jedwabnej kopułki znajduje się pierścień z tego samego materiału, powiększający jednocześnie powierzchnię drgającą, pełniący też rolę zawieszenia).

Głośnik nisko-średniotonowy ma membranę z celulozy (maskowanej trochę z zewnątrz warstwą tworzącą szorstką fakturę) i centralnym elementem w kształcie korektora fazy. Kaliber tego głośnika to 18 cm (producent podaje 15 cm, ale nie uwzględnia kosza), więc mamy "pełnowymiarowy" monitor, wielkością i proporcjami podobny do Cantona oraz Paradigma, lecz o innej aparycji. Mniejszy model Knight 1 ma 15-cm (według producenta 13-cm) głośnik nisko-średniotonowy.

Odsłuch

To drugi test Castle po ich dłuższej nieobecności w Polsce (i na łamach "Audio") - w kwietniu wolnostojący Conway 3 zaprezentował nam firmowe, "zamkowe" brzmienie, które nic nie straciło na urodzie (a może nawet zyskało?). Mogłem więc przypuszczać, że mniejszy Knight 2 również pokaże ów klimat i klasę. I pokazał, chociaż...

Nie, wcale nie ma tu błędów ani poważnego kompromisu, a do czego odnosi się owo "chociaż", zdradzę dalej. Bas Castle Knight 2 jest piękny - nie idealny, nie wzorowy, ale soczysty, mocny, gęsty, przy tym niedudniący, dobrze spleciony ze środkiem, "dosycający", mniej dynamizujący.

Castle Knight 2 trochę spowalniają muzykę, trochę łagodzą, lecz nie przeciążają i nie zaciemniają - inspirujące jest połączenie masywności i przestrzenności. Brzmienie ma głębię zarówno w znaczeniu tonalnym (rozbudowanie niskich rejestrów), jak i przestrzennym, przy czym scena jest nie tylko głęboka, lecz także szeroka.

Gęsty bas stabilizuje, lecz spójność nie jest wzmacniania podkreśleniem samej średnicy. Tu właśnie dostrzegłem różnicę w stosunku do wolnostojących Conway 3 - małe Knighty 2 nie powiększają i nie przybliżają wokali; te są wyraźne, czyste, naturalne, różnicowane, ale raczej delikatne. Nie znaczy to, że przewagę zdobywa aksamitna góra pasma - jakimś sposobem cały zakres średnio-wysokotonowy gra spójnie i subtelnie, a przecież zdolny jest do tworzenia wyśmienitej przestrzeni (tyle że bez mocnego "wyjścia" pierwszego planu w kierunku słuchacza).

Wyborne są dalekie wybrzmienia - plastyczne, płynne, mające aurę; akustyka pomieszczenia studyjnego, czy to naturalna czy wirtualna, jest ewidentna i różnicowana. Wyrafinowany dźwięk, nawet bez klasycznego eksponowania średnicy bardzo charyzmatyczny.

Andrzej Kisiel

CASTLE ACOUSTICS Knight 2

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 125
 • Wymiary [cm]* 38 x 20 x 33,5
 • Rodzaj głośników P
 • Efektywność [dB] 84
 • Impedancja (Ω)** 8
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Patrząc na tabliczkę znamionową Knight 2, pomyślałem sobie, że to już bezczelność - obiecywać 8 omów, do tego efektywność 90 dB, a na dokładkę moc 125 W, i wszystko to z dwudrożnego monitora o standardowej wielkości i konstrukcji. Mocy nie sprawdzimy bez ryzyka uszkodzenia, impedancję i efektywność zweryfikujemy.

Dla reputacji fi rmy i wygody wielu wzmacniaczy korzystna będzie wiadomość, że Knight 2 to rzeczywiście obciążenie znamionowo 8-omowe (z 6-omowym minimum przy 150 Hz); przy 8 omach czułość równa się efektywności (napięcie 2,83 V daje moc 1 W), a ta wynosi ok. 84 dB - choć to wynik wyraźnie niższy od deklarowanego przez producenta, to dla 8-omowego monitora ani trochę nie dziwny, a zupełnie przyzwoity.

Charakterystyka przetwarzania płynie sobie łagodnymi falami prze cały zakres z bardzo delikatnym obniżeniem w zakresie 1-3 kHz i dobrą stabilnością wraz ze zmianą osi pomiaru; niżej-wyżej w zakresie +/-7O nie robi większego wrażenia, dopiero założenie maskownicy wprowadza wyraźniejsze nierównomierności (w zakresie 2-5 kHz). Bas został lekko wyeksponowany, jest przy tym bardzo dobrze rozciągnięty, spadek -6 dB (względem poziomu 84 dB) pojawia się nawet poniżej 40 Hz (tutaj producent niedoszacował - jako dolną częstotliwość graniczną podaje 42 Hz).

 
 

Podstawowe dane

 • 2 000 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Solidne i stylowe, oparte na klasycznej skrzynce wykończonej naturalnym fornirem – w bardzo dużym wyborze kolorów.
 • Laboratorium: Charakterystyka stabilna w zakresie średnio-wysokotonowym, z lekko wyeksponowanym i bardzo nisko sięgającym basem. Wysoka (bezpieczna) impedancja 8 omów, czułość (w tym przypadku równa efektywności) 84 dB.
 • Brzmienie: Finezyjne połączenie ciepła, gęstości, przejrzystości i przestrzenności. W najmniejszym stopniu nieagresywne, lecz w dużym stopniu angażujące. Wcale nie eksponują środka pasma ani nie zaciemniają góry!
TAGA HARMONY TAV-616F SE

TAGA HARMONY
TAV-616F SE

Cena: 3 000 zł

Q ACOUSTICS 3050

Q ACOUSTICS
3050

Cena: 3 000 zł

POLK AUDIO Signature 50

POLK AUDIO
Signature 50

Cena: 3 000 zł

MONITOR AUDIO MR6

MONITOR AUDIO
MR6

Cena: 2 900 zł

 

 

Audio - wrzesień 2017

Strefa Magazynu

Audio 9/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio
JBL Arena 170

JBL
Arena 170

Kolumny serii Arena pojawiły się na rynku prawie dwa lata temu. Są już doskonale znane dzięki temu "stażowi", renomie fi...