Jakie są właściwe relacje cenowe dla urządzeń w systemie audio?

Jakie są właściwe relacje cenowe dla urządzeń w systemie audio?

Audio(filia)

Doświadczony audiofil wie, że trudno jest tu wyznaczyć ścisłe granice - np. miłośnik małych monitorów zaspokoi się w tym względzie dobrymi konstrukcjami za kilka tysięcy złotych, ale nawet większą kwotę przeznaczy na, wedle jego osobistego rozeznania, 'odpowiedni' wzmacniacz, a także na wysokiej klasy odtwarzacz CD.

Do tego dokupi piękne kable, kondycjoner, absorbery... Można więc sobie wyobrazić, że zespoły głośnikowe będą najtańszym urządzeniem w dobrze skomponowanym systemie. To jednak tylko przykładowy wyjątek od reguły, na jaki mogą sobie pozwolić tylko biegli w temacie.

Mniej pewnym siebie i poszukującym bezpiecznego schematu dedykujemy następujący: zakładając, że system składa się z odtwarzacza CD, wzmacniacza stereo i pary kolumn, około połowy całkowitego budżetu odkładamy na kolumny, ok. 30 procent na wzmacniacz i 20 procent na odtwarzacz; w tym rachunku pozwoliliśmy sobie nie uwzględniać kabli, których koszt przy zdroworozsądkowym podejściu do sprawy nie przekroczy 5 procent całkowitej kwoty.

W przypadku systemów wielokanałowych sprawa komplikuje się ze względu na zróżnicowanie rozwiązań systemowych i rodzajów urządzeń. Odkładając na bok urządzenia wyświetlające obraz (projektory, telewizory), możemy jednak ponownie połowę kwoty przeznaczonej na cały system audio wydać na komplet głośników, a uwzględniając subwoofer, nawet więcej niż połowę.

Kupując amplituner, nie musimy na to urządzenie wydać więcej niż 20 procent tej kwoty, chociaż sięgając po hi-endowy zestaw procesora z końcówką mocy, wzrośnie nie tylko całkowity koszt systemu, ale i udział w nim jego 'elektronicznej' części.

Poprzestając na odtwarzaczu DVD, wydamy naprawdę niewiele na co najmniej dobre urządzenie tego typu (mniej niż 10 procent), a pod koniec tego roku niewiele więcej będzie nas kosztował odtwarzacz Blu-ray. Wracając do systemu głośnikowego, warto w jego ramach wygospodarować najwięcej na kolumny główne - lewą i prawą; można założyć, że ich koszt wyniesie tyle, ile pozostałych głośników (centralny i efektowe) plus subwoofer razem wziętych.

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy chińskie produkty są niskiej jakości?

Gdzie kończy się racjonalne udoskonalenie urządzeń i systemów, a zaczyna voodoo?

Powyżej jakiej ceny zaczyna się hi-end?

Jakie urządzenie jest najważniejsze w systemie?

Czy żeby trafnie kupić sprzęt, trzeba go najpierw posłuchać?

Jakie parametry najlepiej określają jakość poszczególnych rodzajów urządzeń?

Czym różni się listwa sieciowa od kondycjonera? Czy ich stosowanie zawsze przynosi poprawę?

Co to jest wygrzewanie sprzętu? Jak się je przeprowadza?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Audio - kwiecień 2017

Strefa Magazynu

Audio 4/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio