W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

Kino domowe, subwoofery

Regulacje zawarte w subwooferach w dużym zakresie dublują funkcje, jakie mamy dostępne w procesorze (amplitunerze). Standardowym wyposażeniem jest regulacja poziomu wysterowania (funkcję tę mamy w amplitunerze), częstotliwości odcięcia (w subwooferze zwykle płynnie, w amplitunerze do wyboru kilka pozycji), i fazy (albo płynnie, albo skokowo) - tej ostatniej opcji zwykle w amplitunerach nie ma.

Dobre wyregulowanie subwoofera jest kwestią zasadniczą dla jego właściwej integracji w całym systemie głośnikowym i ostatecznego efektu. Nie jest to łatwe zadanie, najczęściej wymaga udziału dwóch osób, z których jedna dokonuje zmian, a druga ocenia rezultaty w miejscu odsłuchowym. Ilość kombinacji ustawień poszczególnych regulatorów jest bardzo duża i wymaga zarówno sporo czasu, jak i wprawy, aby 'na ucho' trafnie wybrać najlepszą konfigurację.

 

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy z sygnału stereofonicznego można wyodrębnić sygnał najniższych częstotliwości (LFE), aby taki dostarczyć do subwoofera?

Dlaczego subwoofery spotykamy zawsze w systemach wielokanałowych (kina domowego), a bardzo rzadko w stereofonicznych?

Dlaczego subwoofery kinowe są aktywne?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

Audio - marzec 2017

Strefa Magazynu

Audio 2/2017

W tym numerze tylko tematy stereofoniczne, ale o bardzo dużej rozpiętości gatunkowej i cenowej. Rozgrzewany się testem słuchawek w cenie ok. 1000 zł, aż dziesięć modeli...

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio