W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?

Kino domowe, subwoofery

Regulacje zawarte w subwooferach w dużym zakresie dublują funkcje, jakie mamy dostępne w procesorze (amplitunerze). Standardowym wyposażeniem jest regulacja poziomu wysterowania (funkcję tę mamy w amplitunerze), częstotliwości odcięcia (w subwooferze zwykle płynnie, w amplitunerze do wyboru kilka pozycji), i fazy (albo płynnie, albo skokowo) - tej ostatniej opcji zwykle w amplitunerach nie ma.

Dobre wyregulowanie subwoofera jest kwestią zasadniczą dla jego właściwej integracji w całym systemie głośnikowym i ostatecznego efektu. Nie jest to łatwe zadanie, najczęściej wymaga udziału dwóch osób, z których jedna dokonuje zmian, a druga ocenia rezultaty w miejscu odsłuchowym. Ilość kombinacji ustawień poszczególnych regulatorów jest bardzo duża i wymaga zarówno sporo czasu, jak i wprawy, aby 'na ucho' trafnie wybrać najlepszą konfigurację.

 

Zobacz też:

Pozostałe zagadnienia z tego tematu

Czy z sygnału stereofonicznego można wyodrębnić sygnał najniższych częstotliwości (LFE), aby taki dostarczyć do subwoofera?

Dlaczego subwoofery spotykamy zawsze w systemach wielokanałowych (kina domowego), a bardzo rzadko w stereofonicznych?

Dlaczego subwoofery kinowe są aktywne?

Leksykon

Felietony

Reportaże i wywiady

 

 

Audio - październik 2017

Strefa Magazynu

Audio 10/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio