Gwiazdy jesiennej Ery Jazzu

Newsy

Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.
Dodano: 3 sierpień 2010

Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.

Podczas premierowej, festiwalowej trasy koncertowej "Cajun & Zydeco Tour" (3-7 listopada) zaprezentowana zostanie muzyka amerykańskiej Louisiany oraz zespół Nathan Williams & Zydeco Band czołowego reprezentanta nowoorleańskiej muzyki cajun i zydeco.

"To specyficzny rodzaj muzyki, kultury i obyczaju będący konglomeratem wielu stylistyk i brzmień. Najczęściej cajun i zydeco określa się mianem muzyki kreolskiej, gdzie pobrzmiewa zarówno jazz Nowego Orleanu, jak i folkowa muzyka Południa USA , elementy muzyki francuskiej, elżbietańskich ballad i tanecznych rytmów nowoorleańskich Kreoli. Najpopularniejszych przebojem tego stylu jest słynna "Jambolaya", która rozsławiła cajun na cały świat. Zespół Nathana Willamsa pokaże ją po raz pierwszy w Polsce, na klubowych koncertach w Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie" -  wyjaśnia Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu.

Wielkim wydarzeniem będzie z pewnością równiż galowy koncert Ery Jazzu w warszawskiej Sali Kongresowej, gdzie w rytm swingu i boogie woogie zaprezentuje się kwartet Charliego Wattsa - perkusisty rockowej formacji wszech czasów - The Rolling Stones (30 września). Jego jazzowa kariera jest równie ciekawa jak dekady spędzone wraz z "World`s Greatest Rock`n` Roll Band". Legendarny perkusista The Rolling Stones zawsze bowiem pasjonował się jazzem. Ze szczególną atencją podchodził do Swingu. Jest także ogromnym entuzjastą Boogie Woogie. Stąd też najnowszy projekt Wattsa to kwartet The ABC&D of Boogie Woogie. Jak sam rekomenduje zespół: "it's hot pianos & rhythm".

Teraz kwartet Charliego Wattsa pojawi się z tym projektem na kilku wybranych koncertach w Europie. Jak zapowiada perkusista, będą to ostatnie koncerty tej formacji. W tym jedyny w Polsce.

Tradycją Ery Jazzu są świąteczne projekty "Christmas". Tym razem gwiazdą wieczoru w Filharmonii Narodowej będzie wybitna pianista i kompozytorka Carla Bley, która przedstawi nie tylko swoje Trio, lecz także zaprosi klasyczny Brass Quartet (6 grudnia).

W zespołach Carli Bley pojawiali się zawsze najwybitniejsi artyści  jak Pharoah Sanders, Art Farmer, Gary Burton, Charlie Haden i Steve Swallow. Nagrania Carli Blay zrealizowane dla ECM Records są jednymi z najważniejszych dokumentów jazzu ostatnich dekad. Galowy koncert Christmas Ery Jazzu jest polska premiera znamienitego albumu "Carla's Carols", zestawu jazzowych wersji kolęd i pastorałek.

materiały prasowe

Charlie Watts (ABC&D of Boogie Woogie) - Let It Rock

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj