Gwiazdy jesiennej Ery Jazzu

03 sierpnia 2010 Newsy
Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.

Już tej jesieni Era Jazzu wraca do prezentacji swoich projektów oraz artystów także w innych miastach Polski. Na początku listopada przedstawiony zostanie nie tylko egzotyczny zespół, lecz także muzyka, jakiej do tej pory nie prezentowano na polskich estradach.

Podczas premierowej, festiwalowej trasy koncertowej "Cajun & Zydeco Tour" (3-7 listopada) zaprezentowana zostanie muzyka amerykańskiej Louisiany oraz zespół Nathan Williams & Zydeco Band czołowego reprezentanta nowoorleańskiej muzyki cajun i zydeco.

"To specyficzny rodzaj muzyki, kultury i obyczaju będący konglomeratem wielu stylistyk i brzmień. Najczęściej cajun i zydeco określa się mianem muzyki kreolskiej, gdzie pobrzmiewa zarówno jazz Nowego Orleanu, jak i folkowa muzyka Południa USA , elementy muzyki francuskiej, elżbietańskich ballad i tanecznych rytmów nowoorleańskich Kreoli. Najpopularniejszych przebojem tego stylu jest słynna "Jambolaya", która rozsławiła cajun na cały świat. Zespół Nathana Willamsa pokaże ją po raz pierwszy w Polsce, na klubowych koncertach w Szczecinie, Toruniu, Poznaniu, Warszawie i Krakowie" -  wyjaśnia Dionizy Piatkowski, szef Ery Jazzu.

Wielkim wydarzeniem będzie z pewnością równiż galowy koncert Ery Jazzu w warszawskiej Sali Kongresowej, gdzie w rytm swingu i boogie woogie zaprezentuje się kwartet Charliego Wattsa - perkusisty rockowej formacji wszech czasów - The Rolling Stones (30 września). Jego jazzowa kariera jest równie ciekawa jak dekady spędzone wraz z "World`s Greatest Rock`n` Roll Band". Legendarny perkusista The Rolling Stones zawsze bowiem pasjonował się jazzem. Ze szczególną atencją podchodził do Swingu. Jest także ogromnym entuzjastą Boogie Woogie. Stąd też najnowszy projekt Wattsa to kwartet The ABC&D of Boogie Woogie. Jak sam rekomenduje zespół: "it's hot pianos & rhythm".

Teraz kwartet Charliego Wattsa pojawi się z tym projektem na kilku wybranych koncertach w Europie. Jak zapowiada perkusista, będą to ostatnie koncerty tej formacji. W tym jedyny w Polsce.

Tradycją Ery Jazzu są świąteczne projekty "Christmas". Tym razem gwiazdą wieczoru w Filharmonii Narodowej będzie wybitna pianista i kompozytorka Carla Bley, która przedstawi nie tylko swoje Trio, lecz także zaprosi klasyczny Brass Quartet (6 grudnia).

W zespołach Carli Bley pojawiali się zawsze najwybitniejsi artyści  jak Pharoah Sanders, Art Farmer, Gary Burton, Charlie Haden i Steve Swallow. Nagrania Carli Blay zrealizowane dla ECM Records są jednymi z najważniejszych dokumentów jazzu ostatnich dekad. Galowy koncert Christmas Ery Jazzu jest polska premiera znamienitego albumu "Carla's Carols", zestawu jazzowych wersji kolęd i pastorałek.

materiały prasowe

Charlie Watts (ABC&D of Boogie Woogie) - Let It Rock

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu