Adam Fudali, prezydent Rybnika, o koncercie Bryana Adamsa

04 maja 2011 Newsy

13 czerwca w Rybniku odbędzie się koncert Bryana Adamsa. Prezentujemy wywiad, jakiego udzielił prezydent miasta Agencji MJM będącej organizatorem występu artysty w naszym kraju. 

Jarosław Galewski: Co dla Rybnika oznacza przyjazd tak wielkiego i renomowanego artysty jak Bryan Adams?

Adam Fudali, prezydent Rybnika: Koncert w Rybniku - jedyny koncert w Polsce -  takiej gwiazdy jak Bryan Adams jest wydarzeniem niezwykle ważnym dla naszego miasta. Wybór Rybnika na miejsce koncertu to prestiż, ale i duża promocja - wydarzeniu towarzyszy przecież wielkie zainteresowanie mediów.

To jeden z najwybitniejszych artystów drugiej połowy XX wieku. Takiego wydarzenia w historii Rybnika jeszcze nie było?

AF: Nie było, dlatego tym większe stoi przed nami wyzwanie, by logistycznie przygotować miasto na przyjęcie fanów. Jestem jednak przekonany, że sprawdzimy się w roli gospodarzy i koncert Bryana Adamsa będzie pierwszym, ale nie ostatnim tej rangi wydarzeniem muzycznym w mieście.

Należy jednak także podkreślić, że to nie tylko wielkie wydarzenie dla Rybnika, ale także jeden z największych koncertów w Polsce w 2011 roku. Czujecie, że Rybnik jest na ustach całej muzycznej Polski?

AF: Zdecydowanie tak. Jedyny w Polsce koncert tego artysty z naturalnych względów wzbudza ogromne zainteresowanie, nie tylko samych fanów, ale i całego środowiska dziennikarzy muzycznych. Sądzę również, że wiele innych miast, które do tej pory nie miały okazji być gospodarzami takiej imprez, bacznie będzie się przyglądać, jak Rybnik poradzi sobie z takim wyzwaniem – być może kiedyś skorzystają właśnie z naszych doświadczeń. 

Miasto z pewnością zyska pod względem promocyjnym przy okazji organizacji koncertu. Jakie efekty planowanej wizyty Bryana Adamsa zauważacie już, a na jakie liczycie podczas samego wydarzenia i tuż po zakończeniu koncertu?

AF: Od dnia ogłoszenia miejsca koncertu towarzyszy nam wielkie zainteresowanie, które ma bez wątpienia znaczny wpływ na promocję i wizerunek naszego miasta. Nie bez znaczenia jest również szeroka kampania promująca koncert, w której również obecny jest Rybnik.

Jakie były reakcje tuż po ogłoszeniu koncertu na miejscu w Rybniku? Jak zareagowali mieszkańcy?

AF: Nie ukrywam, że podobnie jak początkowo dla mnie, tak i dla mieszkańców Rybnika było to wielkie zaskoczenie, połączone, co tu kryć, z niedowierzaniem.

Bilety na koncert kupują fani z najodleglejszych zakątków Polski. Spodziewał się Pan takiego zainteresowania?

AF: Bardzo na to liczyłem!

Kiedy miasto rozpoczęło starania, aby Bryan Adams przyjechał właśnie do Rybnika i jak przebiegały rozmowy do momentu finalizacji?

AF: Rozmowy zainicjowane zostały jeszcze w ubiegłym roku, przez działaczy Rybnickiego Klubu Motorowego, którzy weszli w kontakt z Agencją Prestige. Tak nawiązał się pierwszy kontakt, po którym rozmowy nabrały tempa...

Powiedział Pan w jednym z wywiadów, że to największe wydarzenie w muzycznej historii Rybnika. Czy w przeszłości były takie, które miały chociaż podobną rangę dla Rybnika?

AF: Nigdy jeszcze nie było w Rybniku zagranicznego artysty tej rangi, natomiast mamy doświadczenie jeżeli chodzi wielkie imprezy artystyczne czy sportowe, o których ze względu na ich skalę, mówi się w mieście do dziś. Wymienię choćby pokaz lotniczy Grupy Żelazny w 2009 roku na rybnickim lotnisku, na które dotarł wielotysięczny tłum. Wielkim przedsięwzięciem okazał się też zorganizowany kilka lat temu w ramach "Lata z radiem" koncert będącej wówczas u szczytu sławy grupy Ich Troje.  

To początek i pierwszy krok Rybnika w staraniach o tak wielkie imprezy jak koncert Bryana Adamsa?

AF: Nie ukrywam, że bardzo liczę na to, że ten koncert otworzy Rybnikowi drogę do organizacji podobnych imprez, a rybnicki stadion na stałe wpisze się w szlak tras koncertowych innych muzycznych sław.

Wierzy Pan, że Stadion Miejski w Rybniku zapełni się do ostatniego miejsca?

AF: Jestem o tym przekonany – już dziś, na dwa miesiące przed koncertem, z informacji organizatorów wynika, że bilety sprzedają się bardzo dobrze, a zainteresowanie nimi wykracza znacznie poza nasz region, a nawet poza granice kraju.

Czy prezydent Rybnika jest entuzjastą muzyki Bryana Adamsa? Które z piosenek artysty lubi i traktuje Pan w sposób szczególny?

AF: Bryan Adams jest artystą, którego muzyki nie da się nie lubić. Trudno mi wskazać jedną ulubioną piosenkę, bo w zależności od nastroju i okoliczności lubię słuchać zarówno jego ujmujących ballad, jak i energetycznych utworów rockowych.

Okazję poznania Bryana Adamsa osobiście ma niewiele osób. Liczy Pan, że pojawi się taka możliwość i będzie mógł Pan uścisnąć dłoń Kanadyjczyka?

AF: Oczywiście jeśli będzie taka możliwość chętnie spotkałbym się osobiście z Bryanem Adamsem, nie tylko po to by uścisnąć jego dłoń i przekazać pozdrowienia od rybniczan, ale również po to, by  bezpośrednio o niego dowiedzieć się, jakie wrażenie zrobiło na nim nasze miasto i rybnicka wspaniała publiczność.

Jak chciałby Pan zachęcić tych, którzy jeszcze nie zakupili biletów do pojawienia się 13 czerwca na Stadionie Miejskim w Rybniku?  

AF: Drodzy Państwo, to jedyna i niepowtarzalna szansa na uczestniczenie w wyjątkowym koncercie wyjątkowego artysty, w wyjątkowym mieście. Tego wydarzenia nie można przegapić! Szczególnie serdecznie zapraszam do Rybnika tych wszystkich, którzy nie mieli jeszcze okazji poznać uroku i malowniczości tego miejsca. Liczę, że oprócz wielkich koncertowych emocji, przeżyjecie tutaj miłe chwile i sympatycznie spędzicie czas, zwiedzając nasze miasto, korzystając z jego bazy rekreacyjnej i gastronomicznej.  A zatem do zobaczenia 13 czerwca w Rybniku - mieście z ikrą!

Rozmawiał: JAROSŁAW GALEWSKI

 

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu