Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Luxtorpeda dała czadu w Lublinie

Luxtorpeda dała czadu w Lublinie

Newsy

Dodano: 13 maj 2011

We wtorkowy wieczór 10 maja w lubelskim klubie "Graffiti" swój koncert zagrała Luxtorpeda. Było głośno, gitarowo i na temat.

Na początek może kilka słów dla mniej zorientowanych. Luxtorpeda to nowy zespół, w którym występują znani - choćby z 2 Tm 2,3 - gitarzyści: Robert "Litza" Friedrich i Robert "Drężmak" Drężek, a także sekcja rytmiczna, którą jeszcze do niedawna można było usłyszeć w Armii czyli Krzysztof "Dr Kmieta" Kmiecik na basie i perkusista Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak. Całości dopełnia stający przed mikrofonem, a znany z hip hopowego składu Pięć Dwa Dębiec Przemysław "Hans" Frencl.

"Litza" tak opowiedział przed koncertem o początkach zespołu. - Zaczęliśmy grać we czwórkę próby we wrześniu ubiegłego roku i tak powoli narodziły się utwory. Zaczęliśmy do tego śpiewać, a potem pojawił się jeszcze "Hans". I powoli, powoli zrobiła się z tego Luxtorpeda. Zapraszałem chłopaków z myślą o mojej solowej płycie, a okazało się, że to jest solowa płyta pięciu muzyków, którzy tu grają - wyjaśnił Robert.

I ta "solowa płyta pięciu muzyków" ukazała się na rynku w przeddzień występu Luxtorpedy w Lublinie, a jej zawartość wypełniła około godzinny koncert. Rozpoczęło się tak jak na krążku od "Intro" oraz "ściany" gitar z głośników i tak pozostało już do ostatnich sekund.

Zgodnie zresztą z tym co powiedział "Litza": - Taki był zamysł Luxtorpedy, żeby to był zespół "live" - żebyśmy i w studio i na żywo brzmieli tak samo. Żeby to był naturalny sound hardcore'owo-garażowy.

I ta sztuka się w pełni udała, brzmieli naprawdę bardzo dobrze, na koncercie było mocno i gitarowo. A to, jak wiedzą już czytający moje teksty goście Audio.com.pl, naprawdę lubię. :) Jedyne zastrzeżenie można mieć do melorecytacji Hansa, które czasem z trudem przebijały się przez czad płynący z gitarowych pieców. O niebo lepiej ze swoimi krzykami do mikrofonu wypadał "Litza" i jego teksty były dla każdego czytelne.

Z koncertu zdecydowanie zapadł w pamięć "Autystyczny" i to wcale nie dlatego, że został zagrany także na bis:) To najbardziej przebojowy utwór z całej płyty, więc publika od razu włączyła się do śpiewania refrenu: "Na pierwszy rzut oka, nie widać, że kocham". Zostałem także przez Luxtorpedę "Trafiony Zatopiony" piosenką o takim właśnie tytule. Przyznam, że specjalnie czekałem na koncertowe wykonanie "3000 świń" i nie ukrywam, że było warto. Podobnie zresztą, jak i na "W ciemności" - z zostającym w głowie tekstem, że: "Światło ma moc, ciemność jej nie ogarnia".

Nie tylko dość liczna, jak na "debiutantów" widownia, która we wtorek pojawiła się w "Graffiti", ale i sami muzycy byli bardzo zadowoleni z lubelskiego koncertu. - Jak do tej pory to najliczniejsza publiczność na naszej trasie i zdecydowanie najlepsze przyjęcie. Ale może też dlatego, że płyta już się ukazała i coraz lepiej znane są te piosenki - przyznał "Drężmak". Pewnie coś w tym i jest.

Po tym co usłyszałem ze sceny jestem przekonany, że o Luxtorpedzie z każdym tygodniem będzie coraz głośniej. To naprawdę kawał bardzo dobrej gitarowej muzyki, więc każdemu polecam wizytę na ich koncercie.

(fot. Ewa Łaskarzewska)

Piotr Wojtowicz

Black Record Store
Audio Video Show 2017
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>KARI SÁL</span> Betesda

KARI SÁL Betesda

<span>PAULINA PRZYBYSZ</span> Chodź tu

PAULINA PRZYBYSZ Chodź tu

<span>THE WAR ON DRUGS</span> A Deeper Understanding

THE WAR ON DRUGS A Deeper Understanding

<span>DAVID GILMOUR</span> Live at Pompeii

DAVID GILMOUR Live at Pompeii

 Elevate

Elevate

<span>POGODNO</span> Sokiści chcą miłości

POGODNO Sokiści chcą miłości

<span>ROBERT PLANT</span> Carry Fire

ROBERT PLANT Carry Fire

<span>DAVID KOLLAR</span> Notes from the Underground

DAVID KOLLAR Notes from the Underground

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio