Thunder Soul: opowieść o miłości do muzyki

06 czerwca 2011 Newsy
Wzruszająca opowieść o miłości do muzyki, sile autorytetu i spotkaniu po latach. Brzmi jak scenariusz ckliwej komedii romantycznej? Nie - to całkiem niezły film o muzyce z historią w tle. Thundersoul.

Houston`s Kashmere High School Stage Band stał się legendą. Był pierwszym zespołem szkolnym składający się z tylko ciemnoskórych muzyków, a do tego z ciemnoskórym dyrygentem, i jednocześnie czymś więcej niż stadkiem zdolnych dzieciaków pod dowództwem ambitnego nauczyciela. Jego kariera skończyła się niestety bardzo szybko. Za szybko. Wystarczyło obciąć dotację i wysłać wspaniałego człowieka na emeryturę.

Przez te kilka lat, w których zespół działał, koncertował nie tylko w Houston, lecz także w różnych częściach świata, zdobywając rzeszę fanów i uznanie. Ale za nim do tego doszło, należało wystąpić w kilku konkursach Stage Bandów zdominowanych przez białych muzyków, wyjątkowo jednolity repertuar muzyczny i czasami rasistowskie poglądy. Gdy udało się pokonać te "drobne" niedogodności i świat stał otworem przed Kashmere Stage Band, pojawił się inny problem. A oczywiście, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Koncerty międzynarodowe, pomimo swego niewątpliwego prestiżu, oznaczają również ogromne koszty. Na szczęście społeczeństwo (jak i oficjele) stanęło na wysokości zadania i udało się zebrać odpowiednią kwotę.

Zespół mógł pochwalić się fantastycznymi wynikami - wygrał 42 na 46 konkursów, w których startował. Niestety, jego kariera była równie niesamowita i wspaniała co krótka. Przez niecałą dekadę muzycy nagrywali, występowali i podbijali serca publiczności. Niestety po zmianie dyrektora liceum grupa została rozwiązana, a Conrad O. Johnson wysłany na emeryturę. Jednym szybkim cięciem budżetowym zabito marzenia, kopalnię talentów i miejsce, w którym każdy był ważny i wzbudzał zainteresowanie, którego często brakowało w domu rodzinnym.

Drogi życiowe poszczególnych muzyków rozeszły się i każdy zaczął żyć swoim życiem. Po dobrych trzech dekadach jeden z muzyków wpadł jednak na szalony pomysł zgromadzenia wszystkich członków zespołu w jednym miejscu i zagrania koncertu, w którym - tym razem jako widz - miał uczestniczyć ich ukochany nauczyciel.

 

thunder_soul_max

Oczywiście po trzydziestu latach nie wystarczy złapać za smyczek i po prostu zagrać. Okazało się, że spora część dawnych członków orkiestry od ukończenia szkoły nie miała instrumentów w ręku.. W "Thunder Soul" obserwujemy ich przygotowania, chwilami frustrację, częściej uśmiech i łzy wzruszenia. Chwilami bywa ciężko, kiedy indziej zabawnie, ale nikt nie zapomina nawet przez chwilę dla kogo to wszystko jest przygotowywane.

W filmie znajdziemy również liczne wypowiedzi Conrada O. Johnsona na temat wychowywania młodzieży, historii zespołu i jego prywatnego życia. Niesamowita miłość do muzyki, wiara w swoich uczniów i szczerość tego starszego pana są wręcz nieprawdopodobne i niezwykle wzruszające. Ten skromny człowiek dla swoich uczniów był jak ojciec, mentor i idol w jednym. Wszyscy wypowiadają się o nim z podziwem i szacunkiem. Niezwykłe oddanie nauczyciela dało znać o sobie do samego końca, gdyż - pomimo złego stanu zdrowia - Conrad O. Johnson doczekał ponownego występu swoich podopiecznych. Ale w tej historii nie ma hollywoodzkiego happy endu. Niestety.

"Thunder Soul" jest niezwykle wzruszającą opowieścią o miłości, oddaniu i szacunku. Nie ma tu koloryzowania czy sztucznego podkręcania emocji. Niesamowita postać Conrada O. Johnsona została uczczona w sposób godny i myślę, że nawet z miejsca, w którym jest obecnie, uśmiecha się do swoich uczniów i dopinguje ich do dalszych występów. I tylko szkoda, że tak niewielu jest równie wspaniałych ludzi...

reżyseria: Mark Landsman
produkcja: USA

Julia Kata

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu