Thunder Soul: opowieść o miłości do muzyki

Thunder Soul: opowieść o miłości do muzyki

Newsy

Dodano: 6 czerwiec 2011
Wzruszająca opowieść o miłości do muzyki, sile autorytetu i spotkaniu po latach. Brzmi jak scenariusz ckliwej komedii romantycznej? Nie - to całkiem niezły film o muzyce z historią w tle. Thundersoul.

Houston`s Kashmere High School Stage Band stał się legendą. Był pierwszym zespołem szkolnym składający się z tylko ciemnoskórych muzyków, a do tego z ciemnoskórym dyrygentem, i jednocześnie czymś więcej niż stadkiem zdolnych dzieciaków pod dowództwem ambitnego nauczyciela. Jego kariera skończyła się niestety bardzo szybko. Za szybko. Wystarczyło obciąć dotację i wysłać wspaniałego człowieka na emeryturę.

Przez te kilka lat, w których zespół działał, koncertował nie tylko w Houston, lecz także w różnych częściach świata, zdobywając rzeszę fanów i uznanie. Ale za nim do tego doszło, należało wystąpić w kilku konkursach Stage Bandów zdominowanych przez białych muzyków, wyjątkowo jednolity repertuar muzyczny i czasami rasistowskie poglądy. Gdy udało się pokonać te "drobne" niedogodności i świat stał otworem przed Kashmere Stage Band, pojawił się inny problem. A oczywiście, jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Koncerty międzynarodowe, pomimo swego niewątpliwego prestiżu, oznaczają również ogromne koszty. Na szczęście społeczeństwo (jak i oficjele) stanęło na wysokości zadania i udało się zebrać odpowiednią kwotę.

Zespół mógł pochwalić się fantastycznymi wynikami - wygrał 42 na 46 konkursów, w których startował. Niestety, jego kariera była równie niesamowita i wspaniała co krótka. Przez niecałą dekadę muzycy nagrywali, występowali i podbijali serca publiczności. Niestety po zmianie dyrektora liceum grupa została rozwiązana, a Conrad O. Johnson wysłany na emeryturę. Jednym szybkim cięciem budżetowym zabito marzenia, kopalnię talentów i miejsce, w którym każdy był ważny i wzbudzał zainteresowanie, którego często brakowało w domu rodzinnym.

Drogi życiowe poszczególnych muzyków rozeszły się i każdy zaczął żyć swoim życiem. Po dobrych trzech dekadach jeden z muzyków wpadł jednak na szalony pomysł zgromadzenia wszystkich członków zespołu w jednym miejscu i zagrania koncertu, w którym - tym razem jako widz - miał uczestniczyć ich ukochany nauczyciel.

 

thunder_soul_max

Oczywiście po trzydziestu latach nie wystarczy złapać za smyczek i po prostu zagrać. Okazało się, że spora część dawnych członków orkiestry od ukończenia szkoły nie miała instrumentów w ręku.. W "Thunder Soul" obserwujemy ich przygotowania, chwilami frustrację, częściej uśmiech i łzy wzruszenia. Chwilami bywa ciężko, kiedy indziej zabawnie, ale nikt nie zapomina nawet przez chwilę dla kogo to wszystko jest przygotowywane.

W filmie znajdziemy również liczne wypowiedzi Conrada O. Johnsona na temat wychowywania młodzieży, historii zespołu i jego prywatnego życia. Niesamowita miłość do muzyki, wiara w swoich uczniów i szczerość tego starszego pana są wręcz nieprawdopodobne i niezwykle wzruszające. Ten skromny człowiek dla swoich uczniów był jak ojciec, mentor i idol w jednym. Wszyscy wypowiadają się o nim z podziwem i szacunkiem. Niezwykłe oddanie nauczyciela dało znać o sobie do samego końca, gdyż - pomimo złego stanu zdrowia - Conrad O. Johnson doczekał ponownego występu swoich podopiecznych. Ale w tej historii nie ma hollywoodzkiego happy endu. Niestety.

"Thunder Soul" jest niezwykle wzruszającą opowieścią o miłości, oddaniu i szacunku. Nie ma tu koloryzowania czy sztucznego podkręcania emocji. Niesamowita postać Conrada O. Johnsona została uczczona w sposób godny i myślę, że nawet z miejsca, w którym jest obecnie, uśmiecha się do swoich uczniów i dopinguje ich do dalszych występów. I tylko szkoda, że tak niewielu jest równie wspaniałych ludzi...

reżyseria: Mark Landsman
produkcja: USA

Julia Kata

Black Record Store
Audio Video Show 2017
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>JOEP BEVING</span> Solipsism

JOEP BEVING Solipsism

<span>KRYSTIAN ZIMERMAN</span> Schubert: Piano Sonatas

KRYSTIAN ZIMERMAN Schubert: Piano Sonatas

<span>ROBIN TICCIATI</span> Debussy & Faure

ROBIN TICCIATI Debussy & Faure

<span>GARY PEACOCK TRIO</span> Tangents

GARY PEACOCK TRIO Tangents

<span>GARY BURTON</span> Live in Olympia, 1976

GARY BURTON Live in Olympia, 1976

<span>LURA</span> Heranca

LURA Heranca

<span>TONY ALLEN</span> A Tribute to Art Blakey and the Jazz Messengers

TONY ALLEN A Tribute to Art Blakey and the Jazz Messengers

<span>GREGG ALLMAN</span> Southern Blood

GREGG ALLMAN Southern Blood

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio