Heaven Shall Burn czyli perełka na Woodstocku

11 sierpnia 2011 Newsy

Tegoroczna edycja Przystanku Woodstock pod względem line-up`u niezaprzeczalnie należała do jednej z najlepszych w jego historii. Nie do końca odpowiada mi formuła tego festiwalu, ponieważ osobiście męczą mnie takie masowe spędy. Zapewne nie wybrałbym się więc do Kostrzyna, gdyby nie koncert zespołu zza naszej zachodniej granicy, a mianowicie Heaven Shall Burn.

Zespół, o którym mowa, od dawien dawna należy do ścisłej czołówki moich ulubionych twórców. Nie tylko z powodu świetnej, trzymającej równy poziom od początkowych etapów działalności, muzyki, ale i zaangażowanej postawy, którą można dostrzec w ich lirykach, teledyskach, wywiadach z muzykami.

Wyborna warstwa muzyczna z inteligentnie przekazywanymi treściami typu krytyka władzy, religijnej obłudy, rozwiązywania konfliktów w drodze wojny; antyfaszyzm, prawa zwierząt, przyciągnął do Heaven Shall Burn niejednego zwolennika metalowego brzmienia wzbogaconego o hardcore`owe zacięcie. Zawsze lubiłem autentyczność i szczerość, jaka bije z kompozycji Heaven Shall Burn, ale i wzorowe podejście do fanów oraz swobodę w poruszaniu się na granicy muzycznych stylistyk. W związku z powyższym, uznałem, że warto będzie przemęczyć się kilkanaście godzin w śmierdzących pociągach PKP, żeby przebyć te 700 km i dotrzeć na ów koncert.

Nie jestem w stanie powiedzieć, co dokładnie grało tego dnia na Woodstocku, gdyż po przysłowiowym "rzuceniu okiem" na rozpiskę, kompletnie nie byłem tym zainteresowany. Zjawiliśmy się w okolicach sceny ok. 21, aby zająć w miarę dogodną pozycję i w końcu doczekaliśmy się...

Heaven Shall Burn wyszli punktualnie i już od pierwszych dźwięków słychać było niesamowity power. Ciężkie połączenie death metalu na szwedzką modłę z core`owymi breakdownami sprawiło, że w mgnieniu oka publika oszalała. Najwyraźniej ludzie zmęczeni byli już nudnymi jak flaki z olejem indie/reggae`owymi zespolikami i potrzebowali czegoś konkretnego. Nawet ci przechodzący przypadkiem nieopodal sceny, zapewne mający rzadką styczność z taką muzyką, przystawali na chwilę i bardzo ciepło wyrażali się na temat HSB.

Uwagę przykuwała sceniczna aktywność- kolesie starali się nie "zastygać", dość żwawo poruszając się w rytm odgrywanych utworów. Prym wiódł charyzmatyczny wokalista Marcus Bischoff, którego głos może nie jest już tak mocny jak kiedyś, ale facet wciąż zasługuje na miano bardzo dobrego frontmana. Sympatyczny kontakt z publiką, dzielenie się z nią niektórymi refrenami, ogromne pokłady energii - wszystko to miało niewątpliwe znaczenie przy odbiorze całości występu. 

Muzycy zaprezentowali się w jednolitych, czerwonych uniformach, co od pewnego czasu stało się już tradycją.

Brzmieniowo miałbym trochę zastrzeżeń. Momentami słychać było zbyt duży łomot spowodowany głównie "karabinowymi" partiami podwójnej stopy, która zagłuszała potrzebujące selektywności melodyjne riffy gitar. Generalnie jednak można było przymknąć na to oko.

Nie pamiętam dokładnie, którym utworem Heaven Shall Burn rozpoczęli swój koncert ("Omen" z ostatniej płyty, jeśli dobrze pamiętam), ale setlista była bardzo przekrojowa. Uświadczyliśmy praktycznie samych hitów z różnych okresów: "Counterweight" z "Deaf To Our Prayers" (liczyłem na "Trespassing The Shores Of Your World", którego monumentalne zwolnienie na pewno zrobiłoby ogromne wrażenie), "Voice Of The Voiceless" z "Antigone", "Endzeit" (poprzedzony mistrzowskim intrem skomponowanym przez Ólafur Arnalds) i "Forlorn Skies" z "Iconoclast", "Combat" z najnowszego "Invictus" czy "Behind The Wall Of Silence" z leciwego, choć wciąż genialnego albumu "Whatever It May Take". Na koniec zespół bisował coverem zapomnianego Edge Of Sanity - "Black Tears". Szczerze zawiedliśmy się brakiem numeru "Armia" - opowiadającego o Powstaniu Warszawskim. Tym dziwniejsze wydawało się to, zważywszy na rocznicę jego wybuchu, która miała miejsce kilka dni wcześniej.

Nie bez powodu w relacjach "po-woodstockowych" Heaven Shall Burn wymieniane jest jako jeden z najlepszych występów, jakie miały miejsce na kostrzyńskim polu w tym roku. Był to bowiem naprawdę świetny show z charakterem i w niesamowitej oprawie (ogromna scena woodstockowa robi wrażenie). Cieszy również fakt, że organizatorzy biorą pod uwagę zespoły tego typu przy dobieraniu składu i z roku na rok jest w tym temacie coraz ciekawiej. Miejmy nadzieję, że i za rok wyłuskają jakąś perełkę.

Kwiecio

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu