Trasa Deathcore Legion odwiedziła Lublin

10 marca 2012 Newsy

Deathcore staje się w Polsce muzyką coraz bardziej popularną. W związku z tym organizacja trasy o wymownej nazwie "Deathcore Legion", na której spotkali się reprezentanci polskiego, rosyjskiego i angielskiego tego nurtu, wydawała się dobrym posunięciem.  Z racji tego, że trasa zahaczyła o Lublin, postanowiłem wybrać się i przekonać się na własne oczy, co owi deathcore`owcy mają do zaoferowania.

Pomysłodawcami tej objazdówki okazali się panowie z sosnowieckiego Frontside i efektem ich działań jest kilkanaście koncertów w całej Polsce. Przyznam, że niekoniecznie ekscytował mnie ten skład, ale z racji tego, że trasa zahaczyła o Lublin, postanowiłem wybrać się i przekonać się na własne oczy, co owi deathcore`owcy mają do zaoferowania.

Pierwsze co mnie uderzyło po wejściu do "Graffiti", to naprawdę niska frekwencja. Wydawało mi się, że ten skład przyciągnie więcej osób, ale ostatecznie dotarło ok. setki ludzi. Odniosłem wrażenie, że jednym z powodów tego stanu rzeczy były raczej wysokie ceny biletów (trochę osób na to narzekało).

Jako pierwsi na deskach scenicznych zaprezentowali się lokalsi z Fateborn, jednakże nie udało mi się na nich zdążyć, więc przejdę do następnego zespołu, mianowicie krakowskiego Drown My Day. Akurat znam tę kapelę nie od dzisiaj, więc wiedziałem, czego mogę się spodziewać. Chłopaki zagrali bardzo porządny koncert, jeden z lepszych tego wieczoru. Wiele występów, jakie mają na koncie, zaprocentowała, bo wyraźnie widać było, że na scenie czują się naprawdę pewnie.

Deathcore, jaki prezentuje Drown My Day, jest interesujący, nie pozbawiony death metalowego fundamentu i z odpowiednią dawką zarówno melodii, jak i agresji. Na set formacji składały się zarówno numery z pierwszej epki "One Step Away From Silence", jak i ostatniej "Forgotten". Nie zabrakło również nowego kawałka "Undead God".

Jako następni na scenie w Graffiti zainstalowali się Rosjanie z My Autumn. Słyszałem kiedyś ich album "The Lost Meridian" i była to dość przyzwoita pozycja. Zatem z ciekawością obejrzałem ich występ i nie byłem zawiedziony. Młode, niepozorne chłopaki zagrali bardzo profesjonalnie, technicznie. Poza tym ich deathcore obfitował  w dużą ilość przejść, ciekawych patentów, zmian temp itp., i dzięki temu nie można było narzekać na nudę. Trochę nie podeszła mi maniera wokalna (sporo skrzeku), ale instrumentalnie naprawdę zawodowo.

Annotations Of An Autopsy to nazwa, która najbardziej mnie interesowała tego dnia i zarazem najbardziej rozczarowała. Znałem ten zespół z pierwszej epki, później niekoniecznie śledziłem jego poczynania i w mojej ocenie "trochę" się ta formacja stoczyła. Kiedyś pogrywali oni całkiem niezły (choć także kwadratowy), brutalny deathcore z dużą dawką pigsquealów i gutturali, a teraz idąc za modą kopiują beznadziejny Emmure. Muzyka oparta w 99% na uderzaniu w puste struny to zdecydowanie nie moja bajka i nie mogę zrozumieć, dlaczego tego typu granie zdobywa coraz więcej zwolenników. Wokale także słabo - jedna barwa, brak urozmaiceń, prawie zerowy kontakt z publiką. Sporo fanów odniosło też wrażenie, że muzycy grają jakby od niechcenia. No cóż, nie wybiorę się na nich raczej następnym razem.

Frontside widziałem już kilka razy i wiedziałem, czego mogę się po nich spodziewać. Lubię ich wczesne dokonania, ale niestety nie przemawia do mnie to, co prezentują aktualnie. Technicznie bez zarzutu, brzmienie dopracowane, lecz kompozycyjnie nie mogę się przekonać. Nic nie poradzę na to, że od dawna irytują mnie ich specyficzne czyste wokale i przekaz tekstowy. Nie mówię, że poszczególne fragmenty ich utworów nie trafiają w moje gusta, bo fajnie się słuchało się takich numerów jak "Zapalnik", "Nie Ma We Mnie Boga" czy "Bóg Stworzył Szatana" wykonany z gościnnym udziałem Groova z Drown My Day. Jednak zbyt często Frontside wchodzi na quasi-romantyczne tony i wychodzi z tego popowy metalcore, którego nigdy nie trawiłem i pewnie nie strawię. Publika jednak wydawała się usatysfakcjonowana, bo zabawa była na nich najbardziej spontaniczna.

Trasa Deathcore Legion właśnie dobiegła końca i z tego, co można wyczytać w internecie, zespoły są z niej zadowolone. A to chyba najważniejsze.

Kwiecio

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta grudzień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista luty 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio styczeń 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu