- Odszedł człowiek niezwykły. To jest wielka strata - powiedział w rozmowie z TVP Info autor tekstów Jacek Cygan.
Przemysław Gintrowski urodził się 21 grudnia 1951 roku w Stargardzie Szczecińskim. Przez całe życie związany był z Warszawą: tu skończył szkołę średnią, uczelnię, a także komponował i pracował.
Jego pierwszy publiczny występ miał miejsce w 1976 roku, zaś debiut podczas przeglądu piosenki studenckiej w warszawskim klubie "Riwiera". Gintrowski, piosenką "Epitafium dla Sergiusza Jesienina" został laureatem tego przeglądu.
W 1979 roku wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim stworzyli słynne trio. Ich piosenka "Mury" stała się nieformalnym hymnem rodzącej się "Solidarności". Byli również twórcami programów "Raj" i "Muzeum".
Przemysław Gintrowski był także jednym z najbardziej znanych wykonawców twórczości poety Zbigniewa Herberta. W latach 80. zajął się tworzeniem muzyki filmowej, którą odnajdziemy w ponad dwudziestu filmach fabularnych oraz serialach jak "Zmiennicy". W latach 90. skomponował m.in. "Kołysankę" do filmu "Tato" w reżyserii Macieja Ślesickiego.
Muzyk angażował się także w działalność opozycyjną. Był aktywny w tzw. drugim obiegu kulturalnym. Koncertował głównie w prywatnych domach, a także w pomieszczeniach Muzeum Archidiecezji w Warszawie. W 1981 roku nagrał album "Raport z oblężonego miasta", który oficjalnie mógł się ukazać dopiero w 1990 r.
Ostatni album Gintrowskiego "Kanapka z człowiekiem i trzy zapomniane piosenki" pojawił się na rynku w 2009 roku.
31 sierpnia 2006 Przemysław Gintrowski został odznaczony przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
(TVP Info/gintrowski.art.pl, RZ)