Niebiański trans - Archive w Krakowie

Niebiański trans - Archive w Krakowie

Newsy

Dodano: 28 listopad 2012

Jeśli ktoś miał wątpliwości odnośnie uwielbienia Archive przez Polaków, z pewnością wyzbył się ich po krakowskim koncercie grupy.

Archive promują właśnie swój ósmy album "With Us Until You`re Dead" i,  nieważne - jaki byłby powód wizyty - w Polsce zawsze mogą liczyć na gorące przyjęcie. Dokładnie takie, jakie spotkało ich w krakowskim Teatrze Łaźnia 27 listopada. Publiczność niezależnie od piosenki, od tego co się działo na scenie i wokół niej, szalała, skakała, biła brawa, krzyczała... Słowem - oddała się zespołowi całkowicie, za co Brytyjczycy odwdzięczyli się bardzo dobrym gigiem.

Największe brawa zbierała młodziutka Holly Martin, która dołączyła do Archive w trakcie nagrań nowej płyty. Dziewczę stało początkowo speszone, potem troszkę pokręciło się po scenie, niemniej cały czas Holly sprawiała wrażenie spiętej. Brawa dodawały jej otuchy, choć nie ustrzegły przed załamaniami głosu – ale odpuszczamy ci blondyneczko, jeszcze się rozkręcisz (w to wierzę).

Pozostali członkowie ani tremy, ani problemów technicznych nie mieli. Wiedzieli, że będą potraktowani jak bogowie, więc mogli pozwolić sobie na totalny luz. Tacy byli: spokojni, ale uważni, pewni siebie, ale nie zarozumiali, wiedzieli, że muszą dać z siebie wszystko. I dawali, wprowadzili licznie zgromadzonych fanów w niebiański trans, zahipnotyzowali publiczność swoimi - w gruncie rzeczy - nieskomplikowanymi utworami. Ja nie raz łapałem się na tym, że mój duch odrywał się od ciała i latał z dźwiękami piosenek Archive po Teatrze, po Krakowie, po niebie...

Oczywiście rządziły utwory z "With Us Until You`re Dead". Archive rozpoczęli od "Wiped Out", a potem zaprezentowali m.in. "Conflict", "Violently", a na bis "Silent" i chyba najbardziej nawiązujący do triphopowych korzeni "Hatchet". Nie brakło pozycji obowiązkowych, choć zagranych nadspodziewanie wcześnie, bo w połowie koncertu - mowa o "Fuck You" i, przede wszystkim, "Again". Ten utwór się chyba nigdy nie zestarzeje i podany w każdej możliwej wersji będzie smakował obłędnie - piosenka totalna, arcydzieło, o napisaniu którego marzy pewnie każda kapela. Tu podane akustycznie - jedynie gitara akustyczna, bas, wokal i szczypta elektroniki.-

Solidnie reprezentowany był krążek "Controlling Crowds", szczególnie w czasie bisów: numer tytułowy, obłędne "Bullets" oraz "Kings Of Speed" na zakończenie. Wszystkie brzmiały pierwszorzędnie, może ewentualnie gitarę basową można byłoby nagłośnić nieco lepiej.

Niezależnie od tego, każdy kto stawił się w Łaźni Nowej, miał świadomość, że uczestniczy w jednym z najpiękniejszych koncertów tego roku. Ja osobiście uwielbiam każdą, szczególnie rockową, formę transu, zapętlonych motywów i dźwięków, dlatego występ Archive dostarczył mi wiele przyjemności. Już wiem, dlaczego Polska kocha ten skład.

Jurek Gibadło

Black Record Store
Audio Video Show 2017
Pozostałe newsy muzyczne Zobacz wszystkie
Zobacz także
<span>GARY PEACOCK TRIO</span> Tangents

GARY PEACOCK TRIO Tangents

<span>GARY BURTON</span> Live in Olympia, 1976

GARY BURTON Live in Olympia, 1976

<span>LURA</span> Heranca

LURA Heranca

<span>TONY ALLEN</span> A Tribute to Art Blakey and the Jazz Messengers

TONY ALLEN A Tribute to Art Blakey and the Jazz Messengers

<span>GREGG ALLMAN</span> Southern Blood

GREGG ALLMAN Southern Blood

<span>CZESŁAW NIEMEN</span> Niemen vol. 1 vol. 2

CZESŁAW NIEMEN Niemen vol. 1 vol. 2

<span>STUART MCCALLUM & MIKE WALKER</span> The Space Between

STUART MCCALLUM & MIKE WALKER The Space Between

<span>MORTEN SCHANTZ</span> Godspeed

MORTEN SCHANTZ Godspeed

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio