Helloween i Gamma Ray w Warszawie. To się nie mogło nie udać

02 kwietnia 2013 Newsy

Takiego przedsięwzięcia większość fanów, jak mniemam, oczekiwała od dłuższego czasu. Kai Hansen, dawny Dyniogłowy ze swym "nowym" zespołem, i jego "stara kapela" razem, na jednej scenie. Dosłownie i w przenośni. To nie miało prawa nie wyjść. I wyszło piekielnie dobrze!

Zajmując wyjątkowo dobry punkt obserwacyjny, oczekiwałam niemalże cudu. Kai Hansen, mój ulubiony Markus Grosskopf i wszyscy inni na jednej scenie! Mój poziom adrenaliny i endorfin szalał już tydzień wcześniej. Oto miał nastąpić dla mnie koncert sezonu przewlekle zimowego.

Zaskakująco mała kolejka pod Stodołą nie wróżyła dobrze. Czyżby fani Hello Gamma (mniej więcej tyle z nazw zespołów było widać na ciężarówce ze sprzętem zasłoniętej autokarem muzyków) wymarli?! Otóż nie, wszyscy (albo znakomita większość) byli już po prostu w środku i to ja się spóźniłam Hańba mi!

Shadowside wykonał naprawdę dobrą robotę i rozgrzał publikę bez zarzutu. Ale tak czy siak chyba wszyscy zgromadzeni czekali z ogromną niecierpliwością na dalszą część koncertu.

Gamma Ray po naprawdę kilkuminutowym poślizgu z pełną parą i niesamowitą energią wkroczyli na scenę i wywołali niemałą ekstazę wśród publiki. "Future world" odbijał się od ścian i tylko chyba cudem nie zerwał stodołowego dachu. A każde słowo skierowane w stronę słuchających było oklaskiwane i przyjmowane z ogromnym entuzjazmem. Mimo wszystko Gamma Ray pożegnali się niezbyt czule i po skończonym koncercie po prostu sobie poszli.

Po wybitnie sprawnej zmianie dekoracji i rozebraniu połowy sceny oczom wszystkich zgromadzonych ukazała się piękna, biała perkusja Pearla z blachami Paiste`a otoczona "uroczą" nagrobkową dekoracją (mniej więcej na środku dyndała sobie nawet dynia...) oraz ażurowymi schodami z obu stron. Widok był naprawdę zachwycający i nie jest to jedynie babska, estetyczna opinia!

Helloween, wisienka na torcie tego dnia, jak zwykle z energią bomby atomowej już na samym wejściu zawładnął sceną i publiką. Dla mnie bardzo dużym zaskoczeniem był kawałek otwierający koncert. Spodziewałam się czegoś z nowej płyty, a tu panowie zaprezentowali od dawna znany, dobry "Eagle fly free". Dalej nastąpiła mieszanka nowych, starych i kompletnie wydziwionych kawałków, solówek i muzycznych szaleństw. A Andi Deris jak zwykle czarował - ten pan owijanie sobie fanów wokół małego palca ma opracowane do perfekcji!

Koncert Helloween jak to koncert Helloween był świetny, zabawny i wyczerpujący. Ale gdy panowie z Gamma Ray powoli zaczęli wstępować na scenę (zabrakło, zdaje się, perkusisty), szczęki powoli zaczęły nam opadać. Gdyby publiczność miała ogony, to zapewne zamerdałaby się nimi do nieprzytomności. Podobnie było już właściwie po koncercie, gdy w stronę słuchaczy pofrunęły kostki w ilościach hurtowych (zresztą bardzo ładne). Publiczność, jak się okazuje, potrafi mieć w takich sytuacjach bardzo długie ręce.

Ale wracając do sedna... Kawałki pewnego zespołu na H grane na dwa basy i jakiś milion gitar brzmiały diabelnie ciekawie. Chyba jednak im więcej Dyniogłowych, tym lepiej. Muszę przyznać, że zaskoczyła mnie również ogromna liczba papierosów, jaką wypalili (nie przestawali nawet w trakcie grania) panowie z obu grup. Lepiej być jednak czynnym palaczem, niż biernym.

Jest jeszcze jeden zgrzyt. Przepiękny, niebieski Flying V z dyniami, który pysznił się z boku sceny... Dlaczego on nie wystąpił?! Tak czy siak, koncert uważam za bardzo udany. Nic dodać, nic ująć. Po prostu Hello Gamma i tyle.

Set list Helloween (uzyskane dzięki mega sympatycznemu panu od gitar obu zespołów):

1. Intro
2. Eagle Fly Free
3. Nabataea
4. Straight out of hell
5. Where the sinners go
6. Waiting for the thunder
7. Steel Tormentor
8. Drum solo
9. I'm alive
10. Live now!
11. Hoold me in your arms
12. Falling higher
13. Hell was made in heaven
14. Power
15. Are you metal?
16. Dr Stein
17. Medley
18. I want out

Koncert odbył się 27 marca w warszawskiej Stodole.

Julia Kata

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu