Lemon Festival, czyli smakowite dźwięki z Łowicza

01 lipca 2013 Newsy

Przyznam, że do ostatniego weekendu Łowicz kojarzył mi się wyłącznie ze smacznymi dżemami i ludowymi wycinankami. Do ostatniego, bo dzięki tegorocznej edycji Lemon Festival, do szeregu skojarzeń dołączą dobra muzyka i naprawdę sympatyczna impreza.

W drugiej edycji Lemon Festivalu organizatorzy postawili zdecydowanie na rockowe granie (podobnie było i we wrześniu ubiegłego ro(c)ku :)), ale nie zapomnieli i o tym, by program imprezy wzbogacić o pozytywne wibracje. Po raz pierwszy do Łowicza zawitały zagraniczne gwiazdy i - co bardzo cieszy - zaprezentowały się z bardzo dobrej strony.

Dla mnie największym magnesem w lemonowym rozkładzie jazdy była bez wątpienia grupa P.O.D., która swoim koncertem zamknęła pierwszy, piątkowy dzień festiwalu. Podczas ich występu przez ponad godzinę z głośników wydobywał się niemiłosierny jazgot gitar, ale przecież to każdy festiwalowy Kubuś Puchatek lubi najbardziej, więc publika bawiła się wyśmienicie dzięki gościom z Kalifornii. Samym muzykom też widocznie spodobała się reakcja widowni, bo wykorzystali okazję, by umówić się ze słuchaczo-widzami na obowiązkową obecność, gdy tylko kolejny raz przyjadą do kraju nad Wisłą. 

Przed P.O.D. w piątkowy wieczór na scenie królowały zaś bujane rytmy zapodawane przez Gentlemana & the Evolution. Łowicka publiczność chętnie wpadła w pozytywne wibracje. Gentelman, jak na przyjazny klimat towarzyszący muzyce reggae przystało, zaprosił na scenę dwóch gości - jamajską gwiazdę Richiego Stephensa oraz Mesajah, który zresztą kilka godzin wcześniej kilkudziesięciominutowym setem rozgrzał publikę rytmami reggae i okolic. Trzeba więc przyznać, że fani dźwięków rodem z Jamajki mieli w czym wybierać i zostali dopieszczeni przez organizatorów.

Nie można zapominać, że w piątek oprócz kapel rozgrzewkowych, zaprezentowały się jeszcze dwie polskie, rozpoznawalne rockowe marki. W czasie pierwszego z występów publika nie chwyciła Chemii i choć wokalista zachęcał często i gęsto, to pod sceną nie było tłumów. Ludzie woleli w tym czasie sączyć złocisty płyn, niż skakać przy muzyce i wcale się temu nie dziwię, bo mnie też ani przez moment "chemiczni panowie" nie kupili.

Sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy na scenę wyszła Luxtorpeda - od razu zrobiło się tłoczno. Wszyscy znali każdy kawałek od początku do końca i darli mordy aż miło - jak to na koncercie Luxtorpedy. Jedyne czego można żałować, to tego, że set był festiwalowy, czyli niezbyt długi.  

Sobotni dzień Lemon Festivalu zapamiętam zdecydowanie z bardzo udanego występu kanadyjczyków z Billy Talent, którzy zamknęli swoimi dźwiękami łowicką imprezę. Zarówno muzycy, jak i publika bawili się podczas tego koncertu wyśmienicie, co nie powinno ani trochę dziwić. Gdzie jak gdzie, ale u nas goście zza oceanu muszą się czuć znakomicie, gdy pół kapeli ma polskie korzenie.

Po raz pierwszy mogłem posłuchać Billy Talent na żywo i wiem jedno - gdy za kilka miesięcy znów przyjadą do Polski, zrobię wszystko, by móc ich ponownie zobaczyć. A każdego kto jeszcze nie był świadkiem ich występu, zachęcam już teraz do kupna biletu - naprawdę warto!!!

Przed Kanadyjczykami przez scenę przetoczyła się mieszanka wybuchowa metalu i muzyki reggae, czyli Skindred. Kapela rodem z Walii też nie może narzekać na przyjęcie na Lemon Festivalu, mimo że ich muzyka to może i bułka, ale z masłem podanym na ostro.  Jednak smakoszy takich dźwięków w Łowiczu nie brakowało, bo i podczas koncertu Jelonka bawili się oni wyśmienicie.

W sobotę załapałem się jeszcze na koncert formacji Poparzeni Kawą 3 i choć przecież nie jest to zawodowa kapela, a raczej muzyczny skok w bok dziennikarzy, to muszę przyznać, że  grupa daje sobie doskonale radę na scenie. Miesza wszystkiego po trochu, by się dobrze ze sobą i z publiką bawić przy tych dźwiękach, a całości dopełniają teksty, pisane z dużym poczuciem humoru. Więc na ich koncercie na pewno nie można się nudzić.

Choć Lemon Festival dopiero po raz drugi zagościł w wakacyjnym rozkładzie jazdy polskich (i zapewne nie tylko) fanów muzyki, to z zapowiedzi organizatorów wynika, że na tym historia tej imprezy się nie zakończy. I to na pewno cieszy, bo dobrej muzyki na żywo nigdy dość. 

Jestem przekonany, że do Łowicza będzie warto przyjechać za rok i to nie tylko ze względu na muzykę, lecz także samo miasto, w którym można odnaleźć kilka urokliwych miejsc, a którego mieszkańcy - co ważne - nie patrzą spod oka na festiwalowiczów.

Lemon Festival 2013 odbył się w dniach 28-19 czerwca.

Piotr Wojtowicz

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu