Eliminacje do Emergenza Festival Polska

12 stycznia 2014 Newsy

Wszelkiej maści konkursy, programy muzyczne i inne show pokazały nam dość dobitnie w ostatnich latach, że śpiewać i grać każdy może, chociaż nie każdy jednak powinien. Dane mi było posłuchać zespołów z 6. dnia eliminacji warszawskich do festiwalu Emerganza.

Zaplanowanych występów było aż dziewięć, co jest, jak na jeden wieczór ilością imponującą. I chyba nieco za dużą, choć rozumiem, że ilość chętnych była wprost proporcjonalna do liczby występów każdego dnia. Inaczej się po prostu nie da.

Zazwyczaj przy tego typu atrakcjach wieczornych mamy do czynienia na dzień dobry z mniejszym lub większym opóźnieniem. W piątkowy wieczór wszystko szło zgodnie z planem, a występy rozpoczęły się w zasadzie o czasie, zmiana składów następowała też nad wyraz sprawnie. I jest to godne jak najwyższej pochwały. Szanujmy siebie nawzajem oraz swój czas.

Jako pierwsi na scenę wyszli VicTime. Nie wiem, czy średnia wieku w tym zespole wynosi 17 lat, niemniej jednak panowie świetnie rozbujali publikę i narobili smaku na więcej. Fantastyczny (16- letni!) wokalista (choć jeszcze dużo musi się nauczyć,) za kilka lat, jak sądzę, będzie mógł spokojnie stanąć w konkury z naprawdę znanymi głosami. Gitarzyści też świetnie sobie poradzili. Najmniej "widoczny" był perkusista, ale myślę, że jak na pierwszy koncert (!) panowie naprawdę dali czadu i jeszcze o nich usłyszymy nie raz. Rośnie nam naprawdę fantastyczna kadra młodzików w dziedzinie ciężkiego grania.

Następni na scenę wyszli Dell Arte. Muzyka, co prawda, zupełnie nie z mojej bajki, ale zespół rzucił się w oczy (i w uszy). Zagrali więcej niż przyzwoicie. Przeszli również do półfinałów (razem z poprzednim zespołem), co mnie osobiście wcale nie dziwi. I nie dziwi mnie również autobus fanów i zwolenników, których ze sobą przywieźli. Ta muzyka naprawdę da się lubić. Gdyby nagłośnienie było chociaż odrobinę lepsze, to przypuszczam, że daliby się lubić jeszcze bardziej. Niestety, przekaz w rozgardiaszu dźwiękowym nieco zaginął. Tak czy siak publika, myślę, że nie tylko ta przywieziona ze sobą, bawiła się dobrze. I o to właśnie chodzi.

Jako kolejni na scenę wyszli członkowie grupy Spectamentia. Niestety,tu już zupełnie przekaz zginął w ramach ściany niezidentyfikowanych dźwięków. Nawet bardzo przyzwoicie brzmiący głos wokalistki gdzieś umknął. Szkoda, gdyż słuchając jej całkiem przyjemnego głosu nagranego w studio można liczyć na naprawdę całkiem pozytywne dźwięki.

Następni zameldowali się panowie ze Strain. Szybko, głośno i z dobrym pogo pod sceną. I właściwie ten sam wpis mogłabym zadedykować pozostałym występującym kapelom. Wszyscy byli głośni i zupełnie pomieszani dźwiękowo (nie ze swojej winy). Jedni posiadali nadmiar basu, innym wokalistkę lub wokalistę wykończyła perkusja. Komu innemu zupełnie nie było słychać skrzypiec. Wyróżniali się The Unicorns ze względu na kolor wdzianek (nieco inny niż większości osób przebywających w Fonobarze) oraz Sun No More ze względu na wokalistę z wyjątkową siłą przebicia. Głosu Another Day nie było słychać praktycznie wcale. A szkoda.

Myślę, że to fatalne nagłośnienie, co niestety nie zaskakuje jeśli chodzi o warszawskie kluby, miało szczególnie zły wpływ na jakość występów. Oczywiście, nie czarujmy się, że osiągnięcie stanu idealnego jest możliwe zawsze i wszędzie, ale tutaj było naprawdę źle, w przynajmniej moim odczuciu. Ciężko w związku z tym napisać coś konkretnego o dokładnie każdym wykonawcy, bo właściwie dość trudno było ich rozróżnić albo ocenić faktyczne możliwości danego bandu. Co jest, moim zdaniem, przykre, gdyż klasę zespołu zawsze widać na koncertach. Na nich nie ma miejsca na niedoróbki, błędy i gdybania. Albo się wie, co się robi, albo nie. Tutaj ciężko było to stwierdzić.

Oczywiście, dobrze, że takie wydarzenia jak Emerganza mają miejsce, niemniej jednak albo ja i wszystkie występujące zespoły miały wyjątkowego pecha tego dnia, albo jest to sygnał dla organizatorów, że należy nad czymś popracować. Tak czy siak, myślę, że te eliminacje były dla uczestników ciekawym doświadczeniem, a możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności, która, nomen omen, bawiła się całkiem nieźle, zawsze jest mile widziana. Zobaczymy też co się wydarzy się za jakiś czas w Proximie.

Julia Kata

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu