Unikalne zapisy koncertów legendarnej grupy SBB tylko w WiMP

Newsy

Od wczoraj w muzycznym serwisie streamingowym można posłuchać zapisów trzech koncertów legendarnego zespołu SBB.
Dodano: 19 marzec 2014

Każdy z koncertów to inny etap w życiu muzyków. Od trudnego początku po odejściu Czesława Niemena, przez niezwykle męczącą trasę koncertową w Niemczech, po próbę reaktywacji i koncerty w USA.

Zespół "Szukaj, Burz, Buduj" a w wersji eksportowej "Search, Break & Build" to Józef Skrzek, Apostolis Antymos i Jerzy Piotrowski (trzon zespołu przez lata pozostawał ten sam); niezwykle intensywnie pracujący młodzi gniewni, objawienie polskiej sceny lat 70, nadzieja krajowego, podupadającego wówczas rocka.

SBB grali niezliczone koncerty. Podczas trasy z węgierskim Locomotiv GT byli lepiej przyjęci niż gwiazdy wieczoru. Ich debiutancka płyta, pierwszy w Polsce LP nagrany na żywo, zdobyła olbrzymią popularność.

SBB zostali ikoną sukcesu w gierkowskiej Polsce. W latach 1975-77 zdobyli wszystko co można było osiągnąć. Gdy latem 1977roku pojawiła się możliwość powalczenia o zachodni rynek - zespół bez chwili wahania z niej skorzystał. Dziś oddajemy wszystkim fanom SBB i dobrego, polskiego rocka trzy koncertowe albumy:

Live in Buchholz 1978

Koncert wchodzący w skład trasy promującej "Follow My Dream", pierwszy album zespołu nagrany z myślą o rynku zachodnim. Tempo, które narzucił zespołowi niemiecki promotor było szalone. Muzycy odwiedzili chyba każde miasto w Niemczech, które posiadało scenę koncertową lub klub. SBB pojawili się także w Austrii, Belgii, Szwajcarii i Holandii. W przerwach między poszczególnymi etapami zachodniej trasy grali na koncertach w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

W tym czasie SBB znaleźli także czas na zarejestrowanie kolejnego albumu - "Welcome" - i kilku sesji radiowych. W trakcie trasy zespół coraz swobodniej podchodził do programu. W Buchholz pominięto brawurową uwerturę na dwa zestawy perkusyjne i liczne syntetyzatory Jóżefa Skrzeka. "Walking Around The Stormy Bay", wypełniając pierwszy set suitą "Going Away", wzbogaconą o "Deszcz kroplisty, deszcz ulewny", obowiązkową solówkę perkusyjną Jerzego Piotrowskiego. Koncert został zagrany z niezwykłym ogniem, wiele utworów wykonano w unikalny sposób. Na finał zaprezentowano "Why No Peace" z przygotowywanej wówczas płyty "Welcome".

Live in Międzyzdroje 1979

Zespół zawsze miał szczęście do letnich koncertów. W 1973 roku, jeszcze jako Silesian Blues Band, tuż po odejściu Czesława Niemena cały sierpień spędzili nad polskim morzem. Rok później, już jako sensacja, załapali się do składu objazdowego festiwalu Jazz Jantar. Do wspólnej gry zaprosili Tomasza Stańkę, który przełamywał energetyczną formułę SBB dźwiękiem swojej trąbki. Niestety nie zachowały się zapisy letnich koncertów odbywających się w ramach trasy Jazz Jantar. Istnieje natomiast zapis innej nadmorskiej trasy zrealizowanej w 1979 roku. Wówczas do stałego składu dołączył drugi gitarzysta - Sławomir Piwowar. Pozycja zespołu była już na tyle silna, że zorganizowano dodatkowe koncerty w Operze Leśnej. Jeden z nich można odsłuchać tylko w WiMP.

Live in Chicago 1994

Koncert wchodzi w skład pierwszej amerykańskiej trasy SBB, która odbyła się w czternaście lat po rozpadzie zespołu. Muzycy grali zarówno w kultowych miejscach takich jak Limelight w Nowym Jorku, jak i w polonijnych klubach, w których publiczność nie do końca rozumiała ich rozbudowaną muzykę. Materiał nagrany w Oak Theatre w Chicago potwierdza bardzo wysoką formę SBB. Repertuar został mocno okrojony z improwizacji, ale jest nieprawdopodobnie różnorodny.

POSŁUCHAJ PŁYTY

materiały prasowe

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj