Tzadik Poznań Festiwal

09 lipca 2008 Koncerty
W dniach 8-9 sierpnia 2008 odbędzie się druga edycja Tzadik Festiwalu w Poznaniu. Tzadik Poznań Festiwal powstał, aby opisać fenomen kultury i tradycji żydowskiej; jej przestrzeń religijną i muzyczną, społeczną i obyczajową.

W dniach 8-9 sierpnia 2008 odbędzie się druga edycja Tzadik Festiwalu w Poznaniu. Tzadik Poznań Festiwal powstał, aby opisać fenomen kultury i tradycji żydowskiej; jej przestrzeń religijną i muzyczną, społeczną i obyczajową.

W centrum tegorocznego festiwalu jest osoba YOSSI LEMELA - najwybitniejszego, obok Davida Tartakovera, współczesnego artysty-grafika z Izraela. W poznańskim Muzeum Narodowym zostanie zaprezentowana wystawa Yossi Lamela złożona z dwóch części: Yossi Lamel Retrospektywa i premierowa Serce moje.

Drugim elementem programowym Tzadik Poznań Festiwal jest oczywiście muzyka. Pierwsza edycja festiwalu prezentowała dokonania wybranych muzyków związanych z założoną w 1995 roku przez Johna Zorna kultową nowojorską wytwórnią TZADIK (koncerty Masady z Uri Cainem, Jamie Saft Trio, Zakaryi, Koby Israelite Band).

W tym roku wystąpią - po raz pierwszy w Polsce! - dwie wyjątkowe grupy z Izraela: YAIR DALAL - BandOrient oraz ALBERT BEGER NEW QUARTET.

Grający na Oud (lutnia arabska) Yair Dalal to najbardziej ceniony izraelski muzyk reprezentujący scenę etno i etno-jazzu. Saksofonista Albert Beger z kolei to najciekawszy reprezentant sceny współczesnego jazzu izraelskiego.

Program muzyczny uzupełnią dwie polskie formacje: prowadzony przez lidera Pogodno - Jacka Szymkiewicza - zespół Budyń i Sprawcy Rzepaku oraz trio Shofar (Raphael Rogiński, Mikołaj Trzaska, Macio Moretti).

Jak w ubiegłym roku, zapraszamy też do kina Muza, gdzie zostaną zaprezentowane filmy nagrodzone na 5 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "ŻYDOWSKIE MOTYWY" (m.in. uhonorowany Złotym Feniksem obraz Umrzeć w Jerozolimie w reż. Hilla Medalia oraz nagrodzone Srebrnym Feniksem Burza Uczuć w reż. Yaela Klopmanna oraz Papierowe Laleczki w reż. Tomera Heymanna).

Tzadik Poznań Festiwal to próba wskrzeszenia w Poznaniu ducha kultury żydowskiej, który - choć nigdy w niej nie zaginął - z racji desakralizacji synagogi wymaga szczególnej wrażliwości. To wielkie święto sztuki, tradycji i pamięci.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu