Gaba Kulka i Berry w Stodole

22 lutego 2010 Koncerty
W sobotę 20 marca w ramach Francophonic Festival 2010 w warszawskim klubie Stodoła wystąpi Gaba Kulka i Berry.

W sobotę 20 marca w ramach Francophonic Festival 2010 w warszawskim klubie Stodoła wystąpi Gaba Kulka i Berry.

Gaba Kulka

Gaba Kulka jest wokalistką, piosenko-pisarką i pianistką, której autorski repertuar zalicza się do szerokiego strumienia współczesnej muzyki alternatywnej, w szalony sposób łącząc w sobie elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego (Gaba, gdy zmuszona do zdeklarowania się, nazywa tą mieszankę progresywnym popem).

Pierwszy album "Between Miss Scylla and a Hard Place" Gaba Kulka nagrała w 2003 roku metodą DIY w swoim mieszkaniu w Warszawie, wykonując wszystkie partie wokalne i instrumentalne, wypalając go na płytach CD-R, opatrzonych czarno-białą naklejką z magicznym numerem 22 i równie czarno-białą okładką. Podobny proces odbył się w 2006 roku przy okazji nagrywania płyty "Out", tym razem jednak album został profesjonalnie wytłoczony i wydany, rujnując domowy budżet Gaby. Posunięcie okazało się opłacalne, bo płyta szybko zyskała uznanie mediów i krytyków (także nominację do nagrody im. Mateusza Święcickiego przyznawanej przez radiową Trójkę), chwalących Gabę za muzyczną wyobraźnię, świeżość i brzmienie niespotykane na polskiej scenie muzycznej oraz przysparzając jej nowych fanów. "Out" był następnie remasterowany w studio i ponownie - tym razem oficjalnie - wydany w 2007 roku.

Od tego czasu w karierze muzycznej Gaby sporo się wydarzyło. Kupiła sobie nowe klawisze, zaczęła grać z zespołem, jej koncerty zaczęły być biletowane, zrezygnowała z pracy zgodnej z jej wykształceniem (architekta wnętrz) oraz wreszcie rzuciła swoje 3/5 etatu w sklepie meblowym (podczas wyprzedanego koncertu w Warszawskim Koneserze oświadczyła, że sprzedała już ostatni w życiu wazonik i nigdy więcej).

Z tym przygotowaniem bardzo intensywnie włączyła się do różnych projektów muzycznych: komponując i wykonując muzykę do spektaklu "Rafalala Show - Zabawy Nocą" (premiera w Teatrze Polonia w Warszawie), współtworząc wraz z muzykami formacji Baaba grupę Baaba Kulka (hołd złożony na ołtarzu Iron Maiden i dla wielu objawienie roku 2008), koncertując z orkiestrą symfoniczną (z materiałem "Out"), a nawet gościnnie pojawiając się z zespołem Mitch & Mitch (w roli Olimpii Słodycz przy okazji Festiwalu Niewinni Czarodzieje 2008), oraz pisząc teksty i śpiewając z Reni Jusis na jej albumie -"Ilozjon cz.1". Powagę sytuacji może oddawać prosty fakt, że od stycznia do maja 2009 roku Gaba Kulka nagrywała wokale na cztery różne albumy. Hurra.

Przede wszystkim jednak Gaba Kulka skupiła się nad grą na żywo przy akompaniamencie zespołu Raalya, zamieniając solową swobodę na grupowe aranżacje i zyskując dzięki temu nowe, mocniejsze brzmienie. 4 maja 2009 roku miała swoją premierę płyta "Hat, Rabbit", nagrana pod okiem Leszka Kamińskiego, następnie zmiksowana i współ-produkowana przez Marcina Borsa. Na płycie, prócz stałego składu zespołu, pojawia się Konstanty Andrzej Kulka, oraz Czesław Mozil. Album zdobył już status Złotej Płyty a Gaba została uhonorowana Mateuszem Trójki. Od premiery płyty trwa jej nieustanna promocja na koncertach. Gaba pojawiła się między innymi na festiwalach Top Trendy 2009, Sopot Festiwal, Heineken Opener i Off Festiwal. Zagrała także zjawiskową trasę "Trójka Tour" u boku Czesław Śpiewa i Dick4Dick.

Berry

berry_maxBerry to nie tylko dawna nazwa regionu w centralnej części Francji i miejsce urodzenia Balzaca lecz również przydomek młodej francuskiej szansonistki. Kim jest właściwie Berry? Berry to po prostu Berry – prawdziwa, wrażliwa, krucha i niezwykle utalentowana. Kariera muzyczna młodej artystki zaczęła się od fascynacji teatrem. Oczarowana magią rampy Bery odkryła przyjemność czytania Seneki w równym stopniu co literatury współczesnej. Wkrótce Berry zdobywa uznanie krytyki i publiczności brawurową rolą Henriette w molierowskiech "Uczonych białogłowach" wystawionych na deskach paryskiego Théâtre 13. Cierpliwie szlifuje warsztat aktorski. Wraz z doświadczeniem scenicznym potwierdza również muzykalność, umiejętność operowania symbolem i metaforą w komponowanych przez siebie piosenkach.

Spotkanie z jazzowym kompozytorem Manou i gitarzystą Lionelem Dudognonem owocuje dwunastoma utworami. Kompozycje wzbogacają efekty dźwiękowe uzyskane przy pomocy… mebli i innych sprzętów domowego użytku. Od tej chwili kariera artystyczna Berry nabiera tempa. Nagraniami interesuje się Universal i proponuje artystce współpracę. Berry zaczyna pracować z najlepszymi: m.in. z Clivem Deamerem (Portishead, Robert Plant), Eumirem Deodato (Bjork, Earth, Wind & Fire) I Laurentem de Wilde (Ira Colemen, Abd al Malik). Pierwszy album artystki zatytułowany “Mademoiselle" to melanż pastelowych barw złamanych czernią, prawdziwe "retro nouvou", które zaczarowało nie tylko publiczność francuską, ale również holenderską, niemiecką i portugalską…

Do Gaby Kulki dołączy tego wieczoru także Mademoiselle Karen.

Bilety na koncert Gaby Kulki, Berry i Madmoiselle Karen:

w przedsprzedaży:
- stojące 33 zł,
- siedzące 45 zł,
w dniu koncertu:
- stojące: 43 zł,
- siedzące 55 zł.

Klub Stodoła
ul. Batorego 10

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu