Gigantyczna moc i tony sprzętu - koncert Jose Carrerasa

20 lipca 2010 Koncerty
12 tirów ze sprzętem, 150 ton żelaznych konstrukcji tworzących scenę, zasilanie o mocy 500 kW, kilometry kabli i w sumie ponad 140 godzin montażu. To tylko niektóre z liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia jakim od strony technicznej będzie koncert Jose Carrerasa w Toruniu.

12 tirów ze sprzętem, 150 ton żelaznych konstrukcji tworzących scenę, zasilanie o mocy 500 kW, kilometry kabli i w sumie ponad 140 godzin montażu. To tylko niektóre z liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia jakim od strony technicznej będzie koncert Jose Carrerasa w Toruniu.

Z okazji koncertu na Motoarenie zostanie postawiona wielkich rozmiarów scena. Będzie ona zbudowana ze specjalnych systemów Leyehr ze stalowym dachem, który jest w stanie udźwignąć ponad 20 ton oświetlenia. Zabudowa frontu sceny zajmie prawie 50 m.

Wysokość sceny to 16,8 m. Budowa rozpocznie się już w niedzielę, 25 lipca, aby wszystko było gotowe na czwartek. Wtedy pracę na scenie i w jej okolicach rozpoczną następne ekipy. Nad dźwiękiem panować będzie akustyk artysty,  a dostarczenie nagłośnienia oraz projekt rozstawienia wykonuje firma Gigant Sound z Poznania.

Pod względem nagłośnienia cały system musi pracować perfekcyjnie. Powinien naturalnie oddawać wszelkie dźwięki biegnące ze sceny, zatem mimo że koncert planowany jest na 10.000 osób przy tak dużym obiekcie, sprzętu będzie tyle ile, przy koncertach rockowych stosuje się dla 100.000 widzów. 

- Nawet najcichsze piano musi być słyszalne w każdym punkcie, tak jakbyśmy byli tuż obok artysty – tłumaczy Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która jest organizatorem koncertu.

16 mikrofonów zostanie specjalnie sprowadzonych z Austrii. Całe nagłośnienie to w sumie 7 punktów, z których popłynie muzyka, w tym cztery  dwunastometrowe wieże. Do nagłośnienia zostanie użyty sprzęt firmy JBL oraz MEYER, będzie to prawie 100 kolumn systemu liniowego i ponad 20 subbasów o łącznej sile końcówek mocy 700.000 WAT.

Aby dopełnić klimat koncertowy niezbędne jest również oświetlenie sceniczne. I tutaj kolejne wyzwanie. Aby dobrze oświetlić maestro z przodu, a jednocześnie nie oślepiać orkiestry, zostanie wybudowana na środku płyty boiska kolejna wysoka wieża, na której będą stali oświetleniowcy obsługujący specjalne "szperacze"  dużej mocy.

Cały koncert będzie realizowany na telebimy rozstawione po obu stronach sceny. Realizację wizji zapewnia firma Piramida, która pokazywać będzie koncert przy pomocy 4 kamer z operatorami i jednej robokamery.

Poznaj repertuar koncertu >>

Jose Carreras - Nessun Dorma

Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio grudzień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu