Gigantyczna moc i tony sprzętu - koncert Jose Carrerasa

Koncerty

12 tirów ze sprzętem, 150 ton żelaznych konstrukcji tworzących scenę, zasilanie o mocy 500 kW, kilometry kabli i w sumie ponad 140 godzin montażu. To tylko niektóre z liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia jakim od strony technicznej będzie koncert Jose Carrerasa w Toruniu.
Dodano: 20 lipiec 2010

12 tirów ze sprzętem, 150 ton żelaznych konstrukcji tworzących scenę, zasilanie o mocy 500 kW, kilometry kabli i w sumie ponad 140 godzin montażu. To tylko niektóre z liczb obrazujących skalę przedsięwzięcia jakim od strony technicznej będzie koncert Jose Carrerasa w Toruniu.

Z okazji koncertu na Motoarenie zostanie postawiona wielkich rozmiarów scena. Będzie ona zbudowana ze specjalnych systemów Leyehr ze stalowym dachem, który jest w stanie udźwignąć ponad 20 ton oświetlenia. Zabudowa frontu sceny zajmie prawie 50 m.

Wysokość sceny to 16,8 m. Budowa rozpocznie się już w niedzielę, 25 lipca, aby wszystko było gotowe na czwartek. Wtedy pracę na scenie i w jej okolicach rozpoczną następne ekipy. Nad dźwiękiem panować będzie akustyk artysty,  a dostarczenie nagłośnienia oraz projekt rozstawienia wykonuje firma Gigant Sound z Poznania.

Pod względem nagłośnienia cały system musi pracować perfekcyjnie. Powinien naturalnie oddawać wszelkie dźwięki biegnące ze sceny, zatem mimo że koncert planowany jest na 10.000 osób przy tak dużym obiekcie, sprzętu będzie tyle ile, przy koncertach rockowych stosuje się dla 100.000 widzów. 

- Nawet najcichsze piano musi być słyszalne w każdym punkcie, tak jakbyśmy byli tuż obok artysty – tłumaczy Marek Kurzawa z agencji Prestige MJM, która jest organizatorem koncertu.

16 mikrofonów zostanie specjalnie sprowadzonych z Austrii. Całe nagłośnienie to w sumie 7 punktów, z których popłynie muzyka, w tym cztery  dwunastometrowe wieże. Do nagłośnienia zostanie użyty sprzęt firmy JBL oraz MEYER, będzie to prawie 100 kolumn systemu liniowego i ponad 20 subbasów o łącznej sile końcówek mocy 700.000 WAT.

Aby dopełnić klimat koncertowy niezbędne jest również oświetlenie sceniczne. I tutaj kolejne wyzwanie. Aby dobrze oświetlić maestro z przodu, a jednocześnie nie oślepiać orkiestry, zostanie wybudowana na środku płyty boiska kolejna wysoka wieża, na której będą stali oświetleniowcy obsługujący specjalne "szperacze"  dużej mocy.

Cały koncert będzie realizowany na telebimy rozstawione po obu stronach sceny. Realizację wizji zapewnia firma Piramida, która pokazywać będzie koncert przy pomocy 4 kamer z operatorami i jednej robokamery.

Poznaj repertuar koncertu >>

Jose Carreras - Nessun Dorma

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj