Harbie Hancock na Ethno Jazz Festival we Wrocławiu

Koncerty

Legendarny pianista Herbie Hancock będzie gościem jesiennej edycji Ethno Jazz Festival 2010. Artysta wraz z zespołem wystąpi 28 listopada we wrocławskiej Hali Stulecia i będziee promował swoją najnowsza płytę.
Dodano: 9 październik 2010

Herbie Hancock od siódmego roku życia grał na fortepianie i został uznany za muzyczne "cudowne dziecko" w wieku 11 lat zagrał koncert fortepianowy Mozarta z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago. Dziewięć lat później do zespołu zaprosił go trębacz Donald Byrd. W 1962 roku Herbie Hancock nagrał swój debiutancki album "Takin’ Off", na którym znalazł się pierwszy hit artysty - "Watermelon Man". Już w następnym roku na zaproszenie Milesa Davisa wstąpił do jego kwintetu. Razem z Ronem Carterem (kontrabas) i Tonym Williamsem (perkusja) stworzył tam najsłynniejszą sekcję rytmiczną modern jazzu. Oprócz działalności w zespole Davisa Herbie Hancock nagrywał też w latach 60. płyty dla wytwórni Blue Note jako lider, z których za najważniejsze uznawane są "Empyrean Isles" (1964), "Maiden Voyage" (1965) i "Speak Like a Child" (1968). W roku 1968  opuścił zespół Davisa i zwrócił się ku samodzielnym muzycznym poszukiwaniom, rozwijając właśnie tworzącą się muzykę fusion. Owocem tej jego działalności był m.in. bestsellerowy album "Head Hunters" nagrany w roku 1973 dla Columbia Records.

Na początku lat 70. Herbie Hancock jako jeden z pierwszych wprowadził elektroniczne instrumenty klawiszowe. W późniejszym okresie potrafił także udanie wykorzystywać elementy muzyki rap i techno, czego dowodem był choćby album "Future Shock" z 1983 r. zawierający utwór "Rockit", który stał się jednym z hitów nowo powstałej stacji telewizyjnej MTV. W tym samym mniej więcej czasie realizował także projekt o nazwie V.S.O.P. będący próbą nawiązania do brzmienia czysto jazzowego kwintetu Davisa z lat 60., w czym wspomagali go dawni towarzysze z tego zespołu. Z Davisa zastąpił na trąbce Freddie Hubbard. Ostatnimi znaczącymi sukcesami muzyka były albumy "Gershwin’s World" z 1998 r.,"Directions in Music: Jazz at Massey Hall" z 2002 r. oraz "River: The Joni Letters" z 2007 r., za które Harbie Hancock otrzymał nagrody Grammy.

Herbie Hancock jest laureatem dwunastu nagród Grammy i Oscara za muzykę do filmu Round Midnight z 1986 r. Wiele jego kompozycji stało się standardami - oprócz wspomnianego już "Watermelon Man" należy tu przywołać takie przynajmniej utwory jak "Cantaloupe Island" (rozsławiony przez remiks grupy US3), "Maiden Voyage", Eye of the Hurricane", "Dolphin Dance", "Chameleon". Jest także uważany obok McCoy Tynera, Keitha Jarretta i Chicka Corei za jednego z czterech wielkich pianistów późnego modern jazzu.

Podczas koncertu we Wrocławiu Herbie Hancock będzie promował swoją najnowszą płytę "The Imagine Project".

HERBIE HANCOCK
godz.19.00
Hala Stulecia
ul. Wystawowa 1
Bilety: 250 / 200 / 150 / 120 / 80 zł

WrockFest

Herbie Hancock & Lang Lang - Rhapsody in Blue

Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj