Montserrat Caballé w Warszawie

19 czerwca 2011 Koncerty
Montserrat Caballé, wielka diva muzyki klasycznej, wystąpi w towarzystwie orkiestry symfonicznej pod batutą Maestro José Collado 22 grudnia w Warszawie.

Monserrat Caballé to genialna śpiewaczka, szczególnie znana z ról w operach Rossiniego, Belliniego i Donizettiego, z których wiele było wystawianych specjalnie dla niej. Wspaniały głos, niewiarygodna kontrola oddechu, wykwintne pianissimos w połączeniu z umiejętnościami aktorskimi czynią z niej jedną z najbardziej rozchwytywanych sopranistek świata. Wykonana przez nią aria Vissi d'Arte w "Tosce" Pucciniego uważana jest za najlepszą w historii. Posiadaczka niezliczonej ilości nagród i tytułów. Znana z promowania młodych talentów (dzięki jej pomocy zasłynął np. José Carreras).

Jej międzynarodowa kariera zaczęła się w 1965 roku. Poproszono ją, aby w krótkim czasie nauczyła się roli tytułowej do opery Geatano Donizettiego "Lukrecja Borgia". Już pierwsza aria Monserat Caballé w Carnegie Hall zdumiała nowojorską publiczność. Nieznana dotąd wokalistka została przyjęta przez zaskoczoną widownię 20-minutową owacją na stojąco. Następnego dnia "New York Herald Tribune" oświadczył: Nie do opisania był wpływ tej dostojnej kobiety na przyzwyczajoną do Marii Callas, czy Joan Sutherland publiczność. Kiedy Monserat Caballé zaczęła pierwszą arię, w atmosferze dało się wyczuć ogromną zmianę. Przez chwilę wydawało się, że wszystkim zaparło dech w piersiach. Tego wieczoru na widowni obecni byli przedstawiciele głównych firm nagraniowych i inne, znaczące w przemyśle muzyki klasycznej, osobistości. Tego wieczoru również Montserrat Caballé dołączyła do grona najlepszych sopranistek świata.

Zaczęła występować w najbardziej prestiżowych operach i salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk. Jej śpiew mogła podziwiać publiczność La Scala w Mediolanie, New York Metropolitan Opera, Paris Opera, Gran Teatro del Liceo Barcelona, Moscow Bolshoi, Teatro Colón Buenos Aires, Hamburg Opera, London Royal Festival Hall, NHK Hall Tokyo, Teatro Colón Buenos Aires i w wielu innych miejscach. Na scenie pojawiała się w towarzystwie najlepszych orkiestr i pod batutą takich dyrygentów jak Herbert von Karajan, Leonard Bernstein, James Levine, Sir Georg Solti, Sir Colin Davis czy Riccardo Muti.

Repertuar Montserrat Caballé jest ogromny. Zagrała ponad dziewięćdziesiąt ról, co czyni z niej bezkonkurencyjną sopranistkę XX wieku. Pod względem komercyjnym jest również nie do pobicia - jej nazwisko pojawiło się na ponad 80 albumach, z czego połowa to kompletne opery. W ciągu ostatnich 15 lat, kiedy większość artystów operowych zmniejszała swoją działalność, pozostając przy kilku najbardziej znaczących rolach, Montserrat zaczęła interesować się mniej popularnym, a czasem zupełnie nieznanym repertuarem, np.: Armide Christopha Glucka, Les Danaïdes Antonio Salieriego, czy Saffo Giacomo Pacciniego, który z powodzeniem odświeżyła. Natomiast szerszej publiczności dała się poznać za sprawą nagranej razem z Freddim Mercurym płyty Barcelona, z której tytułowy utwór towarzyszył sportowcom na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1992 roku.

Montserrat Caballé jest posiadaczką wielu międzynarodowych nagród, wyróżnień i tytułów. Od 1974 jest Ambasadorem Honorowym ONZ, a od 1994 Ambasadorem Dobrej Woli w UNESCO. Universidad Politécnica w Walencji, Uniwersytet w Barcelonie oraz Rosyjski Uniwersytet Mendelejewa nadały jej tytuł Doctor Honoris Causa, a Międzynarodowy Rynek Płyt i Wydawnictw Muzycznych przyznał jej specjalną nagrodę za bezustanne wspieranie młodych talentów.

Początek koncertu o godz. 20:00.

AKTUALIZACJA: Monserat Caballe wystąpi w Polsce na dwóch koncertach. Dodatkowy odbędzie się 21 grudnia w Hali Arena w Poznaniu o godz. 20:00. 

materiały prasowe

Monserrat Caballe- Hijo de la luna

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu