Blaakyum Night Lords Tour - pierwszy libański zespół heavy metalowy w trasie

13 lipca 2012 Koncerty

W dniach 9-11 sierpnia w Polsce będzie gościł najstarszy libański zespół heavymetalowy Blaakyum. Grupa odwiedzi Warszawę i Kraków, spotka się z chcącymi poznać.

Blaakyum działają w Libanie na od ponad 16 lat mimo cenzury i zakazów wykonywania rocka i metalu. Zespół założony wkrótce po wojnie domowej przetrwał wojnę z Izraelem, a także trzy największe fale aresztowań muzyków sceny metalowej. Jest pierwszym libańskim zespołem, któremu udało się zorganizować trasę koncertową z uwzględnieniem Europy - na Ukrainie, Słowacji, w Polsce i Niemczech.

Jako aktywiści od lat walczą z cenzurą i domagają się wolności słowa w kraju, działają też na polu praw człowieka i praw kobiet w Libanie. Dlatego też trasa jest poświęcona nie tylko muzyce, ale także walce, jaką toczy wielu muzyków sceny rockowej i metalowej tego państwa z ograniczeniami względem ich aktywności artystycznej. Hasło Metal zakazany (Banned Metal) ma zwrócić uwagę na działalność aktywistów, którzy dążą do zmiany w libańskim prawie.

Polski przystanek jest dla Blaakyum bardzo ważny, ponieważ - zdaniem członków grupy, istnieje wiele analogii w historii polskiego metalu w latach 80. i współczesnej sceny metalowej.

SZCZEGÓŁY WIZYTY:

Etap warszawski (9-10 sierpnia)

9 sierpnia - spotkanie z muzykami w pubie Beirut oraz projekcja filmu dokumentalnego "Arab Metalheads Lebanon" poświęconego cenzurze w obszarze sceny rockowej i metalowej. Po filmie odbędzie się spotkanie z muzykami, podczas którego opowiedzą oni o historii metalu w Libanie i o własnych doświadczeniach z cenzurą (m.in. aresztowaniach wokalisty grupy).

10 sierpnia w Progresji odbędzie się koncert pod hasłem Metal zakazany. U boku Blaakyum wystąpią polskie grupy wspierające ich walkę o wolność słowa: Heart Attack, Scream Maker, Taliban Monkey Soldier. Koncert poprzedzi projekcja filmu "Arab Metalheads Lebanon"

Otwarcie bram o godz.  18:00 (koncert: 19:00)
Bilety - przedsprzedaż 17 zł, w dniu koncertu 25 zł

Etap krakowski (11 sierpnia)

W klubie Kazamaty odbędzie się wystawa zdjęć dotyczących sceny metalowej w Libanie, następnie wyświetlony zostanie film dokumentalny "Arab Metalheads Lebanon", po którym muzycy będą mieli okazję opowiedzieć o historii metalu i cenzury w Libanie. Po nim nastąpi koncert zespołów polskich (Heart Attack, Taliban Monkey Soldier) oraz libańskiego Blaakyum.

Po zakończeniu trasy w Libanie planowane jest spotkanie przeznaczone dla muzyków rockowych i metalowych z Libanu, podsumowujące doświadczenia zespołu połączone z prezentacją multimedialną materiału zebranego w krajach europejskich. Specjalne miejsce ma być poświęcone Polsce, jako krajowi którego scena metalowa ma duży wpływ na muzyków libańskich, o czym też opowiedzą artyści podczas konferencji. Oprócz tego muzycy zwracają uwagę na podobieństwa w historii scena metalowej w Polsce w latach 80. i w Libanie obecnie.

O filmie "Arab Metalheads Lebanon"

Jest to jeden z dwóch dokumentów, które powstały w 2009 roku na terenie Libanu i Jordanii. Film będzie zaprezentowany po raz pierwszy szerokiej publiczności, ponieważ do tej pory żadna arabska telewizja (publiczna ani prywatna) nie zdecydowała się na pokazanie tego obrazu.

Pochodzący z Jordanii reżyser Osama Zamel uchwycił w swoim dokumencie obrazki niekojarzące się Polakom zupełnie z Bliskim Wschodem m.in. arabską publiczność metalową szalejącą pod sceną, dziewczyny w krótkich czarnych mini z rozpuszczonymi długimi włosami i dużymi dekoltami skaczące przy barierkach, wytatuowanych długowłosych mężczyzn. Pokazał też kulisy sceny i oblicze muzyków poza nią. Muzyków, którzy są przez władze religijne i państwowe okrzyknięci czcicielami diabła i satanistami.

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta sierpień 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu