Oblicza rocka - wyjątkowy box DVD w październiku

11 października 2010 Premiery
W piatek 22 października premierę na DVD będą miały trzy nagradzane na wielu festiwalach, filmy dokumentalne składające się na wyjątkowy zestaw - "Będzie głośno", "Full metalowa wiocha" i "Patti Smith sen życia". Ów rockowy muzyczny box nosi tytuł "Oblicza rocka".

Festiwal Planete Doc Review co roku poświęca dużo miejsca filmom muzycznym. To tu widzowie mogli obejrzeć takie tytuły, jak "Kultura remixu", "Soul Power", "ATP - muzyka jutra, ale także nauczyć się gry na bębnach czy pobawić się w warszawskich klubach w rytm znakomitej muzyki. Od lat najlepsze filmy dokumentalne poświęcone rozmaitym gatunkom muzycznym pokazywane są w specjalnej sekcji cieszącej się niezmiennie dużym zainteresowaniem widzów. W 2010 roku po raz pierwszy w programie festiwalu pojawił się konkurs Nos Chopina dla "Najlepszego filmu o tematyce muzycznej". Pierwszym laureatem tej nagrody został film "Full metalowa wiocha" Cho Sung-hyung opowiadający o jednym z największych na świecie festiwali muzyki heavy metalowej w niemieckim Wacken.

Ten film właśnie jest jednym z trzech wyjątkowych dokumentów składających się na unikalny zestaw. Obok niego znajdują się jeszcze dwa tytuły - "Będzie głośno" oraz "Patti Smith sen życia". Box DVD ukaże się 22 października w cenie 100 zł w łącznym nakładzie 1500 egzemplarzy i będzie dostępny w sieci Empik, empik.com, sklepach należących do Metro Group (Media Markt, Saturn) oraz renomowanych sklepach internetowych.

BĘDZIE GŁOŚNO
It might get loud
reż. Davis Guggenheim, USA 2008, 97 min

bedzie-glosno2_min_max_08

"Będzie głośno" nie jest zwykłym filmem dokumentalnym o rock’n’rollu. Zapis punktu widzenia trzech wirtuozów należących do trzech różnych pokoleń pozwala zbliżyć się do nich osobiście i odkryć jak tapicerowi z Detroit, sesyjnemu muzykowi i malarzowi z Londynu oraz siedemnastoletniemu uczniowi z Dublina udało się wydobyć z gitary elektrycznej unikatowe brzmienia i wejść do panteonu gwiazd. W podróżach z Jimmym Pagem, The Edgem i Jackiem Whitem do ważnych miejsc z ich przeszłości wywiązują się niecodzienne rozmowy.

Rzadko pojawia się film pokazujący więcej niż oszałamiającą powierzchowność legend rocka. "Będzie głośno" przedstawia osobiste, opowiedziane własnymi słowami historie trzech pokoleń wirtuozów gitary elektrycznej. Ukazuje, jak każdy z nich wypracował swoje wyjątkowe brzmienie i styl gry na ulubionych instrumentach, gitarach-odkryciach i gitarach-wynalazkach. Film, skupiając się na muzycznym buncie artystów, podąża za nimi do ważnych dla nich miejsc i prowokuje do wyjątkowej dyskusji nad tym, jak i dlaczego tworzą.

Wybrane nagrody i festiwale:

2009 – 6. Planete Doc Review, Warszawa (sekcja "Muzyka i wolność")
2009 – MFF Berlinale
2009 – Nominacje do Nagrody Satellite w kategorii "Najlepszy film", "Najlepszy film dokumentalny", "Najlepszy dźwięk" i "Najlepszy montaż"
2009 – MFF w Sundance
2008 – Toronto International Film Festival

FULL METALOWA WIOCHA
Full metal village
reż. Cho Sung-hyung, Niemcy 2006, 90 min

full_matalowa_wiocha_max

Wacken to mała miejscowość w północnych Niemczech. Jej mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa i nie zapisali się niczym szczególnym w historii świata. Nieco senną atmosferę miejscowości burzy tylko jeden fakt - od 1990 odbywa się tam jeden z największych festiwali metalowych na świecie. Rokrocznie, z reguły na początku sierpnia, przybywa tu przeszło 60 tysięcy wielbicieli heavy metalu. Ale film Cho Sung-hyung nie jest relacją z tej imprezy (choć w finale pojawią się kadry z jednej z jej ostatnich edycji) - to raczej próba przyjrzenia się temu, jak Wacken wygląda na co dzień, zanim zabrzmią mocne, gitarowe akordy.

Choć pierwsze sceny filmu "Full metalowa wiocha" odnoszą się jeszcze bezpośrednio do festiwalu, dokumentując stan tuż po jego zakończeniu (sprzątanie śmieci na polu namiotowym), już kolejne sekwencje przenoszą nas do sielskiej krainy małomiasteczkowego dostatku i nudy. Kamera wolno sunie główną ulicą Wacken, kadrując schludne, zadbane domy. Młodą reżyserkę bardziej interesują jednak ich mieszkańcy. Tacy jak dwie nobliwe, siwowłose przyjaciółki popijające popołudniową herbatę, młode dziewczyny ćwiczące w domowej siłowni czy sąsiedzi rozgrywający przy piwie partyjkę gry w kości. Ale Wacken ma też swoje problemy (jak choćby migracja młodych ludzi) oraz małe tajemnice. I wcale nie jest tak senne, jakim wydaje się na pierwszy rzut oka.

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – Nagroda Nos Chopina dla "najlepszego filmu o tematyce muzycznej" na 7. Planete Doc Review, Warszawa
2007 – Nagroda Niemieckiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych dla "najlepszego dokumentu"
2007 -  Nagroda Maxa Ophülsa na Max Ophüls Festival
2006 – Nagroda Hessian Film dla "najlepszego filmu dokumentalnego"


PATTI SMITH SEN ŻYCIA
Patti Smith Dream of Life
reż. Steven Sebring, USA 2008, 109 min

patti_max

Życie to przygoda naszego własnego projektu nawiedzana seriami szczęśliwych i nieszczęśliwych wypadków – deklamuje Patti Smith. Film Stevena Sebringa jest refleksją na temat jednych i drugich. Po kilkunastu latach spędzonych na prowincji i długiej żałobie po mężu 60-letnia Smith powraca na scenę.

Fotograf mody Steven Sebring zaczął realizować jej filmową biografię 11 lat temu. Nic dziwnego, że projekt stał się dla obojga ważnym elementem biografii i obrósł legendą (podobno wspólnie ze Smith żartował, że prace ustaną wraz ze śmiercią jednego z nich). Znana jako trudna i nieprzystępna Smith okazuje się wspaniałą i dowcipną kompanką. Reżyser towarzyszy w jej licznych podróżach i w trasie koncertowej. Wędruje za nią do Nowego Jorku, Tokio, Londynu, Rzymu, New Jersey i Atlanty. Utrwala też Smith aktywną politycznie, wygłaszającą publicznie fenomenalne przemówienia antywojenne.

W efekcie wieloletniego procesu powstał wielowarstwowy, poruszający obraz "Patti Smith sen życia", wiele mówiący o jednej z nielicznych żyjących ikon artystycznej sceny Manhattanu lat 70. Miłość do ludzi, którzy stworzyli legendę Nowego Jorku, wypełnia cały film Sebringa. "Nowy Jork to miejsce, które mnie uwiodło, Nowy Jork to miejsce, które mnie uformowało i które mnie zdeformowało, Nowy Jork to miejsce, które mnie nauczyło perwersji i które mnie nawróciło. Nowy Jork to też miejsce, które kocham" – mówi młoda jeszcze Smith.

Wybrane nagrody i festiwale:

2010 – Nominacja do nagrody Emmy
2009 – 6. Planete Doc Review, Warszawa (sekcja "Muzyka i wolność")
2008 – Nagroda dla "Najlepszego filmu dokumentalnego" na Durban International Film Festival 
2008 -  Nagroda w kategorii "Najlepsze zdjęcia", nominacja do Nagrody Głównej Jury na MFF w Sundance
2008 – MFF Berlinale

Magazyn AUDIO objął patronat nad wydawnictwem

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta kwiecień 2022

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2022

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu