Oblicza muzyki świata: wyjątkowy box DVD już niedługo

04 listopada 2011 Premiery
W czwartek 17 listopada premierę będzie mieć wyjątkowy box DVD "Oblicza muzyki świata". Złożą się na niego trzy filmy zabierające widzów w niezapomnianą podróż śladami world music, prezentowanych i nagradzanych na festiwalu filmowym Planete Doc: "Passione", "Ostatni Nomadzi" i "Youssou N'Dour - Miłość do muzyki".

Festiwal Planete Doc co roku poświęca wiele miejsca filmom, które pozwalają nie tylko poznać intrygujące, często nieznane obszary muzyczne, lecz także zobaczyć dokonania gwiazd światowego formatu (m.in. B.B. King i James Brown w "Soul Power", czy The Edge, i Jack White w "Będzie głośno"). To tu widzowie mogli obejrzeć tytuły jak "Będzie głośno", "Passione", "Kultura remixu", "Soul Power", "ATP - muzyka jutra", nauczyć się gry na bębnach czy pobawić się w warszawskich klubach w rytm znakomitej muzyki. Od lat najlepsze filmy dokumentalne poświęcone rozmaitym gatunkom muzycznym i artystom pokazywane są w specjalnej sekcji cieszącej się niezmiennie dużym zainteresowaniem widzów.

Z myślą o osobach kochających muzykę został stworzony wyjątkowy box DVD "Oblicza muzyki świata" zawierający zestaw trzech filmów dokumentalnych:

1. "Passione": reż. John Turturro, Włochy/USA 2010, 90 min

"Passione" to mariaż klasycznego filmu dokumentalnego z szeregiem muzycznych impresji, które nadają filmowi niepowtarzalnego czaru i rytmu. Narracja prowadzona jest za pomocą obrazowych odsłon, w których pojawiają się kolejni przedstawiciele neapolitańskiej sceny muzycznej. Tempo całości wybijają poszczególne dźwięki, melodie i słowa. Na tej bazie, krok po kroku wyłania się wizerunek Neapolu - klimatycznego miasta z cudowną i niezapomnianą atmosferą, niejednolitego i skomplikowanego. Turturro dzieli się z widzem czymś niezwykle ważnym - pasją do neapolitańskiej muzyki. Czuć to niemal w każdym kadrze filmu, w którym za każdym razem doświadczamy kolejnych muzycznych objawień, które zawsze brzmią tak, jakby wygrywano je po raz pierwszy.

 

passione_max

 

2. "Ostatni Nomadzi": reż. Raúl de la Fuente, Hiszpania 2006, 87 min

Txalaparta to tradycyjny baskijski instrument perkusyjny. Wyglądem przypomina wielkie cymbały. Najciekawsze jest w niej to, że grać musi na niej dwóch muzyków. Powstający dźwięk jest efektem porozumienia i dialogu. Występ takiego duetu to niezwykły performance. Harkaitz Mtnez de San Vicente i Igor Otxoa wspólnie tworzą zespół "Oreka TX". Wierzą, że ich występ może być również momentem spotkania, nie tylko między ludźmi, ale i kulturami. Tak rozpoczynają fascynującą wyprawę szlakiem dawnych i współczesnych Nomadów.

Bohaterowie muzykują z Hindusami i odwiedzają osiadłych w Indiach, niegdysiejszych wędrowców Adivasi. W Laponii konstruują lodową Txalapartę, a w Maroku, w drodze na Saharę, tworzą ją z przydrożnych kamieni. W Mongolii wędrują i improwizują razem z tamtejszymi Nomadami. Dokument Raúla de la Fuente to udane połączenie kina drogi i dokumentu kreacyjnego. Film jest doskonale sfotografowany. Każda z podróży muzyków jest również próbą wizualnego i dźwiękowego uchwycenia charakteru odwiedzanego miejsca. Autorzy filmu "Ostatni Nomadzi" koncentrują się na gestach i twarzach napotykanych ludzi, obserwują otaczający ich krajobraz.

 

ostatni_nomadzi_max

 

3. "Youssou N'Dour - Miłość do muzyki": reż. Elizabeth Chai Vasarhelyi, USA 2008, 102 min

To piosenkarz o głosie, który mieści w sobie całe dzieje Afryki – napisał o nim magazyn muzyczny "The Rolling Stone". Urodzony w Senegalu piosenkarz Youssou N’Dour to jedna z najbardziej znanych twarzy afrykańskiej sceny muzycznej.

Youssou N'Dour urodził się w 1959 roku w senegalskim Dakarze. W wieku 16 lat był już w zasadzie gwiazdą i śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70. Etoile de Dakar. W latach 80., jako lider grupy Le Super Etole, stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, będący połączeniem senegalskich rytmów tanecznych z elementami muzyki Zachodu (jazzu, rocka, funku) i brzmień latynoskich. Na światowym rynku zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem, udziale w światowym tourneé "Human Rights Now!" Amnesty International u boku gwiazd takich jak Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 roku singla "7 Seconds", nagranego w duecie z Neneh Cherry.

Główną osią dokumentu "Youssou N'Dour - Miłość do muzyki" jest okres powstawania i promocji albumu "Egypt". "Egypt" był projektem ambitnym, przekraczającym granicę popu. N’Dour zapragnął uczcić nim święte miejsca i najważniejsze postaci senegalskich muzułmanów. Miała to być muzyka, której Senegalczycy mogliby słuchać w okresie ramadanu, czasie wyciszenia i oddania się religijnej refleksji. Dla wielu z nich płyta stała się jednak naruszeniem tabu. Strach przed krytyką był tak wielki, że ludzie bali się nie tylko słuchać, ale też rozmawiać o płycie.

Film rejestruje obszerne fragmenty koncertów, pokazuje pasję i zaangażowanie N’Doura w walkę z uprzedzeniami. Chcę przypominać ludziom o tym, jak wiele mogą osiągnąć - mówi Youssou, oddany misji odbudowywania samooceny Senegalczyków.

 

youssou_n_dour_max

 

Audio
E-WYDANIE AUDIO
W PREZENCIE!
Zapisz się na subskrypcję naszego newslettera, a otrzymasz gratis e-wydanie
NEWSLETTER ZAPISZ SIĘ
Close icon
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta listopad 2021

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2021

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio listopad 2021

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu