To 54-minutowe nagranie zawierające osiem piosenek zdaje się odzwierciedlać alternatywną ścieżkę muzyczną, której zespół nie wybrał po albumie z 2002 roku. Często pozbawione formalnej struktury, stanowiące raczej dźwiękowe krajobrazy niż piosenki utwory, których brzmienie zespół opisuje jako "lawinę w zwolnionym tempie", stanowią kontrapunkt dla stałego, nieświadomego dążenia Sigur Rós do uzyskania masowej akceptacji (przez powszechne wykorzystanie ich utworów jako tła albo do podkreślania emocji w filmach).
Valtari oznacza "walec parowy". Tytuł dobrze oddaje proces tworzenia płyty. W 2011 zespół wraz z mikserem Alexem Somersem rozpoczął pracochłonną, precyzyjną pracę nad ułożeniem poszczególnych elementów w spójne, magiczne dzieło. Choć brzmi to mało romantycznie, efektom ich pracy braku romantyzmu zarzucić nie można.
Gdy czterej członkowie Sigur Rós zgromadzą się w jednym pomieszczeniu, zachodzi niezwykła alchemiczna reakcja i mimo, że Valtari to płyta bardziej oparta na pracy studyjnej niż poprzednie (dla których punktem wyjścia były improwizacje na próbach), długie godziny eksperymentów i bezlitosnej selekcji dały niesamowity rezultat.
Tracklista:
1. Ég anda
2. Ekki
3. Varú
4. Rembihnútur
5. Dauðalogn
6. Varðeldur
7. Valtari
8. jögur píanó
EMI