Nie było lata

WOJCIECH MAJEWSKI
Nie było lata

Jazz

  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje płyt tego wykonawcy

Jazz i poezja to połączenie wymagające wrażliwości od kompozytora, ale i oczytania, bo jak inaczej połączyć słowa z nutami, by nabrały nowego znaczenia. Udawało się to nielicznym jazzmanom, bo też mało który sięgał po tę formę.

Oto przede mną dzieło pianisty i kompozytora Wojciecha Majewskiego, dzieło niezwykłe, ambitne, łączące jazz z muzyką współczesną, intrygujące poezją Stanisława Grochowiaka, poruszające słowem i nutą. Grochowiak jest przedstawicielem ruchu turpistycznego w naszej poezji powojennej. Jednak z wiekiem programowe opiewanie brzydoty zastąpił trafnymi, choć lapidarnymi refleksjami nad życiem.

Tę cechę Wojciech Majewski podchwycił i wyeksponował. Jego fortepianowe akordy pojawiają się tam, gdzie powinny, by podkreślić swą mocą siłę słowa, ale też łagodzą co mocniejsze myśli poety. "Nie było lata" to dwuczęściowa Suita z Prologiem i Epilogiem. Recytują aktorzy: Wojciech Komasa i Magdalena Różczka, melodeklamują i śpiewają: Zbigniewa Zmachowski, Marcin Przybylski, Magda Umer, Janusz Szrom, Staszek Soyka i Krzysztof Napiórkowski.

Pianista grający tu na różnych klawiaturach wykorzystał także brzmienie instrumentów smyczkowych i dętych, a także liczne perkusjonalia. "Nie było lata" to album do głębokiego zamyślenia, intrygujący, niepokojący, mocny i łagodny zarazem, fascynujący.

Łukasz Turkan
MTJ

Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio