Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
Nie było lata

WOJCIECH MAJEWSKI
Nie było lata

Jazz

Jazz i poezja to połączenie wymagające wrażliwości od kompozytora, ale i oczytania, bo jak inaczej połączyć słowa z nutami, by nabrały nowego znaczenia. Udawało się to nielicznym jazzmanom, bo też mało który sięgał po tę formę.

Oto przede mną dzieło pianisty i kompozytora Wojciecha Majewskiego, dzieło niezwykłe, ambitne, łączące jazz z muzyką współczesną, intrygujące poezją Stanisława Grochowiaka, poruszające słowem i nutą. Grochowiak jest przedstawicielem ruchu turpistycznego w naszej poezji powojennej. Jednak z wiekiem programowe opiewanie brzydoty zastąpił trafnymi, choć lapidarnymi refleksjami nad życiem.

Tę cechę Wojciech Majewski podchwycił i wyeksponował. Jego fortepianowe akordy pojawiają się tam, gdzie powinny, by podkreślić swą mocą siłę słowa, ale też łagodzą co mocniejsze myśli poety. "Nie było lata" to dwuczęściowa Suita z Prologiem i Epilogiem. Recytują aktorzy: Wojciech Komasa i Magdalena Różczka, melodeklamują i śpiewają: Zbigniewa Zmachowski, Marcin Przybylski, Magda Umer, Janusz Szrom, Staszek Soyka i Krzysztof Napiórkowski.

Pianista grający tu na różnych klawiaturach wykorzystał także brzmienie instrumentów smyczkowych i dętych, a także liczne perkusjonalia. "Nie było lata" to album do głębokiego zamyślenia, intrygujący, niepokojący, mocny i łagodny zarazem, fascynujący.

Łukasz Turkan
MTJ

Inne płyty
tego wykonawcy
  • Wykonanie
  • Nagranie
Inne recenzje
Audio - maj 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Tradycyjne, wysokiej klasy kolumny głośnikowe, nowoczesne słuchawki bezprzewodowe i najnowsze amplitunery AV z wyższej półki - w każdym z tych trzech testów po trzy modele, a na potężną dokładkę wielki test wielkich kolumn: tubowych Blumenhoferów Gioia. I ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio