Strefowe wzmacniacze instalacyjne Yamaha XDA-AMP5400RK i XDA-QS5400RK

27 sierpnia 2018 Sprzęt

Strefowe wzmacniacze Yamaha - instalacyjny XDA-AMP5400RK i instalacyjny multiroom XDA-QS5400RK pozwolą stworzyć w domu rozbudowany system audio multiroom. Aż 32 strefy audio można dzięki nim wypełnić muzyką płynącą z internetowych serwisów muzycznych, serwera NAS lub innego dowolnego źródła dźwięku.

Yamaha XDA-AMP5400RK - "AMP" - jest strefowym wzmacniaczem instalacyjnym zaprojektowanym z myślą o integracji z powszechnie wykorzystywanymi domowymi systemami audio. Pełni on funkcję wzmacniacza towarzyszącego dla modelu XDA-QS5400RK - "QS" - łączącego funkcję sieciowego wzmacniacza instalacyjnego multiroom, odtwarzacza strumieniowego i - w połączeniu z AMP - także przedwzmacniacza. Dzięki tym urządzeniom możemy w prosty sposób zwiększyć ilość dostępnych wyjść głośnikowych i/lub zwiększyć moc wyjściową w domowych instalacjach audio multiroom.

W obydwu modelach projektanci Yamahy wykorzystali ośmiokanałowe, audiofilskie wzmacniacze Class D. U podstaw możliwości brzmieniowych leżą wydajne układy scalone ICEpower, dzięki którym zarówno AMP, jak i QS, dostarcza moc 50 W (8 Ω) na każdy z ośmiu kanałów, a przy impedancji 4 Ω dwukrotnie więcej - 100 W na kanał.

Wraz z urządzeniami dostarczane są zworki umożliwiające zmostkowanie wzmacniaczy, dzięki czemu moc rośnie do potężnych 200 W (8 Ω). W torze sygnałowym obu modeli projektanci zastosowali również kondensatory PML, które są używane m.in. we flagowych amplitunerach AV z serii Aventage, a wyróżnikiem XDA-AMP5400RK jest zbalansowana konstrukcja układu audio.

Czytaj również:

Amplitunery Yamaha z serii Aventage RX-A60

Amplitunery AV Yamaha z serii Aventage RX-A70

Współpraca z systemami AV

AMP bezproblemowo współpracuje z amplitunerami AV Yamahy wyposażonymi w wyjście przedwzmacniacza dla strefy. Możemy także podłączyć do niego cztery źródła z wyjść przedwzmacniacza QS. Ponadto wyjścia audio można alternatywnie wykorzystać do podłączenie aktywnych subwooferów. Także QS jako element systemu.

MusicCast z łatwością integruje się z amplitunerami AV Yamahy, soundbarami i innymi urządzeniami z rodziny MusicCast.

Funkcjonalność modelu QS nie ogranicza się do współpracy z urządzeniami MusicCast. Yamaha XDA-QS5400RK zapewnia również dostęp do ulubionej muzyki użytkownika, m.in. wbudowanych serwisów strumieniowych, a także bibliotek muzycznych na smartfonach i tabletach oraz podłączonych do sieci serwerów NAS. Samo urządzenie można z łatwością konfigurować i obsługiwać za pomocą bezpłatnej aplikacji MusicCast, która udostępnia unikatowe funkcje personalizacji, w tym możliwość przypisywania własnych zdjęć do pomieszczeń, a także zmianę nazwy i kolejności oraz ukrywania źródeł. Ponadto, tak jak pozostałe konstrukcje MusicCast, QS obsługuje formaty dźwięku high-res w rozdzielczości do 192 kHz/24 bity.

Czytaj również test amplitunera AV Yamaha RX-A1020

Oprócz obsługi zewnętrznych źródeł w przypadku połączenia z amplitunerami i soundbarami MusicCast QS udostępnia również wejście AUX, które można wybrać do odtwarzania dźwięku w dowolnej strefie, a także wejście Cut-In, które automatycznie wykrywa sygnał wejściowy i automatycznie zastępuje wybrane źródło. Rozwiązanie to zapewnia użytkownikowi możliwość zintegrowania odtwarzaczy multimedialnych, zmieniarek CD, a nawet systemów przywoławczych. Wyjścia Thru-Out pozwalają skonfigurować szynę dla dodatkowych egzemplarzy QS.

Przykładem dbałości projektantów o szczegóły jest m.in. wyeliminowanie niepożądanego efektu pojawiającego się w przypadku zainstalowania kilku urządzeo audio w jednej szafce (np. typu rack) - szumu pętli masy. Zjawisko to negatywnie wpływa na jakość brzmienia, pogarszając m.in. detaliczność i dynamikę dźwięku. Aby ograniczyć ryzyko degradacji jakości muzyki projektanci zastosowali w QS i AMP specjalną konstrukcję obwodu różnicowego.

Źródło: Audio Klan

YAMAHA testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2024

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista styczeń 2022

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio czerwiec 2021

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2024

Audio

Miesięcznik audiofilski - polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu