Nowa seria urządzeń ELAC Alchemy: DDP-2, DPA-2 i PPA-2

Elac zaprezentował nową serię urządzeń Alchemy. Tworzą ją trzy modele: DDP-2, będący połączeniem przetwornika C/A, przedwzmacniacza i cyfrowego streamera, wzmacniacz mocy DPA-2 oraz przedwzmacniacz gramofonowy PPA-2.

Dodano: 10 maj 2019

Każdy z tych komponentów udostępnia m.in. dyskretną implementację zasilania, wzmocnienia i obróbki sygnału. Specjalnie dla niech powstały transformatory toroidalne, we wszystkich trzech modelach znajdziemy też ramy wykonane ze stali narzędziowej, rozciągające się na całą szerokość urządzeń, a także frezowane płyty czołowe z aluminium.

ELAC Alchemy DDP-2

Najwszechstronniejszą konstrukcją z nowej serii Alchemy jest model DDP-2, który pełni funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego, przedwzmacniacza i cyfrowego odtwarzacza strumieniowego. W jego wnętrzu znajduje się moduł Dual DAC 384 kHz/32 bity, pracujący w cyfrowo zbalansowanym trybie.

Elac DDP-2 obsługuje m.in. formaty DSD (aż do 4x) oraz MQA i pozwala na zwiększenie rozdzielczości z 16 do 24 bitów oraz z 24 do32 bitów. Z kolei konfigurowalny up-sampling umożliwia zwiększenie częstotliwości próbkowania do 384 kHz.

 

ELAC Alchemy DDP-2

ELAC Alchemy DDP-2

Urządzenie oferuje technologię Bluetooth, a także kompatybilność z AirPlay. Dzięki temu możemy odtwarzać muzykę wprost ze źródła wyposażonego w moduł Bluetooth, a także z urządzeń Apple. Funkcjonalność Elaca Alchemy DDP-2 zwiększają wbudowany Spotify Connect i obsługa Roon.

W sekcji przedwzmacniacza projektanci zastosowali cyfrowo kontrolowaną analogową regulację głośności. Sama obsługa urządzenia może odbywać się m.in. poprzez port Ethernet, który również wykorzystywany jest do aktualizacji oprogramowania, a konfigurację można przeprowadzać przy wykorzystaniu aplikacji na systemy iOS lub Android. Elac DDP-2 jest też wyposażony w tryb home-theater bypass - z myślą o entuzjastach kina domowego.

Czytaj również testy urządzeń Elac

ELAC Alchemy DDP-2 - wnętrze

ELAC Alchemy DDP-2 - wnętrze

ELAC Alchemy DPA-2

Wzmacniacz mocy Elac Alchemy DPA-2 pomaga w uzyskaniu referencyjnego poziomu dynamiki muzyki. To zasługa konstrukcji urządzenia, łączącej układ Class A zbudowany w oparciu o tranzystory FET z liniowym zasilaniem z transformatorem toroidalnym. Wyjściowa moc urządzenia nie tylko jest ogromna, lecz także łatwo konfigurowalna pod kątem potrzeb dowolnego systemu audio. Dostarczając 350 W na kanał w trybie stereo wzmacniacz Alchemy można z łatwością zmostkować, aby uzyskać 650 W w trybie mono, co jest wystarczającą wartością do wysterowania nawet najbardziej wymagających prądowo kolumn głośnikowych.

Funkcjonalność urządzenia zwiększa możliwość wyboru trybu wzmocnienia wysoki/niski, co ułatwia dopasowanie końcówki mocy do przedwzmacniacza. Elac Alchemy DPA-2 jest w pełni zbalansowaną konstrukcją od wejścia do wyjścia i wykorzystuje ultra-niskoszumowe regulatory napięcia. Stopień wyjściowy został stworzony w oparciu o układ PWM Class D. Wartość mocy wyjściowej jest prezentowana na czytelnym wyświetlaczu LCD. Do naszej dyspozycji jest wejście wyzwalacza 12 V oraz tryb pass-through.

Czytaj również testy z kategorii: Przetworniki C/A

ELAC Alchemy DPA-2

ELAC Alchemy DPA-2 

ELAC Alchemy PPA-2

Elac Alchemy PPA-2 to przedwzmacniacz gramofonowy, który wykorzystuje w pełni analogowe stopnie wzmocnienia FET i korekcji EQ. Jednym z elementów wyróżniających urządzenie jest przydatny, choć dość rzadko stosowany filtr Rumble. Jego zadaniem jest eliminowanie sprzężenia akustycznego o charakterze dudniącym, powodowanym najniższymi częstotliwościami odtwarzanymi przez głośniki.

Elac Alchemy PPA-2 oferuje wiele użytecznych funkcji i rozwiązań. Są przełącznik trybu pracy Stereo lub Mono oraz przełącznik wzmocnienia MM lub MC dla każdego kanału. Obciążenie MC można płynnie regulować w zakresie od 5 do 999 omów. Precyzyjna korekcja RIAA wykorzystuje metalizowane rezystory 0,1% i wyselekcjonowane kondensatory polistyrenowe 1% i metalizowane polipropylenowe.

W urządzeniu zastosowno ekranowany wewnętrznie transformator toroidalny i liniowe zasilanie, co pozwala zachować bardzo niskie pole promieniowania szumu. Obecny na pokładzie mikrokontroler można z kolei całkowicie wyłączyć podczas normalnej pracy, aby wyeliminować jakikolwiek szum zegara. Podobnie jak pozostałe modele z nowej serii Alchemy, PPA-2 jest wyposażony w wejście wyzwalacza 12 V.

Czytaj również testy z kategorii: Wzmacniacze

ELAC Alchemy PPA-2

ELAC Alchemy PPA-2

Źródło: Audio Klan

Podstawowe dane

Pozostałe newsy sprzętowe

Zobacz wszystkie
Odsłuchy najnowszych kolumn Pylon Audio Ruby Monitor w Q21

Odsłuchy najnowszych kolumn Pylon Audio Ruby...

Salon Q21 z Pabianic organizuje kolejne ciekawe prezentacje - tym razem zaprasza na premierowe odsłuchy najnowszych kolumn Pylon Audio Ruby Monitor.
Odsłuchy w salonie Q21: Vincent DAC-7

Odsłuchy w salonie Q21: Vincent DAC-7

Już niebawem fani marki Vincent będą mogli przetestować w pabianickim salonie Q21 najnowszy przetwornik cyfrowo/analogowy tej marki, a mianowicie DAC-7.
Gramofon Pro-Ject Essential III George Harrison w wiosennej, niższej cenie

Gramofon Pro-Ject Essential III George Harrison...

Kolejna cenowa okazja w pabianickim salonie audio-video Q21. Limitowana wersja gramofonu Pro-Ject Essential III George Harrison w salonie Q21 teraz w wiosennej cenie 1450 zł.
Pro-Ject

Pro-Ject

Dodano: 4 czerwiec 2019
Wraz z początkiem czerwca br. portfolio produktowe Horn Distribution powiększyło się o wybrane linie produktów marki Pro-Ject, uznanego producenta wysokiej jakości gramofonów i innych urządzeń...
Ken Ishiwata żegna się z marką Marantz

Ken Ishiwata żegna się z marką Marantz

Dodano: 16 maj 2019
Po 41 latach bycia czołową postacią dla Marantza Ken Ishiwata - jeszcze w tym miesiącu - odchodzi z firmy. Decyzja została podjęta przez obie strony po wygaśnięciu kontraktu starszego menedżera i...
Exposure w RAFKO Dystrybucja

Exposure w RAFKO Dystrybucja

Dodano: 11 kwiecień 2019
Firma RAFKO Dystrybucja została wyłącznym przedstawicielem marki Exposure, której produkty hołdują klasycznym analogowym rozwiązaniom hi-fi. Stanowią idealne uzupełnienie dotychczasowego portfolio...
Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

Naim Mu-so 2nd Generation

Naim Mu-so 2nd Generation

Naim Mu-so zrobił furorę. Oryginalne urządzenie zawiera odtwarzacz strumieniowy, wzmacniacz i komplet głośników, ale prz...