Sharp Polska XL-HF401PH

Sharp Polska
XL-HF401PH

Minisystemy

W tym roku Sharp obchodzi swoje 100-lecie i w tymże roku odznacza się w historii Audio szczególnie - nasz redaktor naczelny wygrał na wiosnę w macdonaldzie systemik stereo Sharpa XL-UH05H. Co za gość - nawet gdy tylko chce zjeść hamburgera, wciskają mu coś grającego.

"Rednacz" wygrał system jeszcze skromniejszy niż testowany (no bo bez przesady...), ale Sharp XL-HF401PH to i tak najtańsza propozycja tego testu. Mimo to robi dobre wrażenie, elementy mają ładne proporcje i są przyzwoicie wykonane.

Na froncie znajdziemy niemal dokładnie to samo co u Pioneera - USB (do podłączania również tabletów iPad2), wejście audio 3,5 mm dla odtwarzaczy i komputerów, wyjście słuchawkowe 3,5 mm, przyciski sterowania, wybór funkcji i głośność. Dwurzędowy wyświetlacz matrycowy zajmuje mniej niż połowę powierzchni za ciemną pleksi i jest dość czytelny, ale i oszczędny w przekazywaniu informacji - np. tytuł utworu z USB wyświetla raz, a później już tylko jego numerek.

Od góry zobaczymy subwoofer i obrotową antenę Wi-Fi. Czego więc nie ma?

Nie ma gniazda LAN, lecz antena używana do zestawiania bezprzewodowych połączeń AirPlay/DLNA (Wi-Fi) w trybie Direct Mode (bez routera - urządzenia komunikują się bezpośrednio pomiędzy sobą). Fajnym gadżecikiem jest czarna podstawka, którą będzie można wyprowadzić fi rmowy przewód obecnej generacji, a w przyszłości Firebird-USB do podłączenia tableta iPad 4 lub iPhona 5).

Regulację barwy dźwięku, ustawienie korektora i aktywację funkcji X-Bass poprowadzimy z pilota.Odtwarzane formaty płyt to CD, CD-R/-RW (MP3, WMA). Odbiornik radiowy AM/FM z RDS zapamięta 40 stacji. Timer zegara może sterować odtwarzaniem.

Pilot jest najmniejszy w teście (jednobateryjny) i najbardziej zakręcony - trzeba się go nauczyć, ma np. dwa przyciski Play (CD i USB mają jeden, a iPod - drugi), przeskakiwanie utworów jest już wspólne, tyle że umieszczone zupełnie gdzie indziej. Instrukcja obsługi to książka w starym stylu - gruba cegła w kilkunastu językach (na co to komu, szkoda drzew) i bez lupy nie podchodź (część polska liczy 24 strony zapisanych maczkiem jak na umowie kredytowej).

Przez USB z pendriva można odtwarzać tylko dwa rodzaje plików: MP3 i WMA. W pierwszej chwili pomyślałem, że marnie, ale nie jest źle, o ile… korzysta się ze środowiska Apple. System nie jest równie uniwersalny jak konkurenci, ale kosztuje „grosze” i zaspokaja konkretne potrzeby użytkowników iPodów. Obudowy głośników są bardzo podobne do tych w systemie Pioneera, ale maskownica (jako jedyna w teście) została wykonana z perforowanej blachy, najbardziej odpornej na dzieci i ich latające piłeczki.

Odsłuch

Sharp XL-HF401PH gra po prostu… normalnie i niech to będzie odebrane jako pochwała w kontekście niskiej ceny. Bez fajerwerków ale i bez wpadek, o ile się zgodzimy, że nie jest wpadką oszczędny, lekki bas. Produkty z tej półki kupują nie tylko ludzie o wyrobionym guście, którzy potrzebują dodatkowego systemu do gabinetu czy sypialni - w tych miejscach Sharp sprawdzi się doskonale, ale są też tacy, którzy za kilkaset złotych próbują "nagłośnić" sobie salon lub chociażby pokój dziecka (dorastającego) - tutaj Sharpik nie wydoli, tutaj lepszy będzie mocarny dźwięk Panasa.

Dzięki Wi-Fi może stanowić dobre uzupełnienie dla osób uzależnionych od komputerów, strumieniujących sobie podczas pracy muzykę; pomysł z osobną podstawką pod Apple okazuje się genialny w swojej prostocie - możemy wstawić w nią dowolne urządzenie, od odtwarzacza iPod poprzez iPhone po iPad, i mieć je sobie pod ręką z kablem zasilacza w gniazdku.

Przepraszam, że się powtarzam - jeśli jesteś użytkownikiem produktów Apple, weź to rozwiązanie pod uwagę, bo jest ono zdecydowanie wygodniejsze niż nawet najlepsza wbudowana stacja dokująca... oddalona o 2 metry od naszego siedzenia.

Parametry

Sharp Polska XL-HF401PH

  • Produkowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Wyjście słuchawkowe Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Bardzo staranne, w tej cenie godne najwyższego uznania.
  • Laboratorium: Urządzenie zorientowane na współpracę z produktami Apple (AirPlay plus stacja dokująca), ponadto standardowy CD i tuner.
  • Brzmienie: Po prostu znośne, a za 600 zł to bardzo dużo.
SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

Zobacz także
Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SONORO
Meisterstück

SONORO Meisterstück

Wchodząc w erę cyfrową, urządzenia audio trzeba było dostosować do nowych sposobów transmisji muzyki. Pliki, smartfony,...