Sharp Polska XL-HF401PH

Sharp Polska
XL-HF401PH

Minisystemy

W tym roku Sharp obchodzi swoje 100-lecie i w tymże roku odznacza się w historii Audio szczególnie - nasz redaktor naczelny wygrał na wiosnę w macdonaldzie systemik stereo Sharpa XL-UH05H. Co za gość - nawet gdy tylko chce zjeść hamburgera, wciskają mu coś grającego.

"Rednacz" wygrał system jeszcze skromniejszy niż testowany (no bo bez przesady...), ale Sharp XL-HF401PH to i tak najtańsza propozycja tego testu. Mimo to robi dobre wrażenie, elementy mają ładne proporcje i są przyzwoicie wykonane.

Na froncie znajdziemy niemal dokładnie to samo co u Pioneera - USB (do podłączania również tabletów iPad2), wejście audio 3,5 mm dla odtwarzaczy i komputerów, wyjście słuchawkowe 3,5 mm, przyciski sterowania, wybór funkcji i głośność. Dwurzędowy wyświetlacz matrycowy zajmuje mniej niż połowę powierzchni za ciemną pleksi i jest dość czytelny, ale i oszczędny w przekazywaniu informacji - np. tytuł utworu z USB wyświetla raz, a później już tylko jego numerek.

Od góry zobaczymy subwoofer i obrotową antenę Wi-Fi. Czego więc nie ma?

Nie ma gniazda LAN, lecz antena używana do zestawiania bezprzewodowych połączeń AirPlay/DLNA (Wi-Fi) w trybie Direct Mode (bez routera - urządzenia komunikują się bezpośrednio pomiędzy sobą). Fajnym gadżecikiem jest czarna podstawka, którą będzie można wyprowadzić fi rmowy przewód obecnej generacji, a w przyszłości Firebird-USB do podłączenia tableta iPad 4 lub iPhona 5).

Regulację barwy dźwięku, ustawienie korektora i aktywację funkcji X-Bass poprowadzimy z pilota.Odtwarzane formaty płyt to CD, CD-R/-RW (MP3, WMA). Odbiornik radiowy AM/FM z RDS zapamięta 40 stacji. Timer zegara może sterować odtwarzaniem.

Pilot jest najmniejszy w teście (jednobateryjny) i najbardziej zakręcony - trzeba się go nauczyć, ma np. dwa przyciski Play (CD i USB mają jeden, a iPod - drugi), przeskakiwanie utworów jest już wspólne, tyle że umieszczone zupełnie gdzie indziej. Instrukcja obsługi to książka w starym stylu - gruba cegła w kilkunastu językach (na co to komu, szkoda drzew) i bez lupy nie podchodź (część polska liczy 24 strony zapisanych maczkiem jak na umowie kredytowej).

Przez USB z pendriva można odtwarzać tylko dwa rodzaje plików: MP3 i WMA. W pierwszej chwili pomyślałem, że marnie, ale nie jest źle, o ile… korzysta się ze środowiska Apple. System nie jest równie uniwersalny jak konkurenci, ale kosztuje „grosze” i zaspokaja konkretne potrzeby użytkowników iPodów. Obudowy głośników są bardzo podobne do tych w systemie Pioneera, ale maskownica (jako jedyna w teście) została wykonana z perforowanej blachy, najbardziej odpornej na dzieci i ich latające piłeczki.

Odsłuch

Sharp XL-HF401PH gra po prostu… normalnie i niech to będzie odebrane jako pochwała w kontekście niskiej ceny. Bez fajerwerków ale i bez wpadek, o ile się zgodzimy, że nie jest wpadką oszczędny, lekki bas. Produkty z tej półki kupują nie tylko ludzie o wyrobionym guście, którzy potrzebują dodatkowego systemu do gabinetu czy sypialni - w tych miejscach Sharp sprawdzi się doskonale, ale są też tacy, którzy za kilkaset złotych próbują "nagłośnić" sobie salon lub chociażby pokój dziecka (dorastającego) - tutaj Sharpik nie wydoli, tutaj lepszy będzie mocarny dźwięk Panasa.

Dzięki Wi-Fi może stanowić dobre uzupełnienie dla osób uzależnionych od komputerów, strumieniujących sobie podczas pracy muzykę; pomysł z osobną podstawką pod Apple okazuje się genialny w swojej prostocie - możemy wstawić w nią dowolne urządzenie, od odtwarzacza iPod poprzez iPhone po iPad, i mieć je sobie pod ręką z kablem zasilacza w gniazdku.

Przepraszam, że się powtarzam - jeśli jesteś użytkownikiem produktów Apple, weź to rozwiązanie pod uwagę, bo jest ono zdecydowanie wygodniejsze niż nawet najlepsza wbudowana stacja dokująca... oddalona o 2 metry od naszego siedzenia.

Parametry

Sharp Polska XL-HF401PH

  • Produkowany Tak
  • Przedwzmacniacz gramofonowy Tak
  • Wyjście słuchawkowe Tak

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Bardzo staranne, w tej cenie godne najwyższego uznania.
  • Laboratorium: Urządzenie zorientowane na współpracę z produktami Apple (AirPlay plus stacja dokująca), ponadto standardowy CD i tuner.
  • Brzmienie: Po prostu znośne, a za 600 zł to bardzo dużo.
SONORO Meisterstück

SONORO
Meisterstück

Cena: 6 000 zł

YAMAHA Piano Craft MCR-670

YAMAHA
Piano Craft MCR-670

Cena: 3 000 zł

PIONEER X-HM82

PIONEER
X-HM82

Cena: 2 250 zł

PIONEER P2

PIONEER
P2

Cena: 3 600 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Test porównawczy wzmacniaczy stereofonicznych w zakresie 2200-2800 zł pokazuje, jak bardzo się zmieniły, jak wiele dodatkowych funkcji można dzisiaj znaleźć w nawet niedrogich modelach.   Kilka kolejnych testów, już indywidualnych, wprowadza nie tylko nowe produkty, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

POLK AUDIO
Signa S1

POLK AUDIO Signa S1

Soundbary stały się jedną z najważniejszych kategorii sprzętu A/V. Zdobyły w kinie domowym większą popularność niż wielo...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio