SENNHEISER
HD 650

Jak coś robić to raz, a dobrze - pomyśleli in- żynierowie Sennheisera i w pierwszej połowie lat 90. zaprezentowali słuchawki HD580. Okazał się one więc na tyle dobre, że w roku 1995, na pięćdziesiątą rocznicę firmy, zaprezentowano ich zmodyfikowaną wersję "Jubilee".

Nasza ocena
Wykonanie
Najwyższe uznanie zarówno dla projektu plastycznego, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii.
Brzmienie
Wyjątkowa szczegółowość i namacalność, z niesamowicie przyjemną średnicą.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Wkrótce, po zmianie wykończenia i drobnych poprawkach, zdecydowano się je nazwać HD 600. I słusznie - pomimo niewielkich zmian, powstał zupełnie nowy model, który dla wielu stał się wyznacznikiem jakości słuchawek dynamicznych. Czas jednak biegnie i podczas zeszłorocznej berlińskiej wystawy IFA można było posłuchać konstrukcji Sennheiser HD 650 , rozwojowej wersji HD 600.

Najważniejsze poprawki dotyczą materiału wytłumiającego (owego akustycznego rezystora, wykonanego ze specjalnie preparowanego jedwabiu), usztywnionej konstrukcji podtrzymującej, zupełnie nowego przewodu połączeniowego (dzięki Bogu zrezygnowano z odkręcanego dużego wtyku typu jack i zamocowano go na stałe) oraz poprawionych miękkich części muszli, co pozwoliło na lekkie zwiększenie docisku. Magnesy są neodymowe, zaś cewka aluminiowa.

Wyraźną zewnętrzną oznaką zmiany modelu jest inne wykończenie Sennheiser HD 650 - szare zamiast marmurkowego oraz szary, a nie niebieski, emblemat z nazwą. Przewód połączeniowy z miedzi OFC wzmacnianej kewlarem jest znacznie grubszy, a wtyki, którymi przewód jest wpinany do słuchawek, są solidniejsze niż w HD 600.

Sennheiser HD 650 są słuchawkami dynamicznymi, otwartymi, typu circumaural, w których membrana jest odsunięta dość daleko od ucha. Wydawałoby się, że tak niewielkie zmiany są raczej "kosmetyką". Jednak równie niewielkie poprawki zastosowano w HD 580, a przecież dały one HD 600...

Odsłuch

Diabeł tkwi w szczegółach. Sennheiser HD 650 miały piękny bas, wzorcową dynamikę i wybitnie czystą górę. Nie miały jednak jednego... z powodu ich nadzwyczajnej detaliczności, nie dało się ich ze spokojem słuchać dłużej niż przez godzinę. Nowy model jest pod tym względem inny - zachowując wszystkie zalety swojego protoplasty, dodaje do tego fantastyczną, lekko "przypaloną" górną średnicę, która sprawia, że muzyka komunikuje się bezpośrednio z naszymi emocjami, bez pośrednictwa rozumu.

W dynamice nie ma właściwie ograniczeń, podobnie jak i w basie. Przestrzeń wszerz jest ładnie budowana, chyba dzięki odsunięciu przetworników od ucha. Wymiar wgłąb nie jest tak perfekcyjny jak w AKG, jednak nic nie jest doskonałe... Czy aby naprawdę? Sennheiser HD 650 są wybitnymi słuchawkami.

O ile HD 600 szanowałem, jednak nie czułem potrzeby ich posiadania, o tyle HD 650 szanuję i kocham. Nie dają wprawdzie owego super-dokładnego rysunku sceny dźwiękowej jak Beyerdynamiki, jednak są znacznie bardziej naturalne. Słuchawkowa nirwana. Trzeba się jedynie przygotować na wyższą niż za HD 600 cenę. Jeżeli to nas nie zrazi, to reszta jest... słuchaniem.

Parametry
SENNHEISER HD 650
Produkowany Tak
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 260
Impedancja (Ω) 300
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-39 000
Ergonomia Bardzo wygodne, z delikatnymi miękkimi częściami muszli. Testowany egzemplarz nieco zbyt mocno przylegał do głowy.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SENNHEISER testy
Live Sound & Installation marzec 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta marzec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista marzec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio kwiecień 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio marzec 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu