SENNHEISER HD 650

SENNHEISER HD 650

Jak coś robić to raz, a dobrze - pomyśleli in- żynierowie Sennheisera i w pierwszej połowie lat 90. zaprezentowali słuchawki HD580. Okazał się one więc na tyle dobre, że w roku 1995, na pięćdziesiątą rocznicę firmy, zaprezentowano ich zmodyfikowaną wersję "Jubilee".

Wkrótce, po zmianie wykończenia i drobnych poprawkach, zdecydowano się je nazwać HD 600. I słusznie - pomimo niewielkich zmian, powstał zupełnie nowy model, który dla wielu stał się wyznacznikiem jakości słuchawek dynamicznych. Czas jednak biegnie i podczas zeszłorocznej berlińskiej wystawy IFA można było posłuchać konstrukcji Sennheiser HD 650 , rozwojowej wersji HD 600.

Najważniejsze poprawki dotyczą materiału wytłumiającego (owego akustycznego rezystora, wykonanego ze specjalnie preparowanego jedwabiu), usztywnionej konstrukcji podtrzymującej, zupełnie nowego przewodu połączeniowego (dzięki Bogu zrezygnowano z odkręcanego dużego wtyku typu jack i zamocowano go na stałe) oraz poprawionych miękkich części muszli, co pozwoliło na lekkie zwiększenie docisku. Magnesy są neodymowe, zaś cewka aluminiowa.

Wyraźną zewnętrzną oznaką zmiany modelu jest inne wykończenie Sennheiser HD 650 - szare zamiast marmurkowego oraz szary, a nie niebieski, emblemat z nazwą. Przewód połączeniowy z miedzi OFC wzmacnianej kewlarem jest znacznie grubszy, a wtyki, którymi przewód jest wpinany do słuchawek, są solidniejsze niż w HD 600. HD 650 są słuchawkami dynamicznymi, otwartymi, typu circumaural, w których membrana jest odsunięta dość daleko od ucha. Wydawałoby się, że tak niewielkie zmiany są raczej "kosmetyką". Jednak równie niewielkie poprawki zastosowano w HD 580, a przecież dały one HD 600...

Odsłuch

Diabeł tkwi w szczegółach. HD 600 miały piękny bas, wzorcową dynamikę i wybitnie czystą górę. Nie miały jednak jednego... z powodu ich nadzwyczajnej detaliczności, nie dało się ich ze spokojem słuchać dłużej niż przez godzinę. Nowy model jest pod tym względem inny - zachowując wszystkie zalety swojego protoplasty, dodaje do tego fantastyczną, lekko "przypaloną" górną średnicę, która sprawia, że muzyka komunikuje się bezpośrednio z naszymi emocjami, bez pośrednictwa rozumu.

W dynamice nie ma właściwie ograniczeń, podobnie jak i w basie. Przestrzeń wszerz jest ładnie budowana, chyba dzięki odsunięciu przetworników od ucha. Wymiar wgłąb nie jest tak perfekcyjny jak w AKG, jednak nic nie jest doskonałe... Czy aby naprawdę? Sennheiser HD 650 są wybitnymi słuchawkami.

O ile HD 600 szanowałem, jednak nie czułem potrzeby ich posiadania, o tyle HD 650 szanuję i kocham. Nie dają wprawdzie owego super-dokładnego rysunku sceny dźwiękowej jak Beyerdynamiki, jednak są znacznie bardziej naturalne. Słuchawkowa nirwana. Trzeba się jedynie przygotować na wyższą niż za HD 600 cenę. Jeżeli to nas nie zrazi, to reszta jest... słuchaniem.

SENNHEISER HD 650

 • Produkowany Tak
 • Typ Otwarte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 260
 • Impedancja (Ω)* 300
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-39 000
 • Ergonomia Bardzo wygodne, z delikatnymi miękkimi częściami muszli. Testowany egzemplarz nieco zbyt mocno przylegał do głowy.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 1 650 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Najwyższe uznanie zarówno dla projektu plastycznego, jak i wykorzystania nowoczesnych technologii.
 • Brzmienie: Wyjątkowa szczegółowość i namacalność, z niesamowicie przyjemną średnicą.

Galeria zdjęć

JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio