YAMAHA
Pro 300

Późno, ale z rozmachem, Yamaha wchodzi w słuchawkowy interes. Modele z nowej serii Pro wyglądają znakomicie, bardzo nowocześnie, nie mieszcząc się w utartych kanonach.

Nasza ocena
Wykonanie
Wyjątkowo lekkie (200 g) słuchawki o bardzo nowoczesnym wyglądzie i doskonałym wykonaniu. Oryginalny mechanizm regulacji i składania.
Brzmienie
Mocne, gęste, obszerne
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Wąski pałąk płynnie przechodzi w dolną część i sięga aż za uszy, do których przylegają zamknięte we własnych miniobudowach przetworniki, dociśnięte z zewnątrz pałąkiem. Nie widać więc w ogóle klasycznych, okrągłych muszli, a tylko lekko zaokrąglone zakończenia monolitycznej opaski.

Całość wydaje się sztywna, lecz po przełamaniu strachu, że coś uszkodzimy, okazuje się, że jest dostatecznie elastyczna. Nad muszlami pałąk ma zintegrowany mechanizm zawiasów, umożliwiający składanie słuchawek do transportu. Mocne, wyczuwalne "kliki" dają pewność zatrzaśnięcia w wybranej pozycji, choć trzeba ten mechanizm poznać i nauczyć się go obsługiwać; pasowanie elementów jest na tyle ciasne, że patrząc na zdjęcia w katalogu i same słuchawki, dość długo się zastanawiałem, czy to rzeczywiście możliwe, aby ten model w bezinwazyjny i "odwracalny" sposób "połamać".

Muszle słuchawek Yamaha Pro 300 są wyłożone skóropodobnym materiałem, sposób kontaktu z uszami skłania do zakwalifikowania ich do grona modeli nausznych, a nie wokółusznych. Plastik dość mocno nas "spina", chociaż to nie sam nacisk, a połączenie silnego przylegania z konstrukcją zamkniętą może powodować lekki wzrost temperatury. Taka jest jednak cena skutecznej izolacji od zewnętrznych źródeł hałasu, a w tym względzie Yamaha radzi sobie znakomicie.

Yamaha Pro 300 potrafią cieszyć detalami – jednym z nich jest kabel. Wydawałoby się, że nie ma on większego znaczenia, a jednak… W Pro 300 kabel (długość 1,2 m) jest montowany na stałe, ale płaski, co już jest czymś wyjątkowym. Producent tłumaczy, że przewód jest odporny na skręcanie i plątanie, a dzięki wielowarstwowej konstrukcji nie przenosi na słuchawki niepożądanych, przypadkowych dźwięków towarzyszących dotknięciu kabla. Zakończony jest kątową wtyczką 3,5 mm, w komplecie znajdziemy także adapter na standard 6,3 mm.

Skromny i elegancki jest także zespolony z kablem pilot zdalnego sterowania, przystosowany do obsługi sprzętu przenośnego Apple. Możemy dzięki niemu wyzwalać podstawowe funkcje, regulować głośność, zatrzymywać i wznawiać odtwarzanie, przeskakiwać do kolejnego lub poprzedniego utworu. W przypadku sprzętu Apple pilot pełni także rolę zestawu głośnomówiącego, pozwala odbierać połączenia. Przetworniki mają 40-mm średnicę, impedancja wynosi 53 omy.

Słuchawki Yamaha Pro 300 kupimy w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej lub niebieskiej, nawiązującej do sportowych motocykli Yamahy.

Odsłuch

Wiele cech tych słuchawek - styl, impedancja, pilot, krótki kabel... wskazuje na to, że jest to produkt adresowany raczej do młodszej "widowni", która chce mieć Pro 300 zawsze przy sobie, nie tylko w domu, ale także poza nim. Rodzi to od razu podejrzenia, czy producent nie poszedł w kierunku utartych wyobrażeń o potrzebach młodzieży - jakoby żądnej dobrego basu, czyli basiora. Yamaha ma jednak nieco inne podejście do tego tematu.

Nie można powiedzieć, że basu jest tu za mało, ale nie on sam tworzy klimat tego brzmienia – bo jednak ma ono swoją specyfikę. Jest dość gęste, czasami nawet mroczne, głębokie, lecz efekt potęgi jest tu uzyskiwany w szerokim zakresie nisko-średniotonowym. Góra pasma dodaje tyle, ile potrzeba, na pierwszy plan nie wyskakuje, oszczędza nam przykrości związanych zarówno z ewentualnym zabrudzeniem, jak i eksponowaniem sybilantów.

Słuchawki Yamaha Pro 300 nie są jednak generalnie delikatne – mają brzmienie zdecydowane, nasycone, dynamiczne. Nie są narzędziem do analizy błędów realizatorskich, całkiem dobrze asymilują słabsze nagrania, głównie te suche i podmetalizowane, dając im więcej "ciała", a odbierając ostrość. Wobec różnorodności nagrań, jakie trafiają obecnie do sprzętu przenośnego, to koncepcja słuszna.

Parametry
YAMAHA Pro 300
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 220
Impedancja (Ω) 53
Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
Ergonomia Mimo że niewielkie, będą dobrze izolować od zewnętrznych źródeł hałasu. Krótki kabel (1,2 m), dedykowany raczej urządzeniom przenośnym.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Videotesty
Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Video test Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Yamaha R-N803D ma na pokładzie tuner radiowy, wyjście słuchawkowe,...
3:07
YAMAHA testy
ATH-ANC900BT
AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC900BT
Słuchawki

Audio-Technica świetnie sobie radzi - nie zapomina o audiofilach ceniących wysokiej jakości domowe, przewodowe słuchawki, ale też szybko reaguje na rynkowe trendy. W ofercie są więc zaawansowane słuchawki bezprzewodowe, a Audio-Technica ATH-ANC900BT to model najnowszy i obecnie najdroższy wśród konstrukcji z systemem aktywnej redukcji hałasu.

Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu