Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

DENON AH-W200

DENON AH-W200

Słuchawki Denona przypominają z wyglądu aparat słuchowy, co może czasem się przydać - możemy "nie usłyszeć" niewygodnych pytań zasłaniając się tekstem: "Nie słyszę, bateria mi padła". A na serio - to najmniejszy przedstawiciel ekskluzywnej linii Denona - Globe Cruiser - kierowanej do ludzi nieustannie i globalnie podróżujących.

Gdyby nie dwa "zauszniki" połączone elastycznym przewodem, można by powiedzieć, że Denon AH-W200 to zwykłe dokanałówki. W aparatach słuchowych znajdują się tam wzmacniacze wraz z zasilaniem, które są i tutaj, ale jest też coś więcej - mikrofon do rozmów telefonicznych oraz kilka mikroskopijnych przycisków "do wszystkiego". Zlokalizowane na prawym zauszniku, wymagają majstrowania przy uchu; na szczęście konstrukcja dość dobrze tłumi odgłosy towarzyszące dotykaniu obudowy.

Możemy dopasować niezależnie długości obydwu wysięgników, a przetworniki mają sporą swobodę ruchu - pozwala to wpasować się pod optymalnym kątem (co poprawia reprodukcję basu). Możemy słuchać muzyki bezprzewodowo (Bluetooth 3.0 + apt-X) lub podczas lotu samolotem (jest przejściówka), przełączyć się na zwykły kabel - podłączenie go do gniazda automatycznie wyłącza funkcje bezprzewodowe (jeśli więc samolot spadnie, to nie z naszej winy). Trzy przyciski załatwiają nam: odtwarzanie, pauzę, następny/poprzedni utwór, przewijanie i regulowanie głośności.

Ładowanie słuchwek Denon AH-W200odbywa się przez dołączony przewód USB zakończony wtykiem mikro-USB, więc w zasadzie każda ładowarka się nadaje. Miniaturowe akumulatorki zapewniają do 5 godzin słuchania, w długiej podróży zawsze mamy w odwodzie kabel. Gdy słuchawki są pod napięciem, dzięki Bluetooth możemy prowadzić rozmowy telefoniczne (oczywiście tylko wtedy, gdy mamy podłączony telefon) - odbierać połączenie, kończyć, zawieszać, ignorować i ponownie wybierać ostatni numer.

Co jeszcze znajdziemy w zestawie? Bardzo poręczne, usztywnione etui z szeklą do przypinania (do bagażu lub do paska), ale ponieważ szekla nie ma żadnej blokady, to gdy zacznie wam nagle zanikać sygnał, szybko rozejrzyjcie się, kto oddala się z waszym telefonem. Dostajemy też trzy komplety elastycznych, różnych wielkości silikonów oraz - dodatkowo - największego przyjaciela podróżników - końcówki piankowe - które ugniatamy przez moment, wsadzamy do uszu, a tam dopasowują się one, uszczelniając dokładnie kanał słuchowy.

Z zewnętrznymi hałasami Denon AH-W200 radzą sobie super, ale za to każde chrząknięcie brzmi jak detonacja - kapitalnie słychać monologi wygłaszane półgłosem i odgłos oddechu, gdy nic nie gra - każdy może być jak Darth Vader.

Brzmienie słuchwek Denon AH-W200 zmienia się znacznie w zależności od ułożenia. Przy odpowiednio głębokim ulokowaniu zdobywamy mocny bas i zostajemy odcięci od hałasów zewnętrznych. Przy pełnym uszczelnieniu (pianki) bas aż czuć w kościach - nie jest obfity, ale intensywny. To duży atut i atrakcja.

Dwa słowa o mankamentach takiego rozwiązania (mam na myśli generalnie bezprzewodowe dokanałówki z elastycznym pałąkiem z tyłu, a nie tylko ten konkretny model). Jeżeli słuchawki są sparowane ze smartfonem i nie macie ich na uszach, a zadzwoni telefon, to prędzej połamiecie je ze złości niż szybko odbierzecie połączenie - założenie ich zajmuje trochę czasu, a posiadacze okularów będą go potrzebować jeszcze więcej. Sam pałąk zaczepia o wszystko, co nie jest T-shirtem. Jakie plusy? To malutkie urządzenie o solidnym tłumieniu pasywnym jest oczywiście idealnym towarzyszem podróży - nie zajmuje miejsca i przyzwoicie gra, byle go nie wyjmować z uszu. Na szczęście po chwili zapominamy, że mamy je na głowie.

BlueWi

Pojawiają się wątpliwości, jak ma się Bluetooth do Wi-Fi, czy razem współpracują, ponieważ obydwa wykorzystują te same częstotliwości. Nie, to są całkowicie odmienne protokoły i zostały powołane do życia w innych celach - Wi-Fi to narzędzie do tworzenia sieci bezprzewodowych WLAN (Wireless Local Area Networks) zastępujących przewodowy Ethernet, natomiast Bluetooth, o ile w ogóle tworzy sieci rozleglejsze niż dwa urządzenia (a potrafi), to zasadniczo jest dedykowany do zastosowań osobistych i urządzeń przenośnych, głównie z powodu swojej energooszczędności. Zdarzają się i inne zastosowania niemobilne, np. w nowoczesnych elementach sterujących domów inteligentnych (ale to temat na odrębny artykuł).

Najnowsze osiągnięcia w świecie Wi-Fi to możliwość łączenia się dwóch urządzeń bezpośrednio (bez udziału routera - Direct Wi-Fi), co jest pewnym upodabnianiem do Bluetooth. Może niedługo będziemy testowali słuchawki w standardzie Direct Wi-Fi, ale zamiast kompatybilności będzie to raczej koegzystencja.

Żeby urządzenia mogły się porozumiewać, muszą coś o sobie wiedzieć, chociażby to, które z którym ma pozostawać w związku (gdyby tak nie było, to po wejściu do MediaMarkt, wszystkie wystawione zestawy grałyby to samo, co nasz. Wiąże się to równocześnie z bezpieczeństwem, bo przecież nie chcemy, żeby ktoś podsłuchiwał nasze rozmowy telefoniczne - i tutaj kłania się tzw. parowanie, czyli krótki proces, w którym musimy świadomie wskazać urządzenia rozpoznające się w tłumie jako "zaufane".

Bezpieczeństwo zwiększa fakt, że owa decyzja musi zostać podjęta przez obie strony. Bluetooth (jak każdy system bezprzewodowy) ma też ciemną stronę medalu - podatność na zakłócenia. O ile w terenie spokojnym radiowo zasięg 10 m jest często spotykaną wartością, to w miejscach "zanieczyszczonych" (kuchenki mikrofalowe, lodówki, Wi-Fi, masa sąsiadów itp.) czasem i 5 m to za dużo. Im dalej od nadajnika, tym mniej i wolniej należy się ruszać.

Waldemar (Pegaz) Nowak

DENON AH-W200

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 29
 • Impedancja (Ω)* 20
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 5-25 000
 • Ergonomia Gdy już siedzą w uszach, jest bardzo wygodnie - przetworniki mają dużą swobodę obrotu. Pałąk łatwo zaczepia się o kołnierzyki ubrań (ten typ tak ma).
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona
 
 

Podstawowe dane

 • 900 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Ekskluzywna odmiana "dokanałówek" – na tyle solidne, na ile pozwala taka koncepcja.
 • Brzmienie: Lepsze niż niejedne kablówki, przy dobrym uszczelnieniu kanałów - piękny, niski bas. O ile prawidłowo są włożone w kanały słuchowe i nienarażone na przemieszczenia – grają wyśmiencie.
SONY WH-1000XM2

SONY
WH-1000XM2

Cena: 1 700 zł

MONSTER Elements On-Ear

MONSTER
Elements On-Ear

Cena: 1 300 zł

 

 

Zobacz także
Czy przetworniki koncentryczne wymagają zwrotnicy do podziału pasma? Co to jest i jak działa skaler obrazu (upscalling)? Jakie parametry najlepiej określają jakość poszczególnych rodzajów urządzeń? W amplitunerach i procesorach jest regulacja kanału LFE (subwooferowego); jaką rolę pełnią regulacje w samym subwooferze?
Audio - marzec 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Obok armady głośnikowych liniowców (pięciu kolumn za ok. 80 000 zł), przepływają dwie szybkie eskadry, liczące po trzy jednostki, znacznie mniejszych, niedrogich (ok. 2000 zł), ale bardzo pożytecznych jednostek grających - amplitunerów stereo i gramofonów. Pierwsze ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

FOCAL Listen Wireless

FOCAL
Listen Wireless

Focal reprezentuje w tym teście grupę producentów kolumn, którzy kilka lat temu uświadomili sobie i innym, że ich głośni...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio