AKG
840KL

Tak się złożyło, że zaczynamy (alfabetycznie) od najdroższego modelu słuchawek tego testu. No i mamy... wysokiej klasy "nauszniki" bezprzewodowe z własnym nadajnikiem, który możemy podłączyć do dowolnego urządzenia audio (byle miało wyjście słuchawkowe).

Nasza ocena
Wykonanie
Znakomita jakość materiałów, bardzo miękkie poduszki, luksusowe przejściówki i etui.
Brzmienie
"Po kablu" – dokładne, równe, dynamiczne; bez kabla – delikatniejsze, ale wciąż równe i czyste.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Firma przewidziała i różne zachcianki klienta. Jeśli chcemy wyjechać za granicę - nie ma sprawy - w komplecie znajduje się ładowarka 100-240 V i cztery wymienne wtyki (Europa, Wlk. Brytania, USA oraz Australia), akumulator możemy ładować też z USB; będziemy lecieć samolotem - jest przejściówka.

Jeśli nasz domowy zestaw audio ma tylko duże wyjście słuchawkowe 6,3 mm - jest przejściówka; gniazdo słuchawkowe źródła nie chce współpracować z 4-pinowym zakończeniem nadajnika... jest przejściówka na 3 piny (chociaż w instrukcji nie podano wprost tej informacji); kupiliśmy bezmyślnie podczas wakacji grajka z wyjściem 2,5 mm albo mamy Nokię - jest przejściówka! Jesteśmy w Bieszczadach i skończył się akumulator... - przepraszamy się ze zwykłym kabelkiem (tzw. bypass) i przewodowo idziemy na połoniny.

Nadajnik przydaje się do czegoś jeszcze - za jego pomocą możemy "ubezprzewodowić" dowolny przenośny sprzęt, nieposiadający Bluetooth. Bierzemy dwa paski samoprzylepnego rzepa (oczywiście w zestawie) i przyczepiamy sobie nadajnik do obudowy grajka.

Alternatywnie możemy użyć dwóch szerokich gumek; właśnie przetestowałem ten pomysł z odtwarzaczem przenośnym Colorfl y, w końcu można zapiąć w kieszeni drogie cacuszko i nie martwić się, że się niechcący je uszkodzi, gdy zawadzimy przewodem słuchawkowym. Do tego dostajemy sztywne, eleganckie etui, które mieści te wszystkie elementy, a dla największych z nich (ładowarka i wtyki) przygotowano specjalnie ukształtowane zagłębienia, żeby w transporcie nie uszkodziły się nam słuchawki. Każdy element tej układanki jest piękny jak z obrazka; matowe aluminiowe uchwyty złoconych wtyków (jedenaście) i czarna plecionka na kablach dodają szyku.

Słuchawki AKG 840 KL trzymają klasyczną linię AKG - modeli z okrągłymi muszlami. Jakość wykonania nienaganna - każdy z widocznych elementów pałąka jest metalowy albo przynajmniej zbrojony metalem. Mięciutka wyściółka łagodnie acz skutecznie przylega do uszu. Jeśli tylko akceptuje się małe muszle, to po kilku minutach zapominamy, że mamy coś na głowie - jest wygodnie i nie za gorąco. Konstrukcja słuchawek AKG 840 KL pozwala na złożenie ich do tzw. rogalika i schowanie do kieszeni.

Na lewej muszli znajdują się przyciski do sterowania głośnością, co nie przeszkadza działaniu pilota zestawu w tym zakresie. Na słuchawce i nadajniku odnajdziemy jeszcze włączniki zasilania, przyciski sprzęgające "system" i gniazda ładowania (wtyk USB rozchodzi się więc na dwa przewody). Wyłączenie nadajnika automatycznie wyłącza słuchawki. Z jednym nadajnikiem można sprząc cztery słuchawki.

Jeśli uruchamiamy sobie Bluetooth, np. w smartfonie, to bateria drenuje się szybciej niż wtedy, gdy gramy (smartfonem) na zwykłych słuchawkach - w tym przypadku ten problem znika, bo ów smartfon podaje sygnał tylko na wyjście słuchawkowe; ten kij ma jednak dwa końce - o ile Bluetooth to transmisja cyfrowa dekodowana dopiero w słuchawkach, tutaj przesyłamy sygnał analogowy, miewajacy różną jakość (zależną od jakości elektroniki, stojacej za wyjściem słuchawkowym), więc mogą pojawić się np. szumy.

Odsłuchy AKG 840 KL zacząłem bezprzewodowo - miłe zaskoczenie, gdyby to był test w ciemno, nie zaryzykowałbym twierdzenia, czy kabel jest, czy go nie ma. Szczęśliwie nic nie szumi, jest przyzwoicie. Przełączam na kabel - dźwięk jest pełniejszy, bardziej soczysty i dynamiczny. Potężniejszy niż na to wskazuje konstrukcja niewielkich przetworników w niewielkich gąbeczkach, ale przede wszystkim szybki i solidny. AKG chyba nigdy nie zrobiło słuchawek, które by się "ślimaczyły".

Dobre zrównoważenie i szczegółowość bez agresji - brzmienie firmowe. Teraz daje się odczuć podłączenie transmitera - w zakresie niskich częstotliwości jest mniej wigoru. AKG 840 KL To bardzo dobre słuchawki przewodowe potrafiące jednocześnie komunikować się bezprzewodowo z niemal dowolnym urządzeniem z wyjściem słuchawkowym. Jakość dźwięku spada wówczas zauważalnie, lecz nie w stopniu przekreślającym sens wykorzystania tej opcji. Możemy np. oglądać TV w nocy czy słuchać radia na odległość, co z półtorametrowym kablem mogłoby być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
AKG 840KL
Produkowany Tak
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 145
Impedancja (Ω) 132
Pasmo przenoszenia (Hz) 5-31 000
Ergonomia Własny nadajnik bezprzewodowy (gdy potrzebny), składają się do niewielkiego "rogala", na głowie leżą bardzo wygodnie.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
AKG testy
S.0, S.5, S.9
SUMIKO
S.0, S.5, S.9
Subwoofery

Sumiko jest nazwą japońską - to przecież japońskie imię żeńskie. W świecie audio firma ta od wielu lat jest kojarzona przede wszystkim z wkładkami gramofonowymi, ale niedawno jej znaczenie się zmieniło.

T/5i, T/7i, T/9i
REL
T/5i, T/7i, T/9i
Subwoofery

W tym gronie firma REL może uchodzić za największego specjalistę od subwooferów. Po pierwsze, jej aktywność skupia się tylko w tym obszarze; po drugie, zajmuje się tym od bardzo dawna; po trzecie, ma sporą ofertę; a po czwarte, proponuje własne, oryginalne rozwiązania.

Monitor Sub 8, Sub 10, Sub 12
PARADIGM
Monitor Sub 8, Sub 10, Sub 12
Subwoofery

Niedawno testowaliśmy jeden z największych subwooferów Paradigma - Prestige 2000 SW. Niezależnie od swojej masy i ceny, właściwej dla subwooferowego high-endu, reprezentuje on ten sam styl, co trzy testowane teraz, znacznie mniejsze i tańsze modele. Jest to zresztą styl generalnie najbardziej rozpowszechniony, w jego ogólne ramy wpisują się również kolejne subwoofery tego testu. Chodzi więc o skrzynkę prostą w formie, zbliżoną do sześcianu, z głośnikiem zainstalowanym na przedniej ściance i płytą wzmacniacza z tyłu.

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu