SENNHEISER
RS 180

Sennheiser jest dzisiaj, a pewnie będzie i jutro, liderem w dziedzinie słuchawek bezprzewodowych. Inne firmy mają jeden, dwa, trzy modele, Sennheiser ma ich cały tuzin i tu dyskusja o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Świętami Bożego Narodzenia się kończy.

Nasza ocena
Wykonanie
Duże, bajeranckie i perfekcyjnie wykonane.
Brzmienie
Wyrafinowane, przestrzenne. Znakomite do słuchania muzyki, w filmach akcji bez wielkiego "bum" lecz można delektować się wszystkim innym.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Wrażeń podczas rozpakowywania systemu Sennheiser RS 180 (nadajnik TR 180 + słuchawki HDR 180) było tyle, że nie bardzo już pamiętam, od czego zacząć, więc zacznę od środka. Do podtrzymywania zasilania firma wybrała akumulatorki AAA, ale nie pierwsze lepsze, lecz Eneloop firmy Sanyo; jak ktoś nie wie, to wyjaśniam - Eneloop to jedyne w swoim rodzaju (i moim zdaniem najlepsze) akumulatorki, jakie można kupić, nie są najpojemniejsze, za to potrafią trzymać napięcie całymi miesiącami, tracąc zaledwie kilka procent. Jeśli więc wyjmiesz słuchawki z szafy nawet po roku, to i tak zagrają, o czym przy innych modelach akumulatorków można jedynie pomarzyć.

Próżno szukać jakiegoś otworu wsadowego - zdejmuje się całe poduszki i niejako od wewnątrz instaluje po jednym akumulatorze na ucho. Same poduszki są pokryte mięciutkim welurem, po założeniu na głowę tłumienie pasywne jest właściwie żadne, ponieważ to jedyny w tym teście model otwarty - ale za to jaki wygodny! Pozostała część nauszników również przyjemna w dotyku, bardzo gładka - jak lakier samochodowy. Są dwie regulacje na obudowie: głośność i balans (!).

Teraz słów kilka o stacji dokującej, będącej zarazem wieszakiem, nadajnikiem i ładowarką. Miałem pewne obawy co do jej stabilności (podstawka bardzo wąska), ale całość jest tak wyważona, że bez przypadkowego pociągnięcia za przewód zasilający o przewróceniu raczej nie ma mowy. Od tyłu niemal to samo co u Philipsa - 2 gniazda RCA (L+P), wejście audio 3,5 mm, przełącznik 0 lub -8 dB (zależnie od tego, czy sygnał będziemy ciągnąć z wyjścia słuchawkowego, czy wyjść RCA).

Ścienny zasilacz uniwersalny ma wymienne końcówki (europejską, brytyjską, amerykańską, australijską). W komplecie znajdziemy nieco ponaddwumetrowy przewód sygnałowy z wtykami 3,5 mm na obydwu końcach, przejściówkę 3,5-mm na 2 x RCA, przejściówkę na 6,3 mm, instrukcję obsługi (po polsku na CD).

Brzmieniowo Sennheiser RS 180  to słuchawki pod każdym względem z innej bajki - jako konstrukcja otwarta mają tę słabość, że nie potrafią "przywalić", gdy w filmie pojawiają się wybuchy - po prostu fala uderzeniowa, jaka powstaje w konstrukcjach zamkniętych, tutaj się rozprasza, ale przy "normalnej" muzyce robi się wręcz cudownie. Kreują przestrzeń, są melodyjne, a przy tym neutralne.

Koncert Led Zeppelin "Celebration Day" (jeden z najlepiej zrealizowanych koncertów na BluRay i CD ostatniego roku) po prostu nie pozwolił mi się oderwać od słuchania, muzycy po latach przerwy we wspólnym graniu wspięli się na szczyty wirtuozerii, a słuchawki godnie im w tym partnerowały. Kilka kolejnych płyt tylko utwierdziło mnie w przekonaniu, że jest to konstrukcja do oglądania koncertów (i słuchania bezprzewodowego muzyki) z opcją oglądania filmów, a nie na odwrót. Gdy na koniec zaśpiewała Adele z "Live at the Royal Albert Hall", świat zrobił się piękniejszy.

Transmisja sygnału

Ostatnim razem, kiedy miałem słuchawki telewizyjne na głowie, wykorzystywały one podczerwień (jak pilot) do komunikacji ze stacją bazową; trzeba się było ustawić w kierunku nadajnika i nie wolno było machać łapami, żeby nie urwać transmisji. No i wtedy pojęcie "stosunek sygnału do szumu" było w zasadzie umowne - chodziło raczej o stosunek szumu do sygnału. Teraz jest cyfrowo-radiowo-bezszelestnie.

Słuchawki "stacjonarne" są przeznaczone do użytku domowego i nie ma od tej reguły wyjątków, ponieważ do działania wymagają stałego podpięcia do sieci 220 V poprzez ścienną ładowarkę. Niezależnie od wyglądu, stacje "dokujące" pełnią trzy funkcje - bezpiecznego miejsca, do którego (i z którego) pobieramy słuchawki do użytku, służą do spokojnego ładowania (ok. 24 godz. za pierwszym razem) i podtrzymywania napięcia w akumulatorach, tak by w każdej chwili były gotowe do użycia, wreszcie są nadajnikiem fal radiowych odbieranych przez elektronikę wbudowaną bezpośrednio w słuchawki.

Wykorzystywane częstotliwości to albo pasmo UHF (zwykle przesył niższej jakości podatny na zakłócenia, interferencje i wygaszanie fal - wybieramy spośród trzech częstotliwości szukając pustego okienka), albo pasmo, z którego korzysta Bluetooth (nieco bardziej odporne na zakłócenia, ale nie ma tu reguły).

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry
SENNHEISER RS 180
Produkowany Tak
Typ Otwarte
Poduszka Wokółuszne
Masa 179
Impedancja (Ω) b.d.
Pasmo przenoszenia (Hz) 18-21 000
Ergonomia Konstrukcja otwarta, a w połączeniu z welurem poduszek zapewnia najwyższy komfort, choć już bez izolacji.
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
SENNHEISER testy
ATH-ANC900BT
AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC900BT
Słuchawki

Audio-Technica świetnie sobie radzi - nie zapomina o audiofilach ceniących wysokiej jakości domowe, przewodowe słuchawki, ale też szybko reaguje na rynkowe trendy. W ofercie są więc zaawansowane słuchawki bezprzewodowe, a Audio-Technica ATH-ANC900BT to model najnowszy i obecnie najdroższy wśród konstrukcji z systemem aktywnej redukcji hałasu.

Viso HP70
NAD
Viso HP70
Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Space One Wireless
KEF
Space One Wireless
Słuchawki

Najświeższe i najbardziej luksusowe propozycje słuchawkowe KEF-a zostały wyróżnione w specjalny sposób - znakiem Porsche Design Sound. Tak, to ten Porsche, którego studio projektowe daje wsparcie różnym "inicjatywom" - torebki, zegarki, smartfony... Pod szyldem PD KEF oferuje obecnie trzy modele: douszne Motion One, nauszne Space One i ich wersję bezprzewodową Space One Wireless.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu