AKG K545

AKG
K545

Słuchawki

Wygląda na to, że fi rma dała się wkręcić w spiralę corocznego wymieniania modeli. Pomimo pewnego braku spójności w numeracji, "545-tki" weszły na rynek jako następca pary K550 i K551.

AKG trzyma się koncepcji okrągłych muszli, różnicując ich wielkość zależnie od półki cenowej - ponieważ tutaj znajdujemy się w środku oferty, zatem i muszle są średniej wielkości. Możemy je uznać za wokółuszne, o ile zignorujemy sam dół ucha, który już się nie zmieści - na szczęście nie powoduje to żadnego dyskomfortu, bowiem pady są wykonane z tak delikatnego materiału, iż po chwili przestajemy zwracać uwagę na to drobne "przydepnięcie".

Miłym drobiazgiem są czytelne oznaczenia L i R nadrukowane na siatce wewnątrz muszli AKG K545 - z konstrukcji nie zawsze w jasny sposób wynika (zwłaszcza, gdy muszle są okrągłe), który kanał jest który (nie wszyscy producenci trzymają się niepisanego standardu instalowania gniazd w lewej muszli).

Kolejnym dodatkiem jest dostarczenie w komplecie dwóch przewodów, przy czym jeden realizuje standard Apple (z mikrofonem i sterowaniem), ale drugi też ma mikrofon (bez sterowania), który powinien współpracować z większością współczesnych smartfonów. Piszę "powinien" zamiast "współpracuje", ponieważ bez sprawdzenia, jak jest w rzeczywistości, lepiej sprawy nie przesądzać. Jest jeszcze przejściówka na 6,3 mm, ale w tym miejscu firma zaliczyła drobną wpadkę - przejściówka nie kontaktuje idealnie i do uzyskania prawidłowego sygnału musiałem wyciągać z niej wtyk 3,5 na grubość paznokcia.

Pałąk słuchawek AKG K545 to elastyczna stalowa blaszka o szerokości 3,5 cm z czytelnie nadrukowanymi oznaczeniami rozciągnięcia. To też niby drobiazg, ale gdy słuchawki z każdej strony można ustawić w 12 różnych położeniach, to zamiast zgadywać, kiedy są symetrycznie ustawione, wystarczy rzut oka.

Ciekawie opracowano zawiasologię - pierwsza para to masywne, ciasno spasowane metalowe osie pozwalające na ruch w płaszczyźnie pionowej (nie ma obawy, że podczas podskakiwania czy kręcenia głowy je strącimy); druga - kojarzy się z jednostronnymi zawieszeniami współczesnych motocykli. Wygląda to bardzo nowocześnie i działa bez zarzutu.

50-mm przetworniki poznaliśmy już w K550/K551. Udoskonalono za to komory za przetwornikami, aby poprawić jakość niskich tonów. Drugim powodem wprowadzenia nowego modelu była zmiana kolorystyki - pojawił się turkus i pomarańcz na kapslach oraz końcówkach przewodów.

Odsłuch

Mimo że AKG K545 słuchałem dość długo, a może właśnie dlatego, zamiast odwoływać się do wielu konkretnych utworów, pozwolę sobie na uogólnienie, które i tak wyczerpie temat. Brzmienie neutralne, zrównoważone, klarowne... robi się nudno... i gdy już się zrelaksujemy, gdy już zaczynamy przysypiać, słuchając np. Berlioza symfonii "Fantastycznej", nagle pojawiają się kotły, które natychmiast stawiają na nogi, budząc nas z jesiennego letargu. Za audiofilską poprawnością (polityczną również) czai się tygrys z pazurami, który potrafi ryknąć i drapnąć prosto w ucho.

Waldemar (Pegaz) Nowak

Parametry

AKG K545

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 281,5
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-25 000
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 100 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Cztery schematy kolorystyczne – czarny, biały, czarny z akcentami pomarańczowymi lub turkusowymi. Nowoczesne w formie, z ciekawym jednostronnym zawieszeniem muszli, wyglądają na wyjątkowo trwałe.
 • Brzmienie: Zrównoważone, neutralne, nieegzaltowane, ale z dużym zapasem dynamiki i detaliczności, uruchamianym przez wymagające tego nagrania i muzyczne momenty.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL
E55BT

JBL E55BT

Z witryny internetowej JBL-a spoglądają młodzi ludzie, otoczeni kolorowym, przenośnym sprzętem audio. Wzornictwo E55BT t...