Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

HiFiMAN HE-400

HiFiMAN HE-400

Do zakupu tych słuchawek nie zachęca opakowanie - bardziej przaśnego w tym teście nie ma. Ani też ich atrakcyjny wygląd, bo ten odważnie wymyka się wzorcowi uniwersalnego piękna. HiFiMany kupuje się ze względu na ich konstrukcję i brzmienie.

W komplecie otrzymujemy welurowy worek, przejściówkę na 6,3 mm i 3-metrowy kabel, zakończony z jednej strony wtykiem 3,5 mm, a z drugiej rozwidla się on do obydwu muszli i jest zakończony przykręcanymi końcówkami. Tworzywo, którym jest powleczony, nieźle tłumi wszelkie szurania, ale tym, co wzbudza moje wątpliwości, są owe wystające terminale do przykręcania - czułbym się spokojniejszy, gdyby przewód zakończony jak u Denona (mono-jackami) wchodził do wewnątrz, tym bardziej, że jest na to sporo miejsca. Gdzie sobie przykręcimy końcówkę kanału lewego, tam będzie lewy, gdzie prawy, to prawy...chodzi o to, że z samej konstrukcji mechanicznej nie wynika ani trochę, która muszla jest która - słuchawki są całkowicie "odwracalne".

HiFiMAN HE-400 mają skuteczność na poziomie 92,5 dB, więc na tle typowych słuchawek - bardzo niską, ale wśród planarnych słuchawek HiFi- Mana to wynik najlepszy. Dlatego producent odważył się rekomendować je do współpracy ze sprzętem przenośnym, co wspiera też niska impedancja. Mimo wszystko, to już mezalians, chociaż rozumiem "uwarunkowania rynkowe".

Kolejna firma produkująca zacne, a nawet egzotyczne słuchawki, namawia do ich używania z iPodami - skoro większość klientów myśli o takim zastosowaniu słuchawek, to trzeba "wyjść naprzeciw". Coś tu jest jednak nie tak, geneza tej konstrukcji była chyba inna, skoro w komplecie dostajemy jeden 3-metrowy przewód. Trzeba go zawinąć trzy razy wokół szyi i wtedy możemy wyjść na miasto. W dodatku są to słuchawki otwarte. No i wyglądają... na zdecydowanie nieprzenośne.

Pokazać się w czymś takim to już ekstrawagancja nawet w czasach rozpasania - i może o to chodzi, aby wciąż przekraczać granice. Ale może o coś zupełnie innego - o domowe odsłuchy ze źródeł przenośnych, jakie produkuje też HiFiMan, np. HM-602, a określenie ich jako iPody było jedynie "skrótem myślowym". W gruncie rzeczy z idei, którą reprezentują same słuchawki, a nie wskazówki producenta, bardzo się cieszę - oto rasowe "nauszniki" domowe, duże, wygodne i z niekonwencjonalnymi przetwornikami.

Nie wszystkie buty muszą nadawać się do biegania, nawet w czasach pospolitego ruszenia narodu do maratonów.

Odsłuch

Przesiadka z potężnie brzmiących Denonów była jak zimny prysznic - skrajnie inny przekaz, zupełnie inny styl. Pomimo zapewnień producenta o ich uniwersalności, na pewno są mniej tolerancyjne wobec niedostatków w mocy wzmacniacza. Co więc dostajemy w zamian?

Najpierw objawia się świetlista, szczegółowa i miła dla ucha góra, która nie wyostrza detali, tylko je elegancko wyodrębnia, nadaje im plastyczności, a zarazem spaja w całym przekazem. Po drugie, otacza nas przestrzeń, scena jest szeroka i głęboka. Trzecią specjalną cechą jest zupełnie inaczej skonfigurowana dynamika - brzmienie jest swobodne i jednocześnie subtelne; wolumen pozornych źródeł spory, ale ich nasycenie nie jest bardzo wysokie, nie ma w tym graniu żadnej nerwowości ani wysokiego napięcia - jest zwinność i zwiewność.

Słuchawki nie ścigają się, nie atakują, a przede wszystkim nie ładują basem, po prostu "sobie" grają. Można to nazwać wysoką kulturą, albo odebrać jako niedostatek energetyczności, bo faktycznie, HiFiMany nie są żywiołowe. Słuchając takich wokali jak Enya, zanurzamy się w jakieś anielskie rejony niedostępne dla zwykłych (dynamicznych) śmiertelników.

Jest ciepło i w jakimś sensie bezpiecznie. Słuchając ciężkich brzmień Metalliki... można powiedzieć na obronę, że słychać wtedy to, co normalnie jest zagłuszone przez ciężki bas, jednocześnie okazuje się, że to, co z niego teraz zostało, po pewnym "odchudzeniu" też jest bardzo ciekawe - szarpnięcia, artykulacja, dużo detalu, którym zwykle nazywamy dźwięki wysokotonowe, a nie podejrzewamy, jak wiele dzieje się niżej. Po okresie adaptacji do "400-tek" przesiadka na słuchawki z mocniejszym dołem wcale nie była bardzo przyjemna. Nie oceniajcie tych słuchawek po 2-minutowym odsłuchu.

HiFiMAN HE-400 łączą w sobie szczegółowość T 70 z muzykalnością. Kto nie zatracił jeszcze dziecięcej radochy ze słuchania muzyki jako takiej, nie utożsamia muzyki z mocnym basem i tylko bardzo głośnym graniem, wreszcie, kto jest gotów zaakceptować nieco "buraczany" wygląd... ten może skorzystać z techniki planarnej. Jeżeli macie okazję ich posłuchać, koniecznie dajcie im (i sobie) szansę na poznanie, a może i na dłuższe pożycie. Słucham teraz wcale nieaudiofilskich delikatesów, ale Deep Purple "In Rock" i nie mogę się nasłuchać - tyle tam się dzieje.

Waldemar (Pegaz) Nowak

HiFiMAN HE-400

  • Produkowany Tak
  • Typ Otwarte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 440
  • Impedancja (Ω)* 35
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-35 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 1 900 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wygląd dość spartański, technika bardzo ambitna - przetworniki planarne. W użytkowaniu - gniotsa nie łamiotsa
  • Brzmienie: Lekkość, rozdzielczość, szybkość, przejrzystość, a do tego płynność i muzykalność. Nie grzmocą, ale mogą zagrać głośno. I nawet lepiej grają głośno niż bardzo cicho.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Audio-Technica traktuje słuchawki bezprzewodowe z powagą i - mimo swoich audiofi lskich tradycji - nie lekceważy transmi...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio