DENON AH-MM300

DENON
AH-MM300

Słuchawki

Od dłuższego czasu Denon konsekwentnie rozszerza gałąź produktów okołomobilnych i komputerowych, która roztacza się również na obszar słuchawek. W połowie grudnia ubiegłego roku firma uzupełniła serię Music Maniac o trzy nowe modele słuchawek: wokółuszne AH-MM400 oraz dwie mniejsze konstrukcje nauszne - AH-MM200 oraz właśnie AH-MM300. Wraz z nowymi produktami pojawił się także techniczny, wysublimowany styl oparty na połączeniu srebra z czernią, metalu z plastikiem. Taki jest np. najnowszy przenośny przetwornik DA-10, do którego wprost idealnie pasują nowe słuchawki.

Denon AH-MM300 - wzornictwo

Denon AH-MM300 to jeden z najmniejszych modeli w tym teście, może stanąć w szranki w jednej kategorii wagowo-rozmiarowej z P5 B&W.

Słuchawki Denona wyróżniają się płaskimi, płytkimi muszlami. Miękką skórę wypełniono na obwodzie gąbką, a sam środek łatwo się ugina, przez co ucho delikatnie wsuwa się w objęcia muszli. Mimo niewielkich rozmiarów, a w związku z tym bardziej ograniczonych (względem modeli wokółusznych) możliwości tłumienia hałasów z zewnątrz, jest pod tym względem zaskakująco dobrze. Poduszki działają jak gruba uszczelka z efektem pamięci, łatwo dopasowują się do nierównomierności ucha.

Tylne "kapsle" poduszek ozdobiono metalowymi płytkami z logo firmy, a otaczającą je obudowę wykonano z czarnego tworzywa, które wzmocniono włóknami szklanymi, uzyskując w ten sposób optymalne tłumienie drgań. Wewnątrz komór pracują 40-mm przetworniki.

Muszle zainstalowano na aluminiowych, satynowych elementach, dzięki czemu ta część konstrukcji jest bardzo sztywna, a całe słuchawki pozostają lekkie i poręczne. Połączenie z pałąkiem zapewnia obrotowy (90 stopni) przegub, odpowiedzialny także za składanie słuchawek.

Denon AH-MM300 - przetworniki

Krótkie odcinki przewodów (do połączenia obydwu przetworników, kabel dołączamy tylko z jednej strony) są wykończone materiałową plecionką. Podobnym materiałem obszyto wewnętrzną część pałąka, natomiast od góry jest on pokryty skórą.

Kabel sygnałowy ma typowo "mobilną", czyli umiarkowaną długość, umocowano na nim sterownik (trzy przyciski) w standardzie urządzeń Apple. Na dolnym poziomie opakowania znajdziemy jeszcze drugi przewód o tej samej długości, ale już bez sterownika, a także przejściówkę ze standardu 3,5 mm na 6,3 mm, oraz miękki woreczek transportowy. Słuchawki są bardzo delikatne dla uszu, nie ściskają ich przesadnie.

Mimo skromnych rozmiarów, przewidziano bardzo duży zapas regulacji pałąka - przy maksymalnym wysunięciu, ponad głową zostawała mi jeszcze dość spora przestrzeń.

Warto podkreślić, że takiej sztuki nie można było wykonać w przypadku niektórych dużych modeli wokółusznych. Z drugiej strony, niewielka masa ("300-tki" ważą niecałe 200 g), wąski pałąk, delikatny uścisk i niewielkie pady to zestaw cech, który nie pozwoli nam wykonywać gwałtownych ruchów głową, bowiem słuchawki mają tendencję do łatwego zsuwania się, zwłaszcza do przodu. Denon przygotował specjalną aplikację Denon Audio (dla smartfonów i tabletów) z funkcją odtwarzacza i rozbudowanym (1000-pasmowym) korektorem EQ.

Mimo niewielkich rozmiarów, słuchawki pasują na każdą głowę, zakres regulacji pałąka jest bardzo duży.

Mimo niewielkich rozmiarów, słuchawki pasują na każdą głowę, zakres regulacji pałąka jest bardzo duży.

Odsłuch

Jeśli odruchowo i niedbale "zarzucimy" Denony AH-MM300 na głowę, dźwięk będzie równie niedbały, skryje wyższe rejestry, będzie przebasowiony, mrukliwy i mroczny. Poduszki mają szereg wyciętych promieniście otworów - większych w centrum, mniejszych dalej - przez które przenika dźwięk. Dodatkowo ułożona na obrzeżach gąbka skutecznie wszystko tłumi. Wystarczy zatem, że ucho nie "usadowi się" dokładnie w środku, a efekt będzie mizerny.

Dopiero optymalnie ustawione Denon AH-MM300 pozwalają cieszyć się dobrą równowagą i, tak jak obiecuje producent, zbliżoną do liniowej charakterystyką przetwarzania. Nie da się jednak uciec od wrażenia, że jest to wciąż dźwięk skłaniający się raczej ku niskim częstotliwościom.

Słuchawki Denona podkreślają puls gitary basowej, ale wcale nie ginie w tym środek pasma, który jest gęsty, soczysty i bliski. Góra pasma, dla której kluczowe jest optymalne ułożenie słuchawek, może być w najlepszym razie czysta, gładka, ale zawsze będzie cicha i przymknięta.

Denon AH-MM300 kompaktową formą, mechanizmami składania, typem przewodu i sterowaniem aż proszą się o towarzystwo urządzeń mobilnych i dobrze się z nimi komponują. Nasycony i delikatny w wyższych rejestrach dźwięk łaskawie traktuje zarówno słabszej jakości źródła, jak i same nagrania. Co prawda w ten sposób uśrednia, ale z dobrym skutkiem dla przyjemności słuchania muzyki, a nie "monitorowania".

Radosław Łabanowski

Parametry

DENON AH-MM300

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 195
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-40 000
 • Ergonomia Lekkie i bardzo delikatnie leżące na głowie, dobrze przygotowane do współpracy ze sprzętem przenośnym, wsparte firmową aplikacją dla smartfonów i tabletów.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 350 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Małe, ale efektowne słuchawki w nowoczesnym stylu.
 • Brzmienie: Gęste i ocieplone, z rytmicznym pulsem basu i delikatną górą.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Nagrody EISA zdobywają coraz większe znaczenie, jako że nasze grono poszerza się o ekspertów z całego świata, a nie tylko z Europy. W tym roku przedstawiamy ponad 30 nagród dla urządzeń stereo i wielokanałowych, high-endowych i budżetowych. Kolumny, słuchawki, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...