ULTRASONE Performance 880

ULTRASONE Performance 880

"880-tki" są wśród trzech modeli nowej serii Performance tym najdroższym, chociaż wszystkie wyglądają niemal identycznie. Nie są to słuchawki bardzo ciężkie (270 g), wykonano je w większości z plastiku, ale kluczowe elementy (mechanizmy regulacyjne i przeguby) są metalowe. "880-tki" to konstrukcja zamknięta o ciekawej kompozycji, tylne części muszli "przekrojono", łącząc materiał imitujący powierzchnię gumową i "ciekły metal".

Charakterystycznym elementem nowego stylu Ultrasone jest wcinające się od góry w muszle mocowanie do pałąka (w ten sposób zaprojektowano także znacznie droższe słuchawki z serii Edition). Muszle są bardzo obszerne (to prawdziwe słuchawki wokółuszne), nigdzie nie uwierają ani nie ściskają. Dość cienkie poduszki mogą co najwyżej powodować, że ucho oprze się o materiał separujący komorę od przetwornika. Regulacja pałąka ma bardzo duży zapas "od góry", rozciągnięta do maksimum zostawiała w moim przypadku sporo wolnego miejsca.

Użytkownicy słuchawek nausznych (i wokółusznych) dzielą się na zwolenników poduszek skórzanych i welurowych. Obydwa warianty mają swoje wady i zalety, ale tym razem nie jesteśmy skazani na jedną opcję - Ultrasone Performance 880 są sprzedawane w komplecie z dwoma parami wymiennych poduszek. Zainstalowane fabrycznie elementy ze skóry można łatwo zdjąć i zastąpić welurowymi.

Pałąk w górnej części obłożono gumowanym materiałem, od strony głowy wykończono miękką skórą, a wewnątrz wzmocniono prawdopodobnie konstrukcją metalową. Całość ukształtowano jednak małym promieniem, więc przy zakładaniu słuchawek trzeba użyć sporo siły. Oznacza to, że "880-tki" na pewno z głowy nie spadną... trzymają się jej naprawdę solidnie.

Gwarancją uniwersalności jest system wymiennych kabli. Specjalny 2,5-mm wtyk z mechanizmem zatrzaskowym umieszczono w lewej muszli. Mamy do wyboru dwa kable - ten do sprzętu przenośnego o długości 120 cm - jednoprzyciskowy, uniwersalny pilot. Zewnętrzna izolacja jest w dotyku gładka, choć efektownie imituje materiałową plecionkę.

Pochwały należą się też za kątową 3,5-mm wtyczkę, której korpus wykonano z metalu. Dłuższy przewód ma 3 m, klasyczną konstrukcję, 3,5-mm wtyk, ale z nakręconą przejściówką na 6,3 mm.

Nieodłącznym elementem słuchawek Ultrasone jest fi rmowy system S-Logic, tutaj w wersji Plus. Przed membranami przetworników (40 mm) umieszczono specjalny element dyfuzyjny (widać go przez szarą siateczkę ochronną), który ma zamienić typowy dla słuchawek dźwięk "w głowie" na bardziej naturalną, właściwą kolumnom głośnikowym przestrzeń.

W komplecie dostajemy neoprenowe, zasuwane etui z mięciutką wyściółką. Jest płaskie, bo słuchawki wyposażono w nowy mechanizm składania, pozwalający obracać muszle o 90 stopni, dzięki czemu forma na czas transportu staje się kompaktowa, a etui łatwo chwycić i bezpiecznie wsunąć np. do plecaka.

Odsłuch

Ultrasone tworzą w tym teście - wraz z Grado i Sennheiserem - parę modeli, których priorytety krążą wokół możliwie najbardziej neutralnej, liniowej prezentacji. Różnica między Momentum 2 a Performance 880 polega na tym, że te drugie grają spokojniej i nieco cieplej. Nie jest to osiągane wyraźnymi zmianami zasadniczej charakterystyki częstotliwościowej (może z wyjątkiem naprawdę minimalnego przydymienia góry), lecz w sferze barwy, gdzieś w głębszych warstwach.

Ultrasone Performance 880 nie grają tak analitycznie jak Grado, a mimo to wciąż imponują porządkiem i świetnymi proporcjami, wcale nie skupiając się na tonach średnich. Nie walczą o wydobycie każdego szczegółu, nie szukają największych muzycznych emocji w samym szarpaniu strun, lecz zapewniają wysoki stopień wiarygodności każdego dźwięku. Nie imponują dynamiką, nie jest to brzmienie na sterydach. Łączą naturalność z płynnością, grają zwyczajnie ładnie, normalnie... bez żadnego efekciarstwa i napięcia.

Niskich tonów jest akurat, dobrze rysują rytm, schodzą dość nisko, z niczym nie przesadzają. Nie wpadają w żadną skrajność, mają przyjemny, pulsujący charakter.

Mimo swojego "zwyczajnego" brzmienia, jest w nich coś... nadzwyczajnego, co przejawia się tym, że po dłuższej sesji z Ultrasone Performance 880 przejście na jakiekolwiek inne słuchawki nie jest łatwe, ponieważ wydaje się oczywistą utratą owego spokoju i naturalności.

Radosław Łabanowski

ULTRASONE Performance 880

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 274
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Pasmo przenoszenia (Hz) b.d.
 • Ergonomia Mocno i trwale leżą na głowie. Składają się do kompaktowych rozmiarów, dwa zestawy kabli, eleganckie etui - wyposażenie na każdą okazję.
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 1 490 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Masywne, techniczne i nowoczesne, w kluczowych miejscach metal dla trwałości i precyzji regulacji, firmowy system przestrzenny S-Logic Plus.
 • Brzmienie: Neutralne, spokojne, pozornie nieangażujące, ale potrafi wciągnąć w swój uporządkowany świat.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - listopad 2017

Strefa Magazynu

Audio 11/2017

Rynek audio zmienia się szybko i podąża w różnych kierunkach. Zmiany te czasami zaskakują nawet ekspertów i najbardziej doświadczone firmy, dlatego nie chcąc zostać w tyle, coraz częściej reagują one jak najszybciej.

Odbierz prezent

Zamów prenumeratę miesięcznika
Audio, a otrzymasz wybraną
przez siebie płytę z naszej kolekcji!
FOCAL Listen

FOCAL
Listen

Focal zaangażował się w projektowanie słuchawek już kilka lat temu, odnosząc natychmiastowy sukces po wypuszczeniu model...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio