FINAL AUDIO DESIGN Pandora Hope VI

FINAL AUDIO DESIGN
Pandora Hope VI

Słuchawki

Są wciąż takie firmy na rynku audio, o istnieniu których wcześniej nie słyszeliśmy, a mogą się one poszczycić długoletnią historią. Taką tajemniczą marką z ponadczterdziestoletnim stażem jest japoński Final Audio Design. Trudno w dwóch zdaniach streścić dokonania producenta, bo na przestrzeni lat zajmował się on już niemal wszystkim - gramofonami, wkładkami, wzmacniaczami, a nawet kolumnami. Można jednak przedstawić jego obecną specjalizację. To właśnie słuchawki.

 

Odsłuch

Czy dźwięk ze słuchawek Final Audio Design Pandora HopeVI jest trochę jak z puszki Pandory? Faktycznie, informacji nie brakuje, ale nie jest to lawina problemów. Przekaz jest bardzo różnicujący i szczegółowy. W tym rozpędzie i odsunięciu wszelkich zasłon przypomina działanie niektórych słuchawek Grado. W przypadku FAD ogólnie podobny efekt osiągnięto jednak innymi środkami.

W umiarkowanym stopniu uczestniczy w tym sama góra pasma, której nie brakuje, ale ma raczej ciepły i zaokrąglony charakter. To swoją drogą pouczające, jak dużo można uzyskać w sferze komunikatywności, wcale nie eksploatując wysokich tonów. Może to i najprostszy sposób, aby podkreślić detale, ale najmniej wyrafinowany i wypaczający prawdziwe bogactwo wielu dźwięków i nagrań, wymagające staranniejszego i delikatniejszego wglądu w całe pasmo.

Słuchawki Final Audio Design Pandora HopeVI

Słuchawki Final Audio Design Pandora HopeVI

Jednak Pandora nie ucieka też do subtelności, a wręcz przeciwnie - odważnie prezentuje zakres, z którego do brzmienia często trafia sporo nerwowości. Wyższy środek (kilka kiloherców), jest uprzywilejowany, na szczęście nie korzysta z tej sytuacji w sposób wprost agresywny, a przede wszystkim nie jest jednostajny i "dzwoniący" na jedną nutę. Bardzo dobra rozdzielczość pozwala obserwować i cieszyć się z dużej palety wybrzmień, które gdzie indziej albo schodzą na drugi plan, albo są ujednolicane.

Po drugiej stronie średnicy jest ciszej, spokojniej, przydałoby się tutaj trochę więcej substancji, muzyka czasami traci siłę, ale nie traci komunikatywności. Cały dół pasma jest grany oszczędnie, ale sam bas jest co najmniej czytelny, rzeczowy i "konstruktywny" - związany z muzyką, dodaje od siebie odpowiednią dawkę dynamiki i rytmu. Żadnej tłustości i przydługich niskotonowych kwestii - tyle, ile trzeba, ile było w nagraniu, raczej odrobinę mniej, niż więcej. Z tej mieszanki wyłania się brzmienie rześkie i lekkie. Tym samym Pandory wyłamują się ze zwyczajów słuchawek zamkniętych, stylem grania są bliższe temu, co znamy z konstrukcji otwartych.

Radosław Łabanowski

Parametry

FINAL AUDIO DESIGN Pandora Hope VI

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 480
  • Impedancja (Ω)* 8
  • Sterowanie (podst./MFI/Android) nie/nie/nie
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

  • 2 900 zł

Marka FINAL AUDIO DESIGN

Pozostałe produkty marki

Nasza ocena

  • Wykonanie: Konstrukcja pełna niespodzianek, nietypowy układ z dwoma przetwornikami, waga ciężka.
  • Funkcjonalność: Mocno trzymają się głowy. Wyjątkowo niska impedancja.
  • Brzmienie: Bardzo szczegółowe, lekkie, chociaż bez eksponowania wysokich tonów, bas szybki i rzeczowy.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...