Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

SENNHEISER HD630VB

SENNHEISER HD630VB

Pomimo rosnącej konkurencji, pozycja Sennheisera wydaje się niezagrożona. Nie dzieje się tak tylko dzięki sile renomowanej marki - producent jest bardzo aktywny, obudził się kilka lat temu z lekkiego letargu i wziął do roboty, zrozumiawszy, że nie da się w nieskończoność bazować na legendzie HD600. Co dwa, trzy miesiące słyszymy o nowych modelach.

Najważniejszym miejscem na anonsowanie nowości jest dla Sennheisera IFA. Na początku września bieżącego roku pokazano tam model HD630VB - słuchawki, w których starano się połączyć dwa światy: mobilnego i domowego Hi-Fi. Słuchawki zapakowano w pokaźny karton, sugerujący gabarytami i masą typowy, duży model Hi-Fi. Potwierdza to także obszerne, sztywne i eleganckie etui, w którym moglibyśmy słuchawki wrzucić do szuflady. Sam model też jest duży i jeden z cięższych, z jakimi się spotkałem - waży aż 400 g. Jak dotąd to słuchawki zdecydowanie domowe...

Obudowy muszli, widelce, na których zawieszono muszle, mechanizmy przegubów, wewnętrzne elementy pałąka, a nawet regulacje (o których za moment) - wszystko jest metalowe i solidne.

Pałąk pokryto gumowanym tworzywem, a w kluczowych, wewnętrznych fragmentach uzupełniono go paskiem miękkiej, syntetycznej skóry; skórzane są także poduszki. Sennheiser podkreśla konieczność efektywnej izolacji od zewnętrznych źródeł hałasu, co w przypadku słuchawek Sennheiser HD630VB jest realizowane bez asysty układów elektronicznych, stąd też wybór konstrukcji zamkniętej. Muszle są ogromne - to słuchawki bezkompromisowo wokółuszne. Mechanizmy regulacyjne to klasyczne rozsuwanie wewnętrznej "szyny" pałąka, przegub umożliwia obracanie muszli o 90 stopni.

Aby zapewnić kompatybilność sterowania zarówno z urządzeniami Samsung Galaxy, jak i Apple, dodano przełącznik trybów pracy.

Aby zapewnić kompatybilność sterowania zarówno z urządzeniami Samsung Galaxy, jak i Apple, dodano przełącznik trybów pracy.

Ucho oddzielone jest od przetworników miękką, czerwoną tkaniną. Przewód wyprowadzono z jednej z muszli i zamocowano na stałe, długość 120 cm i zakończenie wtykiem mini-jack to kolejne nawiązanie do sprzętu mobilnego. Na przewodzie zainstalowano coś w rodzaju pilota, ale nie ma on żadnych przycisków, a jedynie szczelinę prowadzącą do ukrytego wewnątrz mikrofonu. Po podłączeniu słuchawek Sennheiser HD630VB do smartfona będzie można w ten sposób nie tylko słuchać muzyki, ale także porozmawiać.

Smartfonom a także tabletom i przenośnym odtwarzaczom dedykowano trzy przyciski wtopione w tylną obudowę jednej z muszli. Klawisze umożliwiają regulację głośności (góra/ dół) oraz zatrzymanie/wznowienie muzyki i odebranie połączenia.

Nieopodal kabla sygnałowego znajdziemy miniaturowy przełącznik oznaczony "iG"; Sennheiser od zeszłego roku "romansuje" z Samsungiem (w ramach serii sprzętu przenośnego Galaxy), sporo słuchawek dostosowano (w zakresie sterowania) do wymogów smartfonów i tabletów koreańskiego producenta. Nie można było jednak zapomnieć o ogromnej rzeszy posiadaczy urządzeń "i" Apple, a problem niekompatybilności tych dwóch systemów sterowania rozwiązano właśnie przełącznikiem trybów pracy. Słuchawki mają impedancję znamionową równą 23 ohm, co również zbliża je do sprzętu przenośnego.

W zewnętrzną krawędź prawej muszli wkomponowano jeszcze coś wyjątkowego - pokrętło, za pomocą którego można regulować natężenie niskich częstotliwości. To unikalny układ, zwłaszcza że słuchawki nie są aktywne; obwód został dostrojony do 50 Hz, a regulacja działa w zakresie 5 dB.

Odsłuch

Nie będzie chyba zaskoczeniem, że Sennheisery HD630VB to słuchawki grające pod każdym względem co najmniej poprawnie. Ich największą obiektywną zaletą jest bezbłędne zrównoważenie. Całe pasmo jest nie tylko wyrównane, ale i stabilnie nasycone, przez co barwa zawsze okazuje się naturalna, znajoma, potrafi być ciepła, ale i wyrazista. Muzyka przedstawiana jest w sposób jednocześnie głęboki, dokładny i kulturalny.

Pewnie jest to związane z doskonałą pasywną izolacją, ale wcale nie wszystkie konstrukcje zamknięte to potrafi ą - HD630VB zapewniają komfort zanurzenia się w dźwięku i odcięcia od zewnętrznego świata. Sennheisery potrafi ą zagrać zdecydowanie, ale i subtelnie; co ciekawe, wcale nie faworyzują muzyki akustycznej, wyjątkowo dobrze zabrzmiała elektronika, trochę ocieplona i oswojona, ale nietracąca wyrazistości.

Unikalną cechą Sennheiserów jest układ pozwalający na (subtelną) regulację poziomu niskich rejestrów.

Unikalną cechą Sennheiserów jest układ pozwalający na (subtelną) regulację poziomu niskich rejestrów.

Odczuwalna miękkość i powściągliwość (zwłaszcza w odniesieniu do euforycznych Grado) nie zamyka nam dostępu do wysokich tonów, łagodnych i podanych w analogowej manierze; dźwięki często wychodzą z bardzo ciemnego tła.

Bas skrojono pod gust audiofilski, mimo teoretycznie sporego (+/- 2,5 dB) zakresu regulacji, jego działanie subiektywnie jest raczej subtelne, aczkolwiek stanowi odpowiedź na faktyczne potrzeby. Słuchawki nie brzmią ewidentnie nieprawidłowo w żadnej ze skrajnych pozycji, więc proszę się nie krępować i dobrać sobie bas "do smaku". Ja preferowałem ustawienie na ok. trzy czwarte.

Radosław Łabanowski

SENNHEISER HD630VB

 • Produkowany Tak
 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Wokółuszne
 • Masa 400
 • Impedancja (Ω)* 23
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-42 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) tak/nie/nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

 • 2 560 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Duże i ciężkie, zasadniczo domowe słuchawki Hi-Fi, ale pilot dla funkcji "mobilnych" został wbudowany w jedną z muszli.
 • Funkcjonalność: Mimo dużej masy, wygodnie leżą na głowie, oryginalny układ regulacji natężenia tonów niskich, zestaw dodatków właściwych dla słuchawek przenośnych.
 • Brzmienie: Zrównoważone, dokładne i ostatecznie dość łagodne. Regulator basu umożliwia dopasowanie jego poziomu do własnych upodobań, chociaż nie pozwala na szaleństwa.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - styczeń 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Po Świętach i Nowym Roku możemy być trochę ociężali, więc na początek proponuję lekki rozruch, bez napinania się na trudne wykłady teoretyczne i sążniste artykuły. Test dziesięciu modeli słuchawek w cenie 1000-2000 zł, a więc już dobrej klasy, które ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Audio-Technica traktuje słuchawki bezprzewodowe z powagą i - mimo swoich audiofi lskich tradycji - nie lekceważy transmi...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio