POLK AUDIO
UltraFocus 8000

Producent tej marki od wielu lat zajmował się zespołami głośnikowymi i głośnikami instalacyjnymi. Jeżeli taka fi rma wchodzi na rynek słuchawkowy, to zwykle ma w ofercie kilka modeli. Tymczasem Polk Audio proponuje ich kilkanaście.

Nasza ocena
Wykonanie
Ciężka, poważna konstrukcja. Dobre i efektowne materiały: aluminium, stal nierdzewna, kewlar, włókno węglowe. Dużo akcesoriów.
Funkcjonalność
Aktywna redukcja zakłóceń, ale bez możliwości odłączenia. Obsługa urządzeń iOS, Android. Szeroki wachlarz przejściówek, przewód główny jest długi i elastyczny.
Brzmienie
Niesłychanie dynamiczne, czyste, potężne, spektakularne.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Polk Audio UltraFocus 800 - akcesoria

W pudełku znajdziemy duży sztywny pokrowiec słuchawek Polk Audio UltraFocus 8000 wchodzą tam bez składania, wystarczy przekręcić muszle o 90 stopni), w komplecie jest ponadto siateczka na kabel i garść akcesoriów.

Przewód jest odłączany, ma 140 cm długości, micro-jack po stronie słuchawek i kątowy mini-jack do urządzenia. Obydwa wtyki są czteropolowe. Będziemy mogli obsługiwać urządzenia z iOS oraz klasyczne empetrójki. Przewód ma formę sprężystej tasiemki, dzięki czemu nie będzie się plątać.

W komplecie jest kilka adapterów: do Skype`a, telefonów Nokia oraz systemu w samolocie, są także redukcje z mini-jack na micro-jack i z mini- na standardowy jack 6,3 mm; jest też klips do przypinania kabla do ubrania. Słuchawki nie są ogromne, ale dość ciężkie - 360 g razem z bateriami.

Zasilanie jest potrzebne do systemu aktywnej redukcji szumów. Dwa ogniwa AAA ukryte pod plastikową przykrywką lewej muszli pozwalają na 40–60 godzin pracy. ANC jest funkcją obowiązkową - aby słuchać muzyki, należy słuchawki włączyć.

Startuje wówczas także ANC i nie można go dezaktywować. Przycisk zasilania jest mechaniczny, Polk Audio UltraFocus 800 nie wyłączają się więc automatycznie po czasie oczekiwania na sygnał. Trzeba więc pamiętać o wyłączaniu i na wszelki wypadek lepiej mieć pod ręką zapasowe baterie.

Polk Audio UltraFocus 800 - funkcje

Poszycie muszli i pałąka przygotowano z delikatnej, sztucznej skóry. Dopasowywanie jest łatwe, prowadnice wysuwają się z pałąka z optymalnym oporem, więc po ustaleniu pozycji nie będą się przesuwać. Muszle znakomicie obejmują uszy.

Na prawej muszli jest talerzyk, na obrzeżach którego ulokowano przyciski do obsługi zewnętrznych urządzeń. Można startować, pauzować i wybierać nagrania, aktywować i kończyć rozmowę telefoniczną.

Ciekawą funkcją jest przycisk do chwilowego wyciszenia muzyki i lekkiego wzmocnienia dźwięków z zewnątrz – ma to służyć porozumiewaniu się z otoczeniem.

Kolorem standardowym jest czarny, dostępna jest też brązowa wersja LE.

Centrum operacyjne słuchawek: panel z przyciskami do obsługi podłączonych iPhone`ów i Smartfonów. Nad okrągłym panelem z przyciskami znajduje się mechaniczny włącznik zasilania.

Centrum operacyjne słuchawek: panel z przyciskami do obsługi podłączonych iPhone`ów i Smartfonów. Nad okrągłym panelem z przyciskami znajduje się mechaniczny włącznik zasilania.

Odsłuch

Polk Audio deklaruje, że zastosowanie ANC poprawia dynamikę o 15 dB. Tego systemu nie można jednak odłączyć, więc nawet „na ucho” żadnej różnicy nie stwierdzimy, trzeba te obietnice brać "na wiarę". To jednak przestaje być takie ważne, gdy założymy UltraFocusy na głowę, bo ich dynamika robi piorunujące wrażenie. Naprawdę.

Największą przyjemność sprawiło mi słuchanie elektrycznych bluesowych nagrań Joe Bonamassy. Nie chodzi mi o artystę, ale o styl gry i rejestracji. Tam ciche pasaże i nastrojowe niuanse często są tłem, na którym dynamiczne zrywy mają robić spektakularne wrażenie.

Właśnie tak grają Polk Audio UltraFocus 8000; przykuwają słuchacza do szczególików, wprowadza nastrój, by później huknąć z największych armat.

W tym dynamicznym graniu UltraFocusów jest tyle swobody, lekkości i dystansu, że słuchacz nie jest przytłoczony. Brzmienie zachowuje muzykalność, zdecydowanie treść nagrań jest nadal pierwszą rzeczą, na które zwraca się uwagę.

Na tę dynamiczną doskonałość nakłada się bardzo dobra przestrzenność. Rozciągnięcie sceny zwiększa czytelność, w najmniejszym stopniu nie przeszkadza w koncentracjach energii. Bas jest głęboki i zniewalający, a do tego znakomicie kontrolowany. Moc będzie z wami.

Grzegorz Rogóż

Parametry
POLK AUDIO UltraFocus 8000
Produkowany Tak
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 360
Impedancja (Ω) 40
Sterowanie (podst./MFI/Android) -/tak/tak
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
POLK AUDIO testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta maj 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista kwiecień 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio maj 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio maj 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu