Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

JAYS U-Jays

JAYS U-Jays

Jays to szwedzki producent słuchawek, skoncentrowany na modelach przenośnych. Oferta obejmuje kilkanaście modeli, uwzględnia osobno wersje kompatybilne z iOS i Android.

Model u-Jays to konstrukcja zamknięta. Dostępny jest w dwóch opcjach, pasujących do różnych systemów operacyjnych, występuje też wariant bezprzewodowy z transmisją BT. Ponadto przygotowano kilka wersji wzorniczych; najbardziej klasyczne to całkowicie czarna oraz zupełnie biała, ale do testu dostaliśmy jedną z dwóch, które mają złoty pierścień na zewnątrz.

Słuchawki leżą w twardej gąbce, poduszki są zdemontowane i wetknięte w drugą część wyściółki. Należy samodzielnie je nałożyć na pałąk z przetwornikami, później delikatnie przekręcić, do zaklinowania zatrzasków. Zdejmuje się je równie łatwo, co ma umożliwić wymianę padów na nowe.

Pałąk na zewnątrz i od wewnątrz został pokryty silikonem. Poszycie wewnętrzne jest bardzo miękkie. Pałąk jest stosunkowo wąski, nie wszystkim będzie dobrze przylegał do głowy. Poduszki są okrągłe, obszyte tworzywem sztucznym przypominającym skórę. Przetworniki 40-mm osłonięto typowo - plastikową kratką i dodatkowo cienką siateczką.

Muszle obracają się wokół swoich osi prawie o 180 stopni, mają niewielki ruch góra-dół, regulacja wielkości odbywa się poprzez wysuwanie okrągłej prowadnicy z wnętrza pałąka. Muszle są mocowane jednopunktowo, ale łączenie wygląda solidnie.

Kabel (2 x 4-polowy mini-jack) jest odłączany, wyposażony w manipulator pozwalający na obsługę urządzenia przenośnego; odtwarzanie muzyki i odbieranie telefonów. Miniaturowa obudowa manipulatora ma kolor korespondujący z pierścieniem na muszelkach - w tym wypadku złoty.

Nie zalazłem oznaczeń lewego i prawego kanału, ale kabel wtyka się do gniazda w prawej muszli. u-Jays dość lekko leżą na głowie; wykonując gwałtowne ruchy, można je zsunąć. Po wyregulowaniu optymalnej (jak się wydawało) wielkości, muszle nieco odstawały od dolnych części małżowin. W komplecie jest zwyczajna, czarna, materiałowa torba, w której u-Jays doskonale się mieszczą.

Odsłuch

W pierwszym podejściu posłużyłem się niezbyt trudnymi nagraniami, z którymi u-Jays świetnie sobie poradziły - zarówno z warstwą informacyjną, jak i ogólną naturalnością. Scena jest nieco odsunięta, co w słuchawkach jest dużą zaletą (dźwięki nie siedzą w środku głowy), muzycy mają na planie wyraźne miejsca.

Analityczność pogarsza się jednak w miarę komplikowania materiału - od bardzo sprawnej przy jazzowym kwartecie, do średniej przy koncertowej rejestracji big bandu. Jednak nawet bez "precyzyjnej obróbki" dźwięki trzymają dobre proporcje, przekaz nie traci ani równowagi tonalnej, ani nie staje się napastliwy.

Góra jest ciekawa - w najwyższej oktawie żyje własnym życiem, mieniąc się wieloma drobnymi elementami, co zwraca uwagę, ale nie męczy, dodaje świeżości i otwartości. Bas jest spokojny i głęboki, raczej zmiękczony, rytm odnajduje, lecz nie dyktuje go z zacietrzewieniem. W bogatych fakturach może popłynąć tracąc "rzeźbę", lecz trzyma niezłą dynamikę, nawet do wysokich poziomów głośności.

Grzegorz Rogóż

JAYS U-Jays

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 224
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 700 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Ładny projekt wzorniczy i materiały, mocna budowa. Zdejmowane muszle.
  • Funkcjonalność: Problematyczne dopasowywanie wielkości. Można wymieniać poduszki. Dostępne w wersji ze sterownikiem na iOS oraz Android. Mieszczą się w małej torbie, pomimo że nie są składane.
  • Brzmienie: Dobra równowaga tonalna i proporcje między dźwiękami mocnymi i detalami, ładnie pokazana scena, świeże wysokie tony, spokojny bas.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

JBL jest jedną z pierwszych dużych firm głośnikowych, która odważyła się poważnie zmieniać swój profil. Dzięki słuchawko...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio