JAYS
U-Jays

Jays to szwedzki producent słuchawek, skoncentrowany na modelach przenośnych. Oferta obejmuje kilkanaście modeli, uwzględnia osobno wersje kompatybilne z iOS i Android.

Nasza ocena
Wykonanie
Ładny projekt wzorniczy i materiały, mocna budowa. Zdejmowane muszle.
Funkcjonalność
Problematyczne dopasowywanie wielkości. Można wymieniać poduszki. Dostępne w wersji ze sterownikiem na iOS oraz Android. Mieszczą się w małej torbie, pomimo że nie są składane.
Brzmienie
Dobra równowaga tonalna i proporcje między dźwiękami mocnymi i detalami, ładnie pokazana scena, świeże wysokie tony, spokojny bas.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie

Model u-Jays to konstrukcja zamknięta. Dostępny jest w dwóch opcjach, pasujących do różnych systemów operacyjnych, występuje też wariant bezprzewodowy z transmisją BT. Ponadto przygotowano kilka wersji wzorniczych; najbardziej klasyczne to całkowicie czarna oraz zupełnie biała, ale do testu dostaliśmy jedną z dwóch, które mają złoty pierścień na zewnątrz.

Słuchawki u-Jays leżą w twardej gąbce, poduszki są zdemontowane i wetknięte w drugą część wyściółki. Należy samodzielnie je nałożyć na pałąk z przetwornikami, później delikatnie przekręcić, do zaklinowania zatrzasków. Zdejmuje się je równie łatwo, co ma umożliwić wymianę padów na nowe.

u-Jays - konstrukcja

Pałąk na zewnątrz i od wewnątrz został pokryty silikonem. Poszycie wewnętrzne jest bardzo miękkie. Pałąk jest stosunkowo wąski, nie wszystkim będzie dobrze przylegał do głowy.

Poduszki są okrągłe, obszyte tworzywem sztucznym przypominającym skórę. Przetworniki 40-mm osłonięto typowo - plastikową kratką i dodatkowo cienką siateczką.

Muszle obracają się wokół swoich osi prawie o 180 stopni, mają niewielki ruch góra-dół, regulacja wielkości odbywa się poprzez wysuwanie okrągłej prowadnicy z wnętrza pałąka. Muszle są mocowane jednopunktowo, ale łączenie wygląda solidnie.

u-Jays - dodatkowe wyposażenie

Kabel (2 x 4-polowy mini-jack) jest odłączany, wyposażony w manipulator pozwalający na obsługę urządzenia przenośnego; odtwarzanie muzyki i odbieranie telefonów. Miniaturowa obudowa manipulatora ma kolor korespondujący z pierścieniem na muszelkach - w tym wypadku złoty.

 

Nie zalazłem oznaczeń lewego i prawego kanału, ale kabel wtyka się do gniazda w prawej muszli. u-Jays dość lekko leżą na głowie; wykonując gwałtowne ruchy, można je zsunąć.

Po wyregulowaniu optymalnej (jak się wydawało) wielkości, muszle nieco odstawały od dolnych części małżowin. W komplecie jest zwyczajna, czarna, materiałowa torba, w której u-Jays doskonale się mieszczą.

Odsłuch

W pierwszym podejściu posłużyłem się niezbyt trudnymi nagraniami, z którymi u-Jays świetnie sobie poradziły - zarówno z warstwą informacyjną, jak i ogólną naturalnością.

Scena jest nieco odsunięta, co w słuchawkach jest dużą zaletą (dźwięki nie siedzą w środku głowy), muzycy mają na planie wyraźne miejsca.

Analityczność pogarsza się jednak w miarę komplikowania materiału - od bardzo sprawnej przy jazzowym kwartecie, do średniej przy koncertowej rejestracji big bandu. Jednak nawet bez "precyzyjnej obróbki" dźwięki trzymają dobre proporcje, przekaz nie traci ani równowagi tonalnej, ani nie staje się napastliwy.

Góra jest ciekawa - w najwyższej oktawie żyje własnym życiem, mieniąc się wieloma drobnymi elementami, co zwraca uwagę, ale nie męczy, dodaje świeżości i otwartości.

Bas jest spokojny i głęboki, raczej zmiękczony, rytm odnajduje, lecz nie dyktuje go z zacietrzewieniem. W bogatych fakturach może popłynąć tracąc "rzeźbę", lecz trzyma niezłą dynamikę, nawet do wysokich poziomów głośności.

Grzegorz Rogóż

Parametry
JAYS U-Jays
Typ Zamknięte
Poduszka Nauszne
Masa 224
Impedancja (Ω) 32
Pasmo przenoszenia (Hz) 10-20 000
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
JAYS testy
Live Sound & Installation kwiecień - maj 2020

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta lipiec 2020

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista maj - czerwiec 2020

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio lipiec 2020

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio lipiec - sierpień 2020

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu