Nagrody EISA 2017-2018
Nagrody EISA
2017-2018
 

ULTRASONE Performance 820

ULTRASONE Performance 820

Niemiecka firma Ultrasone zajmuje się wyłącznie słuchawkami. Proponuje blisko trzydzieści modeli podzielonych na dziewięć kategorii. W serii Performance są dostępne cztery modele, wśród których 820-ka jest najtańsza.

Słuchawki są produkowane w trzech kolorach: czarnym (w teście), czerwonym oraz białym. Zmienność ogranicza się do tylnych paneli muszli, reszta jest zawsze czarna. Według mnie wersja czerwona wygląda średnio, za to biała prezentuje się świetnie, bardzo elegancko.

Ultrasone Performance 820 to konstrukcja zamknięta z 40-mm przetwornikami. Zastosowano technikę S-Logic Plus, przeniesioną z flagowej serii Edition, której zadaniem jest lepsze odwzorowanie przestrzeni dźwiękowej. Służą temu przede wszystkim elementy rozpraszające, ulokowane przed przetwornikami.

Oglądając wnętrza muszelek pokrytych cienkim materiałem maskującym, można dostrzec paneliki, w których są wycięte trzy otwory. Ponadto Ultrasone podkreśla, że muszle słuchawek zostały zaprojektowane tak, by zapewnić komfort słuchaczom zarówno z dużymi, jak i z małymi uszami.

Wysuwanie jest bardzo łatwe, ale wielkość jest stabilna po wybraniu właściwej pozycji. Do mocnych uchwytów, zainstalowanych sztywno w prowadnicach, zostały podczepione zawiasy trzymające muszle. Łączenie jest jednopunktowe, ale sprawia wrażenie bardzo solidnego.

Regulacja góra-dół pozostaje w zakresie kilku stopni, muszle przekręcają się za to aż o 90 stopni, ale tylko w jedną stronę. Gąbki, na muszlach i pałąku, są pokryte delikatnym skóropodobnym tworzywem sztucznym. Jako element dodatkowy dostajemy gąbki obszyte welurem. Oznaczenia kanałów są duże.

Przewód jest odłączany, ma długość 1,2 m, po obydwu stronach zakończony wtykiem mini-jack (do urządzenia czteropolowy). Na kablu znajduje się sterownik pozwalający na odbieranie rozmów telefonicznych oraz sterowanie urządzeniem przenośnym, jednak konieczne jest wgranie na smartfon aplikacji Headset Button Controller (z Google Play). Wspomniane oprogramowanie jest dostępne tylko na Android.

W zestawie z Ultrasone Performance 820 dostajemy czarny woreczek z materiału; Performance 820 idealnie się w nim mieszczą (po przekręceniu muszli).

Odsłuch

Ultrasone Performance 820 nie przylegały do głowy, tak jakbym chciał, muszle odstawały na dole, pałąk był jakby za szeroki i za luźny. Dałem słuchawki do przymiarki trzem innym osobom - dopasowanie było bez zarzutu. Musiałem uznać, że to ja mam fizjologiczny feler i odsłuch wykonałem z "ręcznie" dociśniętymi muszelkami.

Dźwięk jest wyjątkowo przestrzenny, jasny i lekki. Przestrzenność kreowana przez Performance 820 obejmuje definiowanie instrumentów na linii przed słuchaczem, a także w oddaleniu. Spróbowałem nagrań o skomplikowanej strukturze; klarowność nieco spada, ale i tak jest ponadprzeciętnie dobra.

Muzycy są od siebie właściwie odseparowani, doskonale słyszalne są szczegóły, miks analityczności i przestrzenności jest bardzo przekonujący i w słuchawkach dość rzadki.

Średnie częstotliwości określiłbym jako szczupłe i celne. Zdarzają się fragmenty, w których brakuje wypełnienia, ale coś za coś. Bas jest szybki, delikatny, na samym dole mięciutki, wyżej zwinny, cofa się przed mocniejszym uderzeniem.

Grzegorz Rogóż

ULTRASONE Performance 820

  • Typ Zamknięte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Masa 224
  • Impedancja (Ω)* 32
  • Pasmo przenoszenia (Hz) 10-22 000
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Zobacz też:

 
 

Podstawowe dane

  • 630 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Wszystkie elementy plastikowe, włącznie z prowadnicami. Pałąk i muszelki pokryte tworzywem sztucznym, welurowe wersje dostępne jako opcja. Wersja biała wygląda bardziej elegancko.
  • Funkcjonalność: Chociaż lekkie, to lepiej pasują na dużą głowę, obszerne wnętrza poduszek zapewniają komfort. Obsługują smartfony z Androidem, ale dopiero po wgraniu na telefon specjalnej aplikacji.
  • Brzmienie: Jasne, przestrzenne, analityczne, wyjątkowa dla słuchawek naturalność sceny. Średnica szczupła, bas szybciutki.
JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

Cena: 899 zł

SENNHEISER HD4.50BTNC

SENNHEISER
HD4.50BTNC

Cena: 899 zł

JAYS u-Jays Wireless

JAYS
u-Jays Wireless

Cena: 850 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-SR5BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-SR5BT

Cena: 799 zł

 

 

Audio - grudzień 2017

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Kolejna porcja pięciu kolumn głośnikowych w cenie ok. 7000 zł, razem z piątką z poprzedniego numeru, dają dobry przegląd nowości w tej ważnej kategorii, wzbogacony o prezentację ogólnych wątków techniki głośnikowej. Do tego pięć ultranowoczesnych DAC-ów, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL Everest 700BT

JBL
Everest 700BT

JBL jest jedną z pierwszych dużych firm głośnikowych, która odważyła się poważnie zmieniać swój profil. Dzięki słuchawko...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio