AUDIO-TECHNICA
ATH-A990Z

Policzenie wszystkich serii i modeli słuchawek Audio-Technica to zadanie wyczerpujące i raczej mało ciekawe, więc od razu skupiamy uwagę na jednej z czterech nowości, wprowadzonych do sprzedaży wiosną zeszłego roku.

Nasza ocena
Wykonanie
"Made in Japan", staranność wykonania i jakość techniki bez zarzutu, 53-mm przetworniki, konstrukcja pospołu klasyczna i firmowa, bez modnych nowinek.
Funkcjonalność
Słuchawki typowo domowe, bez żadnych dodatków; ciężkie, ale wygodne dzięki obszernym padom i umiarkowanej sile docisku. Należy w nich siedzieć spokojnie.
Brzmienie
Znakomita rozdzielczość, przejrzystość i świeżość. Bas zwinny i dokładny.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Model Audio-Technica ATH-A990Z należy do serii High-Fidelity. Gama słuchawek japońskiego producenta, zasadniczo konwencjonalnych, tworzy teraz pewną niszę. Nowym kanonem stały się słuchawki skrojone pod wymagania źródeł przenośnych, ale Audio-Technica podąża dawną ścieżką, projektując słuchawki przeznaczone do sprzętu domowego.

Model ten ponadto jest określany przez producenta jako słuchawki ART Monitor, a także opatrzony logiem Hi-Res; w tym przypadku chodzi o szerokie pasmo przenoszenia, które w tych słuchawkach sięga do 42 kHz (przekracza więc obowiązkowe dla tego certyfikatu 40 kHz). Wisienką na torcie jest dumna i wyeksponowana deklaracja - "Made in Japan".

Konstrukcja ma kilka innych punktów charakterystycznych dla AT, na czele z unikalnym pałąkiem typu 3 D. Słuchawki są spięte ramą w postaci dwóch prętów, pod którymi zainstalowano parę sprężynujących "skrzydełek", mających za zadanie utrzymywać słuchawki w optymalnym położeniu względem głowy.

990-ki nie potrzebują dzięki temu typowego mechanizmu rozsuwania pałąka regulacji. Główną konstrukcję pałąka połączono z muszlami za pomocą przegubów umożliwiających jednak tylko nieznaczny ruch na boki. Muszle wykonano z aluminium i starannie polakierowano na kolor ciemnobutelkowy. Są one bardzo obszerne, mieszczą się nich przecież wyjątkowo duże 53-mm przetworniki.

Grube poduszki obszyto skórą, całe ucho mieści się w środku. Przetworniki oddzielono miękką tkaniną oraz widoczną metalową płytką z otworami, nieznacznie skręconą w bok względem głowy. Trzymetrowy kabel zainstalowano na stałe, z jednej strony; ma przyjemne, plecione wzmocnienie izolacji, dobre wrażenie robi też wtyk z metalową obudową (hybryda ze standardami 3,5 oraz 6,3 mm, tak skręconymi, że w wersji złożonej trudno rozpoznać miejsce łączenia).

Impedancja słuchawek Audio-Technica ATH-A990Z wynosi uniwersalne 44 Ω. Mimo sporej masy (330 g) i konstrukcji zamkniętej, słuchawki są bardzo komfortowe w użyciu dzięki dużym i miękkim muszlom, z jednym wszakże zastrzeżeniem - wygodna samoregulacja pałąka (skrzydełka 3D) nie idzie w parze ani z mocnym "chwytem", ani z bardzo stabilną pozycją na głowie. Przy ruchach mogą się nieznacznie przesuwać, ale nie zdarzyło mi się, aby spadły. To jednak kolejny dowód na ich domowe przeznaczenie.

Muszle są ogromne, a wewnątrz zainstalowano przetworniki o imponującej średnicy - aż 53 mm.

Muszle są ogromne, a wewnątrz zainstalowano przetworniki o imponującej średnicy - aż 53 mm.

Odsłuch

Duże muszle i dwucalowe przetworniki w konstrukcji zamkniętej zapowiadają mocne, a nawet potężne niskie tony, jednak mając na głowie Audio-Technica ATH-A990Z nic o nich nie wiedząc, można by obstawiać, że to konstrukcja otwarta.

Zdyscyplinowany, konturowy bas został wpisany w koncepcję dobrego zrównoważenia, pracuje zwinnie i dokładnie, nie przesuwa balansu w swoją stronę, jest zawsze na swoim miejscu; można to nazwać tylko rzetelnością i normalnością, dla mnie to jednak dobry wybór.

Podobnie średnica - swobodna, świeża i promienna - osiąga wyjątkową zdolność pokazania wielu dźwięków żywo i dokładnie, bez popadania w natarczywość. ATH-990Z potrafi ą sypnąć drobnym detalem, wyeksponować przejrzystość, a przy tym grać komfortowo. Zapewniają wysoką rozdzielczość, ale nawet wobec gorszych źródeł zachowują się dość "dyplomatycznie." Typowa dla słuchawek zamkniętych jest jednak tutaj dość wąska stereofonia i koncentracja planu centralnego.

Słuchawki Audio-Technica są wyposażone w fi rmowy systemem skrzydełek 3D, które tworzą część pałąka i automatycznie dopasowują słuchawki do głowy.

Słuchawki Audio-Technica są wyposażone w fi rmowy systemem skrzydełek 3D, które tworzą część pałąka i automatycznie dopasowują słuchawki do głowy.

Radosław Łabanowski

Parametry
AUDIO-TECHNICA ATH-A990Z
Typ Zamknięte
Poduszka Wokółuszne
Masa 335
Impedancja (Ω) 44
Pasmo przenoszenia (Hz) 5 – 42 000
Sterowanie (podst./MFI/Android) nie / nie / nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
AUDIO-TECHNICA testy
PINK FAUN Streamer 2.16
Streamer 2.16

Pink Faun to marka holenderska, założona przez Triple M Audio - europejską sieć sklepów ze sprzętem Hi-Fi. Początkowa działalność opierała się na sprzedaży podzespołów, kitów do samodzielnego montażu, przeróbkach i naprawach sprzętu audio. Z czasem ofertę rozbudowano o gotowe urządzenia, a dzisiaj katalog przedstawia się imponująco, zawiera niemal wszystko: od kolumn, przez elektronikę (wzmacniacze i źródła), po kable i akcesoria. Źródła sieciowe zajmują w niej szczególnie ważne miejsce. Pink Faun proponuje cztery streamery. Testowany model 2.16 jest formalnie drugim od góry, choć łączy go z topową odmianą 2.16 X sporo bazowych elementów.

TEAC NT-503
NT-503

Japońska firma oferuje zarówno klasycznie wyglądający sprzęt Hi-Fi, jak i urządzenia nawiązujące do form studyjno- profesjonalnych, chociaż o domowym przeznaczeniu. Jednym z nich, i jednym z najnowszych, jest odtwarzacz plików NT-503.

MARANTZ NA8005
NA8005

Pierwszy odtwarzacz sieciowy Marantza, NA7004, pojawił się już w 2009 roku, NA8005 należy do drugiej generacji, na którą składają się NA6005 oraz NA8005, pozostające w cieniu referencyjnego NA-11S1. NA8005 jest partnerem dla PM8005 (wzmacniacz zintegrowany) i SA8005 (odtwarzacz CD/SACD).

Live Sound & Installation wrzesień 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta wrzesień 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista wrzesień 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio wrzesień 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio wrzesień 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu