MUSICAL FIDELITY MF-200

MUSICAL FIDELITY
MF-200

Słuchawki

Musical Fidelity ma w ofercie dwa modele słuchawek, przy czym MF-200 są tymi droższymi, co dobrze widać. Chromowana stal, naturalna skóra, tworzywa dobrej jakości pokryte gumowaną warstwą sprawiają, że MF-200 przyjemnie jest rozpakować, obejrzeć, założyć na głowę.

Górną ramę słuchawek tworzy płaski, obszerny pałąk obszyty paskami skóry, połączony w konwencjonalny sposób z dwoma ruchomymi szynami (mechanizm z zapadkami). Metalowe są również przeguby obracania muszli. Po ich skierowaniu w jedną stronę słuchawki są gotowe do przewożenia (w komplecie jest welurowy woreczek).

Dość duże muszle zawieszono na wykonanych z lekkiego pręta widelcach, a dodatkowe przeguby umożliwiają precyzyjne dopasowanie słuchawek do kształtu głowy. Poduszki możemy samodzielnie zdjąć i wymienić. Fabrycznie Musical Fidelity MF-200 wyposażono w pady wykonane ze skóry.

Materiał dzięki niewielkim szczelinom ma oddychać, zapewniając głowie komfort. Jednak wśród dość bogatych akcesoriów, w fabrycznym pudełku znajdziemy także i drugi komplet poduszek, nie tyle zapasowych, co innych – wykonanych z weluru. Chociaż na pierwszy rzut oka MF-200 jest konstrukcją otwartą, to sam producent określa ją mianem półotwartej. Jest to o tyle kuszące, że MF-200 poprzez stosunkowo niewielkie rozmiary aspirują do roli sprzętu przenośnego.

Również kabel robi dobre wrażenie, zainstalowano go na stałe do jednej muszli, ma "mobilną" długość 130 cm, jest zakończony złoconym wtykiem o średnicy 3,5 mm. W zestawie jest też przejściówka na 6,3 mm. Estetyczne, połyskujące metalami, ale w niektórych obszarach płaskie i szczupłe elementy konstrukcyjne wymusiły prowadzenie części okablowania pomiędzy muszlami na zewnątrz, obok przegubów. Ten fragment kabla jest wykończony materiałową plecionką, ale główny kabel (do wzmacniacza) pokryto już grubą warstwą gumy.

MF-200 możemy sterować z nowoczesnych smartfonów za pomocą uniwersalnego sterownika, z dodatkiem mikrofonu do prowadzenia rozmów. Mały klips pomaga związać kabel po zwinięciu.

Czy Musical Fidelity MF-200 to słuchawki nauszne czy wokółuszne? Co do tego nie ma pewności, rozmiar poduszek ustawia te słuchawki gdzieś pomiędzy, odpowiedź może zależeć od wielkości ucha. Przez mocny nacisk przylegają zdecydowanie, co nie oznacza problemów, chociaż nie są to słuchawki, o których zapomnimy.

Komfort poprawia półotwarta konstrukcja, dzięki której uszy wciąż oddychają. Jak na sprzęt aspirujący do grupy mobilnej, impedancja jest dość wysoka – 64 Ω. Przetworniki mają standardową średnicę 40 mm.

Perforacja tylnej części muszli sugeruje, że MF-200 to konstrukcja otwarta, choć producent nazywa ją półotwartą.

Perforacja tylnej części muszli sugeruje, że MF-200 to konstrukcja otwarta, choć producent nazywa ją półotwartą.

Odsłuch

Oczywiście poziom głośności to sprawa do wyregulowania, ale Musical Fidelity MF-200 mają to "coś" w sobie, powodujące, że zawsze wydają się grać mocno i zdecydowanie. Są bardziej spontaniczne od większości słuchawek tego testu, najbliżej im do Focali (a może Focalom do nich).

Ich ekspresja nie ogranicza się do zakresu wysokotonowego, grają w sumie jasno, ale nie pozostawiają średnicy pod stałą dominacją góry pasma. Podkreślają zgłoski syczące, wyciągają na wierzch drobiazgi, także szumy i niedoskonałości, jednak w zamian oddają soczyste i dynamiczne, "pełnozakresowe" brzmienie werbla.

Musical Fidelity MF-200 grają z rozmachem, kontrastowo, na maksa. Są bezwzględne dla słabych nagrań, ale dobre realizacje nabierają specjalnych rumieńców. Są trochę "nieuczesane", wysokie tony nie mają ostatecznej przejrzystości, nie oddają wszystkich subtelności barw i faktur, lecz są dostatecznie dobrze różnicowane. W słuchanie wciąga jednak nie "monitorowanie", ale żywe granie.

Po złożeniu słuchawki można wsunąć do miękkiego, welurowego woreczka, do którego zmieszczą się też akcesoria.

Po złożeniu słuchawki można wsunąć do miękkiego, welurowego woreczka, do którego zmieszczą się też akcesoria.

Radosław Łabanowski

Parametry

MUSICAL FIDELITY MF-200

 • Typ Półotwarte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 250
 • Impedancja (Ω)* 64
 • Pasmo przenoszenia (Hz) 20-20 000
 • Sterowanie (podst./MFI/Android) tak / nie / nie
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 350 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Ambitne połączenie chromowanych metali, skóry, weluru i gumowanego tworzywa; konstrukcja półotwarta (bliżej do otwartej).
 • Funkcjonalność: Pałąk mocno ściska głowę, ale pomaga otwarta konstrukcja muszli.
 • Brzmienie: Jasne, żywiołowe, swobodne, bez cyzelowania, z animuszem i pewnością każdego uderzenia.
MASTER & DYNAMIC MW50

MASTER & DYNAMIC
MW50

Cena: 2 100 zł

B&O PLAY Beoplay H9i

B&O PLAY
Beoplay H9i

Cena: 2 200 zł

AUDIO-TECHNICA ATH-DSR9BT

AUDIO-TECHNICA
ATH-DSR9BT

Cena: 2 333 zł

ULTRASONE Signature XDP

ULTRASONE
Signature XDP

Cena: 2 000 zł

Zobacz także
Audio - wrzesień 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Zapraszamy na wielką galę EISA - w tym roku aż 35 nagród dla urządzeń audio - stereo i wielokanałowych, stacjonarnych i przenośnych, analogowych i cyfrowych. Kolumny, słuchawki, wzmacniacze, odtwarzacze, gramofony, daki, amplitunery, całe systemy... To najważniejszy ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

PIONEER
SE-MASTER 1

PIONEER SE-MASTER 1

Kilka lat temu uczestniczyłem w konferencji prasowej Pioneera. Po bardzo długim okresie dominacji urządzeń wielokanałowy...

Newsletter
zapisz się i zyskaj
Zamów newsletter, a co tydzień otrzymasz porcję
wyselekcjonowanych wiadomości ze świata
audio-video i muzyki.
Teraz przy zapisaniu się na
newsletter otrzymasz bieżące
e-wydanie magazynu AUDIO
Okładka Audio