ULTRASONE Signature XDP

ULTRASONE
Signature XDP

Słuchawki

Bawarska firma Ultrasone efektownie rozwinęła swoją ofertę. Chociaż nie wchodzi na rynek niskobudżetowy, to zaczyna od pułapu ok. 400 zł, a kończy liczbami pięciocyfrowymi (w złotówkach). Pomiędzy tymi skrajnościami znajdziemy słuchawki na niemal każdą okazję – duże i małe, do domu i na podróż.

Dystrybutor Ultrasone, zaproszony do udziału w tym teście, wytypował model dość nietypowy, z gamy Signature, formalnie adresowany na rynek profesjonalny. Nie pierwszy raz słuchawki tego typu goszczą na naszych łamach, radząc sobie nie gorzej od "konsumenckich”. Zarówno parametry elektryczne, jak i cechy użytkowe słuchawek Ultrasone Signature DXP pokrywają się z wymaganiami stawianymi słuchawkom domowym oraz mobilnym.

Seria Signature składa się z czterech modeli, Ultrasone Signature DXP jest najnowszym z nich, jest także najtańszym (ex aequo z kosztującym dokładnie tyle samo Signature Studio). W podwójnym pudełku umieszczono duże, twarde etui z suwakiem, a także dwa kable – jeden ma długość 3 m, spiralną środkową sekcję i 6,3-mm wtyk; drugi jest bardziej "mobilny”, ma długość 120 cm i 3,5-mm złącze. Każdy z przewodów mocujemy do gniazda (w lewej muszli) za pomocą złącza o średnicy 2,5 mm, wyposażonego w mechanizm zapadkowy. To typowe rozwiązanie dla produktów Ultrasone.

Mechanizmy przegubowe umożliwiają obracanie muszli, wygodne składanie, a także dopasowanie do głowy.

Mechanizmy przegubowe umożliwiają obracanie muszli, wygodne składanie, a także dopasowanie do głowy.

Signature DXP to jedne z dwóch najlżejszych słuchawek w tym teście, ważą 290 g, są więc tylko minimalnie cięższe od HD660S Sennheisera. DXP wyróżnia się jeszcze czymś – obok czterech słuchawek otwartych tego testu, to jedyna konstrukcja zamknięta. Zakwalifikowanie Signature DXP do kategorii słuchawek wokółusznych może budzić wątpliwości; wprawdzie w moim przypadku nie byłoby w tym błędu, ale zapas jest niewielki; bezpieczniej jest przyjąć, że to konstrukcja z pogranicza wokółusznych i nausznych.

Jedną z cech użytkowych, wyróżniających słuchawki Ultrasone Signature DXP, ma być znakomita (pasywna) izolacja od zewnętrznych źródeł hałasu. Tak faktycznie jest, a słuchawki przylegają do głowy dość ciasno. Poduszki mają owalny kształt, wypełniono je sztywnym materiałem, a wykończono syntetyczną skórą, działają w dużym stopniu jak uszczelki. Gdy dodamy do tego zamkniętą konstrukcję... słuchawki mają tendencję do "grzania”. Niska masa sprawia jednak, że nie ciążą nam na głowie, co ostatecznie ratuje nasz komfort.

Większość widocznych elementów jest wykonana z tworzyw sztucznych - dobrej jakości. Muszle, zwężające się ku tyłowi są oparte na widelcach zamocowanych do obrotowych przegubów. Dzięki temu możemy swobodne nimi operować, skręcając o ponad 90 stopni. Ktoś powie, że to "szpej" typowo DJ-ski i będzie miał rację, ale pomaga też w trakcie moszczenia się w słuchawkach.

Pałąk jest gruby i dość sztywny, większość elementów konstrukcji wykonano z tworzywa, mimo to sprawiają wrażenie solidnych.

Pałąk jest gruby i dość sztywny, większość elementów konstrukcji wykonano z tworzywa, mimo to sprawiają wrażenie solidnych.

Regulacja pionowa opiera się na plastikowych, płaskich elementach, które z charakterystycznym klikiem wpadają w kolejne zatrzaski; skok jest bardzo drobny, regulacja precyzyjna i dokładna.

Płaski pałąk ma jednoelementową konstrukcję, obłożono go syntetyczną skórą. Patrząc w stronę przetworników (od strony poduszek), widzimy metalową płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus, ulokowaną za drobną materiałową siateczką. To patent marki Ultrasone, służący ukierunkowaniu ciśnienia akustycznego tak, by jego część nie wpadała do ucha bezpośrednio, a dopiero po odbiciach od dyfuzora. W ten sposób, zdaniem konstruktorów Ultrasone, ulega poprawie przestrzenność brzmienia.

Drugim z patentów marki jest tzw. ULE (Ultra Low Emission) – system ograniczający energię fal elektromagnetycznych, wytwarzanych przez przetworniki dynamiczne. To z troski o nasze zdrowie...

W każdej muszli jest umieszczony przetwornik dynamiczny z membraną o średnicy 50 mm, złożoną z warstw Mylaru i tytanu. Ultrasone Signature DXP to słuchawki o niskiej, nowoczesnej impedancji (32 Ω), pod względem elektrycznym nie ma żadnych przeszkód, by podłączać je do źródeł mobilnych.

Poduszki wykonano ze skóry, przez siateczkę maskującą widać płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus.

Poduszki wykonano ze skóry, przez siateczkę maskującą widać płytkę dyfuzyjną systemu S-Logic Plus.

Odsłuch

Po słuchawkach DJ-skich moglibyśmy się spodziewać wielkiego basu i wyrazistej góry. Basu w Ultrasone Signature DXP nie ma jednak wcale bardzo dużo, tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę, że jest to konstrukcja zamknięta. Niskie tony są sprężyste, lekko zaokrąglone, bez żadnej przesady. Dźwięk ma solidny fundament, równocześnie pozostaje dynamiczny i zwarty.

Wysokie tony są śmiałe i bez krygowania łączą się ze średnicą - już wiadomo, że ekspresja i komunikatywność będzie koncentrować się na przełomie tych podzakresów. Przez to, gdy tylko trafi się odpowiednie nagranie, dźwięk może być ekspansywny, ale zwykle "poprzestaje" na żywości. Sybilanty często są podkreślane, mając przy tym lekkostrawną gładkość i blask, bez szorstkości i ostrości.

Skokowa regulacja pałąka opiera się na dobrze znanym mechanizmie zapadkowym.

Skokowa regulacja pałąka opiera się na dobrze znanym mechanizmie zapadkowym.

DXP lubią jednak grać trochę zadziornie, nie usypiają. Przestrzeń jest specyficzna i efektowna. Dźwięki planu centralnego są wysunięte w górę, daleko od męczącego schematu "zagnieżdżenia" źródeł w środku głowy, chociaż nie jest to scena z naturalnymi lokalizacjami, raczej trochę "wirtualna". Rozchodzi się przy tym szeroko.

Ultrasone Signature DXP, jak żadne inne słuchawki w tym teście, bardzo dobrze poczynają sobie w towarzystwie źródeł mobilnych. Chociaż nie wyposażono ich w żadne udogodnienia natury funkcjonalnej (pilot), to już sam dźwięk jest bardzo satysfakcjonujący, nawet w połączeniu z najzwyklejszym smartfonem.

Lekka, a przede wszystkim zamknięta konstrukcja pozwala myśleć o zabraniu ich ze sobą w podróż (tym bardziej, że w zestawie jest przecież transportowe etui). Pod tym względem to najbardziej uniwersalna propozycja wśród testowanych modeli.

Przewód sygnałowy podłączamy do jednej muszli; Signature DXP to jedyne w tym teście słuchawki zamknięte.

Przewód sygnałowy podłączamy do jednej muszli; Signature DXP to jedyne w tym teście słuchawki zamknięte.

Parametry

ULTRASONE Signature XDP

  • Typ Otwarte
  • Poduszka Wokółuszne
  • Impedancja (Ω)* 32
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

  • 2 000 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Konstrukcja zamknięta z dużymi 50-mm przetwornikami dynamicznymi. Dwa najważniejsze patenty Ultrasone: S-Logic w wersji Plus oraz prozdrowotny ULE (Ultra Low Emission).
  • Funkcjonalność: Szeroki zakres regulacji pałąka, znakomite, pasywne tłumienie hałasów z zewnątrz, chociaż ciasne poduszki mogą uszy trochę "podgrzać". W komplecie dwa kable i praktyczne, sztywne etui. Dobrze współpracują z każdym źródłem mobilnym, co jest w tym teście wyjątkowe.
  • Brzmienie: Sprężysty bas, błyszcząca góra, mocny "górny środek" - jasne i ekspresyjne. Efektowna stereofonia, scena szeroka i budowana ponad głową.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...