KOSS Porta Pro Wireless

KOSS
Porta Pro Wireless

Słuchawki

Koss Porta Pro to niewątpliwie słuchawkowa legenda. Produkowana (wraz z modyfikacjami) od 1984 roku towarzyszyła już magnetofonom, odtwarzaczom CD, empetrójkom, a dzisiaj współpracuje zwykle ze smartfonami. Stąd kolejna wersja - Porta Pro Wireless.

Zasadnicza konstrukcja nie została zmieniona, lecz uzupełniona o rozwiązanie, które pozwala pozbyć się kabli. Dołożono więc (na wychodzące z muszli kable) dwie czarne "beczułki", w których znajdują się układy BT, zasilania i wzmacniania sygnału.

Dyndające puszki nie wyglądają elegancko, ale pozwalają zachować oryginalną formę samych słuchawek i, o dziwo, specjalnie nie przeszkadzają w użytkowaniu. W jednej puszce zainstalowano mikrofon do rozmów telefonicznych oraz klawisze do sterowania wszystkimi funkcjami.

Kształt, sposób umieszczenia w obudowie i skok przycisków sprawia jednak trochę problemów. Ładowanie odbywa się maleńkim wejściem USB, dostępnym po odsunięciu zaślepki, co też nie jest zbyt wygodne, ale nie ma rady - tym bardziej że bez wejścia analogowego tryb bezprzewodowy to jedyna możliwość. W dodatku energia skończy się relatywnie szybko, bo - jak przyznaje sam producent - po 12 godzinach pracy.

Porta Pro Wireless - konstrukcja

Pałąk to konstrukcja z dwoma przesuwającymi się po prowadnicach metalowymi taśmami; poniżej są już plastikowe wsporniki i zawieszone na kulowych przegubach nie tyle prawdziwe muszle, co same przetworniki, w małych obudowach, z gąbką w newralgicznych miejscach. Konstrukcja jest leciutka, producent nie podaje, ile waży, więc postanowiłem sam to sprawdzić - tylko 71 g!

Nietypowe działanie regulacji pałąka jest pewnym wyzwaniem podczas pierwszego zakładania. Kabel trzeba przerzucić za szyję, inaczej będzie nam wisiał pod brodą jak uprząż. Ale gdy się już wszystko jest na swoim miejscu, to jedne z najwygodniejszych słuchawek, z jakimi się zetknąłem, właściwie w ogóle ich na głowie nie czuć.

Koss Porta Pro Wireless to konstrukcja otwarta, a więc bez izolacji od dźwięków z zewnątrz, za to komfortowa na długie godziny. Elektronika obsługuje standard Bluetooth 4.1 z kodowaniem SBC oraz aptX (bez AAC). W komplecie jest okrągłe etui.

Koss Porta Pro Wireless w etui.

Koss Porta Pro Wireless w etui.

Odsłuch

Do smartfonów już wcześniej podłączaliśmy Porta Pro. Najnowszy model Wireless dostarcza dźwięk o zbliżonym charakterze, jest więc w nim dużo życia i emocji. Bezpośrednie, soczyste, barwne, często radosne, wciągają w słuchanie muzyki, a nie obserwowanie i analizowanie jakości nagrań.

Trochę uśredniają, ale nie spłaszczają; wyrafinowanym nagraniom ujmą subtelności, słabszym dodadzą wigoru, a nawet udawanej detaliczności. Mocno pulsują basem, nie najniższym, ale tak dobrze ustawionym, że znakomicie wpisują się w rytm, a nie zaciemniają średnicy.

Brzmienie słuchawek Koss Porta Wireless jest dość potężne, ale przede wszystkim sprężyste. Średnica jest witalna, bardziej niż w ATH-AR3BT, chociaż nie aż tak jaskrawa jak w E55BT. Wysokie tony dopełniają zawadiacki styl, trochę przybrudzone, lecz ofensywne i doświetlające, dobrze też równoważące potencjał basowy. Przestrzeń jest swobodna, scena ustawiona z przodu, a nie w środku głowy.

Parametry

KOSS Porta Pro Wireless

  • Typ Otwarte
  • Poduszka Nauszne
  • Masa 71
  • Impedancja (Ω)* b.d.
  • Kodeki BT aptX, SBC
  • NFC nie
  • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

Nasza ocena

  • Wykonanie: Legenda wśród słuchawek przenośnych w odmianie bezprzewodowej, zachowuje surowy urok oryginału. Bezprzewodowość wiąże się z dodaniem wiszącej na kablach elektroniki, mało to eleganckie, ale pasuje do stylu Porta Pro.
  • Funkcjonalność: Specyficzne w regulacji i zakładaniu (oraz składaniu), lecz gdy tylko znajdą się na głowie, komfort jest znakomity. Niewygodne sterowanie za pomocą małych przycisków. Brak wejścia analogowego.
  • Brzmienie: Swobodne, momentami nieokrzesane, ale żywość i entuzjazm skutecznie wciągają w muzykę.
NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Cena: 1 730 zł

KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

SENNHEISER
HD820

SENNHEISER HD820

Minęła już niemal dekada od premiery modelu HD800, który był rozwinięciem słynnych HD600 (wciąż pozostających w ofercie!...