KOSS
Porta Pro Wireless

Koss Porta Pro to niewątpliwie słuchawkowa legenda. Produkowana (wraz z modyfikacjami) od 1984 roku towarzyszyła już magnetofonom, odtwarzaczom CD, empetrójkom, a dzisiaj współpracuje zwykle ze smartfonami. Stąd kolejna wersja - Porta Pro Wireless.

Nasza ocena
Wykonanie
Legenda wśród słuchawek przenośnych w odmianie bezprzewodowej, zachowuje surowy urok oryginału. Bezprzewodowość wiąże się z dodaniem wiszącej na kablach elektroniki, mało to eleganckie, ale pasuje do stylu Porta Pro.
Funkcjonalność
Specyficzne w regulacji i zakładaniu (oraz składaniu), lecz gdy tylko znajdą się na głowie, komfort jest znakomity. Niewygodne sterowanie za pomocą małych przycisków. Brak wejścia analogowego.
Brzmienie
Swobodne, momentami nieokrzesane, ale żywość i entuzjazm skutecznie wciągają w muzykę.
Możesz pobrać ten artykuł w formacie
Artykuł pochodzi z Audio

Zasadnicza konstrukcja nie została zmieniona, lecz uzupełniona o rozwiązanie, które pozwala pozbyć się kabli. Dołożono więc (na wychodzące z muszli kable) dwie czarne "beczułki", w których znajdują się układy BT, zasilania i wzmacniania sygnału.

Dyndające puszki nie wyglądają elegancko, ale pozwalają zachować oryginalną formę samych słuchawek i, o dziwo, specjalnie nie przeszkadzają w użytkowaniu. W jednej puszce zainstalowano mikrofon do rozmów telefonicznych oraz klawisze do sterowania wszystkimi funkcjami.

Kształt, sposób umieszczenia w obudowie i skok przycisków sprawia jednak trochę problemów. Ładowanie odbywa się maleńkim wejściem USB, dostępnym po odsunięciu zaślepki, co też nie jest zbyt wygodne, ale nie ma rady - tym bardziej że bez wejścia analogowego tryb bezprzewodowy to jedyna możliwość. W dodatku energia skończy się relatywnie szybko, bo - jak przyznaje sam producent - po 12 godzinach pracy.

Porta Pro Wireless - konstrukcja

Pałąk to konstrukcja z dwoma przesuwającymi się po prowadnicach metalowymi taśmami; poniżej są już plastikowe wsporniki i zawieszone na kulowych przegubach nie tyle prawdziwe muszle, co same przetworniki, w małych obudowach, z gąbką w newralgicznych miejscach. Konstrukcja jest leciutka, producent nie podaje, ile waży, więc postanowiłem sam to sprawdzić - tylko 71 g!

Nietypowe działanie regulacji pałąka jest pewnym wyzwaniem podczas pierwszego zakładania. Kabel trzeba przerzucić za szyję, inaczej będzie nam wisiał pod brodą jak uprząż. Ale gdy się już wszystko jest na swoim miejscu, to jedne z najwygodniejszych słuchawek, z jakimi się zetknąłem, właściwie w ogóle ich na głowie nie czuć.

Koss Porta Pro Wireless to konstrukcja otwarta, a więc bez izolacji od dźwięków z zewnątrz, za to komfortowa na długie godziny. Elektronika obsługuje standard Bluetooth 4.1 z kodowaniem SBC oraz aptX (bez AAC). W komplecie jest okrągłe etui.

Koss Porta Pro Wireless w etui.

Koss Porta Pro Wireless w etui.

Odsłuch

Do smartfonów już wcześniej podłączaliśmy Porta Pro. Najnowszy model Wireless dostarcza dźwięk o zbliżonym charakterze, jest więc w nim dużo życia i emocji. Bezpośrednie, soczyste, barwne, często radosne, wciągają w słuchanie muzyki, a nie obserwowanie i analizowanie jakości nagrań.

Trochę uśredniają, ale nie spłaszczają; wyrafinowanym nagraniom ujmą subtelności, słabszym dodadzą wigoru, a nawet udawanej detaliczności. Mocno pulsują basem, nie najniższym, ale tak dobrze ustawionym, że znakomicie wpisują się w rytm, a nie zaciemniają średnicy.

Brzmienie słuchawek Koss Porta Wireless jest dość potężne, ale przede wszystkim sprężyste. Średnica jest witalna, bardziej niż w ATH-AR3BT, chociaż nie aż tak jaskrawa jak w E55BT. Wysokie tony dopełniają zawadiacki styl, trochę przybrudzone, lecz ofensywne i doświetlające, dobrze też równoważące potencjał basowy. Przestrzeń jest swobodna, scena ustawiona z przodu, a nie w środku głowy.

Parametry
KOSS Porta Pro Wireless
Typ Otwarte
Poduszka Nauszne
Masa 71
Impedancja (Ω) b.d.
Bluetooth
Połączenie przewodowe Tak
Kodeki BT aptX, SBC
NFC nie
Wymiary: wys./szer./gł., W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona.
Videotesty
Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Video test Amplituner stereo Yamaha R-N803D
Yamaha R-N803D ma na pokładzie tuner radiowy, wyjście słuchawkowe,...
3:07
KOSS testy
EAH-F70N
TECHNICS
EAH-F70N
Słuchawki

Na pierwsze słuchawki bezprzewodowe Technicsa trzeba było dość długo czekać, pojawiły się dopiero w tym roku. Podczas zimowych targów CES Technics przedstawił dwa bliźniacze modele - EAH-F50B oraz EAH-F70N. Te drugie wyróżniają się głównie obecnością aktywnego systemu redukcji hałasu.

AH-GC30
DENON
AH-GC30
Słuchawki

Denon od dawna i wciąż dopieszcza audiofilów słuchających w domowych pieleszach, o czym świadczą choćby przedstawione w tym roku referencyjne AH-D9200. Mniej zajmował się konstrukcjami bezprzewodowymi i przenośnymi, ale właśnie ulega to zmianie. Firma przedstawiła ostatnio trzy nowe modele, reklamowane jako "dźwięk ciszy".

ATH-ANC900BT
AUDIO-TECHNICA
ATH-ANC900BT
Słuchawki

Audio-Technica świetnie sobie radzi - nie zapomina o audiofilach ceniących wysokiej jakości domowe, przewodowe słuchawki, ale też szybko reaguje na rynkowe trendy. W ofercie są więc zaawansowane słuchawki bezprzewodowe, a Audio-Technica ATH-ANC900BT to model najnowszy i obecnie najdroższy wśród konstrukcji z systemem aktywnej redukcji hałasu.

Live Sound & Installation październik 2019

Live Sound & Installation

Magazyn techniki estradowej

Gitarzysta październik 2019

Gitarzysta

Magazyn fanów gitary

Perkusista październik 2019

Perkusista

Magazyn fanów perkusji

Estrada i Studio październik 2019

Estrada i Studio

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Estrada i Studio Plus listopad 2016 - styczeń 2017

Estrada i Studio Plus

Magazyn muzyków i realizatorów dźwięku

Audio październik 2019

Audio

Polski przedstawiciel European Imaging and Sound Association

Domowe Studio - Przewodnik 2016

Domowe Studio - Przewodnik

Najlepsza droga do nagrywania muzyki w domu