NAD Viso HP70

NAD
Viso HP70

Słuchawki

Viso HP70 to pierwsze słuchawki bezprzewodowe NAD-a, w sumie dopiero drugie w ofercie firmy, dodane do wprowadzonych 5 lat temu (i wciąż pozostających w sprzedaży) Viso HP50. NAD porusza się w tej dziedzinie ostrożnie, jednak można liczyć na to, że to, co zrobi, będzie bardzo dobre, skoro nie realizuje swoich projektów "na wyścigi".

Konkurenci też zadbali o opakowania, ale NAD postarał się wyjątkowo, abyśmy mieli wrażenie kontaktu z poważnym sprzętem, a nie tylko jakimś modnym gadżetem. Słuchawki mają być "przewoźne", wtedy o ich ochronę zadba usztywnione etui z wygodnym suwakiem i zewnętrzną klamrą. W zestawie, oprócz kabli (sygnałowy i zasilający), jest jeszcze przejściówka samolotowa, a także dość niekonwencjonalny (w kontekście bezprzewodowości) element - adapter z wtyku 3,5-mm na 6,3-mm.

NAD Viso HP70 - wykonanie

Skóra (tzw. ekologiczna) występuje obficie, zarówno w grubych poduszkach, jak i w obszyciu pałąka. Muszle są obszerne, większe niż same pady. Lekko gumowana, matowa struktura jest przyjemna w dotyku. Jeszcze bardziej "odjazdowe" są metalowe, wypolerowane wsporniki, lekko zakrzywione i zwężające się w kierunku pałąków. Regulacja działa pewnie, mechanizm skokowy po maksymalnym rozsunięciu nie zostawia dużego zapasu, ale każda głowa powinna się zmieścić. Wewnątrz muszli widzimy wyraźne oznaczenia kanałów.

Muszle słuchawek NAD Viso HP70 zawieszono na uchwytach z "ciekłego metalu", wewnątrz których znajduje się także mechanizm regulacyjny.

HP70 to z założenia słuchawki mobilne, ale poduszki zostawiają tu na tyle dużo miejsca i leżą tak lekko, że czujemy się w nich "jak w domu". Muszle zawieszono na uchwytach z "ciekłego metalu", wewnątrz których znajduje się także mechanizm regulacyjny.

NAD Viso HP70 - złącza i sterowanie

Wszystkie regulatory i gniazda ulokowano na prawej muszli; lewa zawiera wyłącznie niewielką szczelinę mikrofonu. NAD Viso HP70 mają analogowe wejście, wszystkie funkcje rozdzielono pomiędzy trzy manipulatory. Takie podejście może się wydawać niezbyt nowoczesne, ale walory praktyczne mechanicznych przycisków, przynajmniej dla mnie, wciąż zwyciężają.

Rozdzielono sterowanie odtwarzaniem, regulację głośności, a trzeci hebelek służy do włączania słuchawek i aktywowania systemu ANC. Ciekawostką HP70 jest tryb RoomFeel – to procesor sygnałowy, który symuluje przestrzeń kreowaną przez parę głośników. Room-Feel jest załączany automatycznie, gdy tylko włączymy słuchawki.

Jest parowanie zbliżeniowe NFC, a paleta standardów kodowania BT okazuje się imponująca. Należy pochwalić przede wszystkim nowoczesny aptX HD, z najlepszą jakością dźwięku, ale HP70 obsługują też SBC (system standardowy) i AAC (dla Apple).

Manipulatory podzielono na trzy sekcje - w każdej znajduje się hebelek.

Manipulatory podzielono na trzy sekcje - w każdej znajduje się hebelek.

NAD Viso HP70 - ergonomia

Nad Viso HP70 zapewniają duży luz, a przez to i komfort, właściwy raczej dla słuchawek domowych niż przenośnych.

Konstrukcja zamknięta i skórzane pady "robią swoje", więc od czasu do czasu trzeba się "przewietrzyć", lecz jest naprawdę dobrze. Poduszki otaczają ucho, nie uciskają. Konkurenci mocniej trzymają się na głowie, w HP70 nie należy wykonywać bardzo gwałtownych ruchów, a słuchawki odwdzięczą się traktowaniem nas równie uprzejmie. Ładowanie HP70 odbywa się przez kabelek i port Micro USB.

Masywne, wysokie poduszki, grube warstwy gąbki i skóry zapewniają bardzo dobrą pasywną izolację od dźwięków z zewnątrz. Właściwie niewiele więcej jest w tej kwestii potrzebne, lecz mamy do dyspozycji nowoczesny system ANC.

Odsłuch

Zakładając i włączając słuchawki NAD Viso HP70, możemy przenieść się do wyraźnie innego klimatu, niż oferuje nam większość słuchawek. HP70 basem nas nie zatłuką, ale przede wszystkim - wysokimi nie posieką. Zresztą stronią od jakiejkolwiek przesady i napastliwości w każdym zakresie. Muzykę raczej uspokoją, niż "nakręcą", wprowadzą nas w jej harmonię, odpuszczą z nerwowości. Dźwięk jest wybitnie "płynący", trochę zmiękczony, tonalnie pogłębiony.

Parowanie zbliżeniowe NFC dopiero wprowadza się do słuchawek - NAD może się już nim pochwalić.

Parowanie zbliżeniowe NFC dopiero wprowadza się do słuchawek - NAD może się już nim pochwalić.

Średnie tony mają wyjątkowe walory służące sugestywnemu pokazaniu wokali. Wystarczy włączyć w zasadzie dowolną ich próbkę, aby o tym się przekonać.

HP70 nie podkreślą szczegółów artykulacyjnych, za to dodadzą plastyczności i ciepła. Bas jest obfity i rozłożysty, jednak głowy nie zgniata, nie serwuje twardych uderzeń ani lawin niskotonowego błota, trzyma tempo. Wysokie tony są zaokrąglone, lekko dosłodzone, lecz zawsze delikatne. Tutaj nie ma miejsca na żadne popisy, które mogłyby odwrócić naszą uwagę od "substancji".

słuchawki NAD Viso HP70 mają też rzadką umiejętność kreowania sugestywnej przestrzeni, mającej więcej niż zwykle (ze słuchawek, zwłaszcza zamkniętych) wspólnego z odsłuchem głośnikowym. Dźwięki nie wchodzą do środka głowy, tworzą swobodniejszą perspektywę, odsunięcie do przodu udaje się również w przypadku wokali.

System ANC działa tutaj delikatniej, zarówno w wymiarze skutecznego izolowania, jak i "efektów ubocznych", czyli towarzyszącej temu zmiany charakteru brzmienia. Bas "zwyczajowo" zostaje pogrubiony (i wcześniej go nie brakowało), jednak w stopniu mniejszym niż w innych słuchawkach.

Za niewielkimi szczelinami ukrywają się mikrofony, niezbędne dla systemu ANC.

Za niewielkimi szczelinami ukrywają się mikrofony, niezbędne dla systemu ANC.

 

Parametry

NAD Viso HP70

 • Typ Zamknięte
 • Poduszka Nauszne
 • Masa 333
 • Impedancja (Ω)* 32
 • Kodeki BT aptX HD, SBC, AAC
 • Aktywna redukcja hałasów tak
 • * W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Podstawowe dane

 • 1 730 zł

Nasza ocena

 • Wykonanie: Wygląd poważny i efektowny, skóra, nowoczesne tworzywa i metalowe dodatki.
 • Funkcjonalność: Komplet standardów kodowania (włącznie z aptX HD i AAC) pozwoli uzyskać maksymalną jakość z każdego źródła Bluetooth. Parowanie zbliżeniowe. Dobra pasywna izolacja akustyczna uzupełniona ANC. Na głowie leżą lekko, zapewniając wysoki komfort, ale nie pozwalając skakać z rozkoszy. Dość krótki czas pracy na jednym ładowaniu.
 • Brzmienie: Gęste, plastyczne, ciepłe. Znakomita głębia, piękne wokale, naturalna scena dźwiękowa. Tylko śladowe wpływy systemu ANC na charakter brzmienia.
KEF Space One Wireless

KEF
Space One Wireless

Cena: 1 730 zł

B&O PLAY H8i

B&O PLAY
H8i

Cena: 1 730 zł

SENNHEISER HD4.40BT

SENNHEISER
HD4.40BT

Cena: 440 zł

MONSTER Clarity 200 BT

MONSTER
Clarity 200 BT

Cena: 500 zł

Zobacz także
Audio - czerwiec 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

Gramofony za 2400 zł to już nie plastikowa tandeta z supermarketów, która pozwala dzisiaj dotrzeć "analogowi" pod strzechy. Dobry dźwięk zawsze trochę kosztuje, czy to ze źródła cyfrowego, czy analogowego, czy z kolumn, czy ze słuchawek. Trzy znane marki - Denon, ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

JBL
E55BT

JBL E55BT

Z witryny internetowej JBL-a spoglądają młodzi ludzie, otoczeni kolorowym, przenośnym sprzętem audio. Wzornictwo E55BT t...