MONITOR AUDIO SILVER RS1

MONITOR AUDIO
SILVER RS1

Zespoły głośnikowe

Brytyjski monitor niejedno ma imię, i niejeden wizerunek. Podobnie jak trzy niemieckie podstawkowce miesiąc temu, również trzy brytyjskie pokazują różne charaktery. Monitor Audio RS1 to piękna obudowa i dużo blasku. Chociaż para dostarczona do testu była mocno "przechodzona", to i tak zachowała urodę, pozwalając dostrzec wyjątkową klasę wykonania modeli serii Silver RS.

Monitor Audio RS1 jest pierwszym i ostatnim głośnikiem tego testu, który swoją ceną celuje w 2000 zł - to skądinąd ciekawe, że taka "psychologiczna bariera" nie była pokusą do zaokrąglania "w dół" cen kilku kolejnych, niewiele droższych modeli. Ale z kolei patrząc na RS1 od strony tańszych modeli, należy przyznać, że klasą wykonania zdecydowanie należy on do kolejnej grupy droższych konstrukcji, więc słusznie otwiera on nowy, a nie zamyka poprzedni rozdział.

Chociaż firma Monitor Audio ma korzenie audiofilskie, to zawsze zwracała uwagę na urodę swoich konstrukcji, ze szczególnym naciskiem na wykonanie obudowy, jak też nie bojąc się błyszczących dekoracji - które są kontynuacją "z natury" błyszczących, metalowych membran.

O żadnej ascezie i minimalizmie formy nie ma tu mowy, ale nawet audiofile o takiej estetycznej orientacji będą kuszeni, bo okazja kupienia tak ładnych skrzyneczek już się w tym zakresie ceny nie powtórzy. A ładnie polakierowany naturalny fornir na obudowie z subtelnie zaokrąglonymi krawędziami (wszystkimi) na każdym zrobi wrażenie. Do tego wybór oklein jest wyjątkowo bogaty - orzech, palisander, czereśnia, dąb naturalny, dąb lakierowany na czarno.

Obudowa jest też nadzwyczaj solidna - bo tak należy ocenić fakt, że w małej przecież skrzynce założono pionowe wzmocnienie - podwójny wieniec, pomiędzy przednią a tylną ściankę.

Technika głośnikowa jest zaawansowana, bo w serii Silver RS stosowane są głośniki z membranami w firmowej technologii C-CAM (stop aluminiowo-magnezowy plus warstwa ceramiczna) - podobne, choć nie dokładnie takie same jak w referencyjnej serii GS.

Głośnik niskośredniotonowy jest kalibru 18-cm (zwyczajowo biorąc pod uwagę średnicę kosza; producent podaje 15-cm, ale uwzględniając raczej średnicę membrany), kopułka wysokotonowa ma standardową średnicę 25-mm, i jest chroniona metalowym "sitem". Głośnik ten ma miniaturowy neodymowy układ magnetyczny, chociaż trudno się tego domyślić na podstawie wyglądu zewnętrznego, ponieważ nie wykorzystano tej cechy do zbliżenia obydwu głośników, tak jak zrobiono w B&W 685 i Wharfedale Evo.

Terminal przyłączeniowy jest podwójny, złożony z dużych wygodnych zacisków. Z tyłu znajduje się również otwór bas-refleks.

Odsłuch

To, że brytyjska trójka ulokowała się na nieco wyższej półce cenowej od niemieckiej, jest kwestią przypadku, ale na skutek tego, a więc już nie przypadkowo, brytyjskie głośniki grają generalnie lepiej od niemieckich.

Czy dzieje się tak choćby po części za sprawą jakiejś innej, wspólnej dla Brytyjczyków "linii programowej"? Nie, ani tu, ani w grupie niemieckiej nie słychać wspólnego mianownika, chociaż zupełnie lokalnie można przeciwstawić brzmienie RS1 stylowi Metasa 300, ale przecież równie dobrze to kontrapunkt dla Wharfedale.

Konfrontacje te nie potwierdzają żadnych stereotypów odnoszących się do brzmień charakterystycznych (jakoby) dla obydwu nacji. Zarówno Heco, jak i Wharfedale grają raczej niską tonacją, mocnym środkiem, z podporządkowanymi skrajami pasma, a RS1 pozwala sobie na więcej swobody, więcej otwartości i dźwięczności, pojawiającej się jednak, co bardzo pozytywne, w całym pasmie, bo dzięki temu nie męczy nas przewaga wyższych częstotliwości, mimo że są one dobrze naświetlone.

Ogólne wrażenie to świeżość, bogate barwy, przestrzenność, a w opisie bardziej personalizującym, Monitor przejawia duży entuzjazm i radość grania, zarówno basem, średnicą, jak i sopranami. Góra działa odważnie, ale nie nachalnie, bas jest trochę pobudzony w wyższym podzakresie, ale w ten sposób dobrze uzupełnia żywość reszty pasma. Tu po prostu dużo się dzieje. Bas ani nie rozmyty, ani nie nazbyt twardy daje dobre "kołysanie", które wpisuje się też w płynność całego przekazu. Może na baaardzo długą metę i dla pewnych subtelnych nastrojów brzmienie jest trochę zbyt rozdzwonione, ale znacznie częściej taka żywość i soczystość będzie dobrze procentowała.

Doskonała propozycja za dwa tysiące. Kto będzie się ściśle trzymał tego budżetu, będzie miał zadanie ułatwione, bo ograniczy sobie wybór do konstrukcji, wśród których RS1 naprawdę błyszczy - i wyglądem, i dźwiękiem.

Andrzej Kisiel

Parametry

MONITOR AUDIO SILVER RS1

 • Produkowany Tak
 • Moc [W] 25-80
 • Wymiary [cm]* 31x19x24
 • Typ obudowy br-t
 • Rodzaj głośników W
 • Efektywność [dB] 85
 • Impedancja (Ω)** 4
 • * Wymiary: wys./szer./gł.
 • ** W przypadku urządzeń testowanych w AUDIO wartość mierzona

Laboratorium

Charakterystyka przetwarzania RS1 nie jest idealnie liniowa, ale pokazuje, że żadnemu z zakresów nie pozwolono ani zdominować brzmienia, ani odpocząć. Niskie, średnie i wysokie częstotliwości oscylują wokół tego samego poziomu, od którego odstaje tylko lokalne osłabienie przy 400Hz.

Zejście z pomiarem na osie 15° i 30° w płaszczyźnie poziomej (bez zmiany wysokości) nie wywołuje żadnych perturbacji ani zwyczajowego osłabienia w zakresie wysokich tonów. Jak się okazuje, metalowa siateczka wokół kopułki nie tylko nie przeszkadza, ale chyba nawet pomaga w rozpraszaniu, chociaż nic nie potrafi zgasić rezonansu metalowej kopułki przy 20kHz.

Zmiana wysokości, a więc kąta w płaszczyźnie pionowej, wywołuje już wyraźniejszą reakcję - wahania poziomu w zakresie kilku kiloherców to efekt zmian relacji fazowych między głośnikami w okolicach częstotliwości podziału. Lepiej więc użyć standardowych podstawek (60-cm) i siedzieć spokojnie na normalnej wysokości.

Maskownicę tym razem zdecydowanie radzimy zdjąć - wyraźnie zaburza i obniża charakterystykę już powyżej 2kHz.

RS1 to znamionowo 4-omowy zespół głośnikowy, z minimum o wartości nieco niższej od 4 omów przy 200Hz. Ale nie ma się czego bać. Efektywność to typowe dla tej wielkości 85dB.

Podstawowe dane

Nasza ocena

 • Wykonanie: Trudno przegapić: luksusowa, słodka obudowa, przetworniki z efektownymi membranami według własnej recepty.
 • Laboratorium: Dobre zrównoważenie, rezonans metalowej kopułki na samym skraju pasma. Efektywność w normie.
 • Brzmienie: Swobodne, bogate, szybkie, klarowne, detaliczne.
mbl 101-Xtreme

mbl
101-Xtreme

Cena: 868 000 zł

REVEL F228Be

REVEL
F228Be

Cena: 40 000 zł

FOCAL Kanta No.3

FOCAL
Kanta No.3

Cena: 44 000 zł

Zobacz także
Audio - lipiec - sierpień 2019

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze znajdziecie regularny test porównawczy (pięć wzmacniaczy za ok. 9000 zł), hi-endowe kolumny, gramofon, ale polecam przede wszystkim indywidualne testy pięciu urządzeń nowej generacji - soundbarów, głośników bezprzewodowych, systemów "all-in-one". ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

mbl
101-Xtreme

mbl 101-Xtreme

Na nikim nie zrobi wrażenia zdanie, że oto w teście pojawiają się kolumny wyjątkowe, niezwykłe, inne od wszystkich pozos...