PARADIGM PHANTOM v.3

PARADIGM
PHANTOM v.3

Zespoły głośnikowe

Kolumna jest słusznych rozmiarów. Ponadto Paradigm, budując obudowy, hołduje prostym krawędziom i konsekwentnie unika zaokrągleń.

Paradigm Phantom v.3 wygląda więc bardzo tradycyjnie, co nie oznacza, że źle. Okleina jest sztuczna, a dostępne kolory następujące: drzewo wiśni, drzewo różane i czarny. Maskownica jest masywna, zrobiono z płyty mdf wycieniowanej w bezpośrednim sąsiedztwie przetworników. Ukryta pod maskownicą część przedniego panelu jest oklejona winylem przypominającym techniczny, młotkowy lakier.

Trzy przetworniki pracują w 2-drożnym układzie. 25 mm kopułka wysokotonowa przypomina metalową, ale tytanowa jest tylko powłoka, właściwa membrana jest ceramiczna. Średnie i niskie tony obsługują dwa takie same głośniki - są to 17-cm przetworniki z metalizowanymi membranami - producent nazywa swą technologię MPC. Kosze są aluminiowymi odlewami. Za dopłatą 150 zł od pary oferowane jest ekranowanie magnetyczne wszystkich przetworników.

Bass-reflex znajduje się z przodu, we własnym "futerale", skrupulatnie przykręcony do obudowy. Obudowa jest zrobiona z płyty wiórowej. Wewnątrz znajduje się jedno solidne, pionowe wzmocnienie, imponująca jest również ilość upchanej tam wełny mineralnej - układ bass-reflex jest więc silnie tłumiony. W podstawie są cztery gwintowane otwory na kolce, zaciski podłączeniowe są pojedyncze.

Odsłuch

Choć generalnie kolumny Paradigm Phantom v.3 grają dynamicznie, to nie oznacza to, że wszystkie podzakresy tak się zachowują. Środek jest nieco niepełny, mocniejszy w dolnej części, trochę słabszy przy zbliżaniu się do góry. Czasami ma się ochotę przełknąć ślinę by zlikwidować zatykanie uszu, tak jak przy spadku ciśnienia. Średnica nie jest więc całkowicie wypełniona. Bas jest dobrze zrównoważony i kontrolowany. Dźwięki są czytelne, mają zadowalającą analityczność - dzięki temu instrumenty są przekazywane odpowiednio potężnie, choć również twardo i ostro.

Doskonałym przykładem jest perkusja, której mocne uderzenia kształtują nie tylko sektor basowy, ale wdzierają się również na średnie częstotliwości z wielką przebojowością i dynamizmem. Jednocześnie kolumny nie usiłują udawać, że potrafią grać wszystko - bas przeznaczony dla subwoofera nie jest przez Phantoma v.3 odtwarzany.

W żywiołowym zakresie wysokich tonów odnajdujemy akcenty ostrości w postaci słyszalnego syczenia. W tym stylu zlewają się szczegóły z samego skraju pasma i może być kłopot z ich wyszczególnieniem. Pozostała część góry pasma gra przejrzyście i otwarcie.

Parametry

PARADIGM PHANTOM v.3

  • Produkowany Tak
  • Moc [W] 100
  • Wymiary [cm]* 94/20/32
  • Rodzaj głośników W
  • Efektywność [dB] 88
  • * Wymiary: wys./szer./gł.

Laboratorium

Laboratorium Phantom v.3

4,5-omowe minimum przy 200Hz (rys. 1) pozwala zakwalifikować Phantoma jako konstrukcję znamionowo 6-omową. Efektywność 88dB to bardzo dobry wynik w tej sytuacji - Phantom jest zarówno dość łatwym obciążeniem, jak i gotowym zagrać całkiem głośno.

Charakterystyka przetwarzania (rys. 2) jest typowa dla większości produktów tej firmy, czy nawet bardziej ogólnie - kolumn kanadyjskich - czyli eksponuje niskie tony. Jednocześnie sięgają one nisko, więc rola basu będzie silnie zaznaczona. Na drugim skraju pasma również widać wzmocnienie - ale już znacznie lżejsze - przetwarzania, ostatecznie więc kształtuje się charakterystyka "fizjologiczna".

Ustawienie na osi 30° (rys. 3) obniża poziom wysokich tonów, co lepiej wyrównuje charakterystykę w zakresie średnio-wysokotonowym.

Maskownica dość poważnie zaburza przebieg wysokich tonów, a zwłaszcza na przełomie średnich i wysokich (rys. 4).

Podstawowe dane

  • 2 400 zł

Nasza ocena

  • Wykonanie: Konsekwentne wzornictwo Paradigma. Dobre przetworniki.
  • Laboratorium: Łatwa, 6-omowa impedancja i dobra efektywność 88dB. Na charakterystyce wyraźne wzmocnienie niskich częstotliwości, i nieco lżejsze wysokich.
  • Brzmienie: Zachwiania w zakresie średnicy, otwartość góry z elementami metaliczności, znakomity, dynamiczny bas.
TRIANGLE Elara 05

TRIANGLE
Elara 05

Cena: 5 000 zł

WILSON Exclusive Line EL-8

WILSON
Exclusive Line EL-8

Cena: 5 000 zł

SONUS FABER Principia 5

SONUS FABER
Principia 5

Cena: 5 000 zł

PYLON AUDIO Ruby 25

PYLON AUDIO
Ruby 25

Cena: 5 000 zł

Zobacz także
Audio - listopad 2018

Czytaj bieżący numer na swoim tablecie za darmo!

W tym numerze zajmujemy się sprzętem tak popularnym, jak słuchawki bezprzewodowe za kilkaset złotych (pięć modeli) i gramofony za tysiąc kilkaset (również piątka), ale na drugiej szali kładziemy test jubileuszowego, hi-endowego zestawu Marantza KI-Ruby, i parę ...

Kup ten numer Zaprenumeruj Przejrzyj

DALI
Callisto 6 C + Sound Hub

DALI Callisto 6 C + Sound Hub

Nie kwalifikujemy tego testu do działu high-end, mimo że sama cena za testowany system usprawiedliwiałaby takie skojarze...